Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zrenovovat dveře?

  

Je Vám líto vyhodit staré dveře? Zrenovujte je. Odstranění starých laků, jemné broušení, nový nátěr - to vše sice vyžaduje dost času a práce, ale výsledek stojí za to. Renovace dveří dokáže s interiérem zázraky.

Renovace dveří ve třech krocích:

  • odstraňte původní nátěr
  • zarovnejte nerovnosti (otlučená místa, škrábance, rýhy apod.)
  • naneste nový nátěr

Ze všeho nejdříve z dveří odmontujte kliku a kování. Poté je nutné zvážit, zda odstranit ze dveří starý nátěr. Pokud původní lak dobře drží, není odřený nebo popraskaný, není třeba ho úplně odstraňovat. Stačí ho jen zlehka přebrousit, dveře omýt a odmastit.

Odstranění původního nátěru

Pokud je však původní nátěr ve špatném stavu a má vady (odřeniny, prohlubně, rýhy apod.), budete ho muset odstranit. Tím docílíte toho, že nový nátěr bude kvalitnější a déle vydrží.

Odstranění původního laku bývá někdy obzvlášť pracné. Použijte k tomu brusku, smirkový papír nebo horkovzdušnou pistoli. Existují i chemické odstraňovače barev v tekutém stavu, které se na plochu dveří rozetřou, barva změkne a jde ji posléze relativně snadno seškrábat. Nicméně tato rozpouštědla fungují jako žíravina – proto je třeba následně dveře očistit a působení rozpouštědla neutralizovat.

Zarovnání nepravidelností

Po odstranění původního nátěru dveře pečlivě očistěte a odmastěte. Tmelem zarovnejte všechny nerovnosti. Rýhy, škrábance nebo jen otlučená místa můžete překrýt doma vyrobeným tmelem, který jednoduše připravíte smícháním pilin vzniklých při broušení a bezbarvé syntetické pryskyřice. Takto připravený tmel bude mít stejný odstín jako původní dřevo a vyspravované plochy nebudou tolik vidět.

Nebojte se tmel nanášet v tlustších vrstvách. Po zaschnutí přečnívající tmel můžete ještě zbrousit a zahladit.

Když dveře zbavíte starého nátěru a vyspravíte nerovnosti, vyzkoušejte, zda je možné dveře dobře otevírat a zavírat. Nasaďte je zpět do rámu a ověřte, že dveře mají vůli a nikde nedrhnou. Dostatečná vůle je důležitá, protože nová vrstva barvy nesmí při zavírání dveří nikde překážet.

Nátěr dveří

Na závěr dveře natřete a případně ještě nalakujte. Nátěr je dobré provést ve dvou vrstvách, přičemž druhý nátěr nanášejte v opačném směru, než ten první. Tím předejdete problémům s nerovnoměrným rozvrstvením barvy. Nezapomeňte nechat barvu na dveřích pořádně zaschnout. Při nátěru a schnutí barvy se držte pokynů uvedených na obalu výrobku.

Rychlá a snadná renovace dveří

Existuje ještě jiný, o poznání rychlejší a méně pracnější způsob, jak dveře zrenovovat. Dveře můžete polepit tapetami či speciálními dveřními foliemi, které bez problému zakoupíte na internetu nebo v hobbymarketech. Vybírat přitom můžete nejen z motivů s dekorem dřeva, ale z mnohem širší tématické nabídky. Pomocí tapet (či folií) můžete Vás interiér oživit a vyzdobit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)

Související články