Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit smůlu z oblečení?

  

Smola, nebo-li pryskyřice, je výměšek produkovaný množstvím rostlin, převážně jehličnatými stromy. Přestože v praxi má velké využití, pokud se vám dostane na oblečení, může nastat menší boj, neboť takovouto nepříjemnou skvrnu obyčejným praním neodstraníte.

Jak se zbavit „smůly“?

Mezi lidmi koluje několik tipů, jak se s oblečením ušpiněným od pryskyřice vypořádat. Na většinu z nich budete potřebovat líh nebo aceton (pozor – může poškodit barvu látky, proto jeho reakci raději nejprve vyzkoušejte na malém kousku látky).

  • Pokud máte na oblečení smolu pouze v menším množství, drhněte ji hadříkem namočeným v odlakovači. Pokud to nezafunguje, vyzkoušejte líh, francovku nebo kolínskou vodu.

  • Zkuste skvrnu polít tekutým žlučovým mýdlem, nechte působit a poté vyperte v pračce.

  • Poměrně složitý a časově náročnější je způsob, kdy na ušpiněné místo vetřete olej a mýdlo, vyperte v horké vodě s terpentýnem. Poté dejte látku mezi dva savé papíry a přejeďte žehličkou.

  • Vezměte pár kostek ledu, přiložte na skvrnu a nechte zatuhnout. Opatrně (tak abyste nepotrhali látku) jimi odstraňte co nejvíce smoly a potřete skvrnu tea tree olejem. Až se vsákne, namočte vatičku v lihu (u jemných látek a hedvábí místo lihu sáhněte raději po octu) a místo ošetřete. Pořádně opláchněte a vyperte.

  • Pokud je ušpiněná látka z přírodních materiálů, umístěte pod skvrnu utěrku nebo papírový kapesníček. Na kosmetickou vatičku nakapejte trochu lihu nebo acetonu a jemným potíráním odstraňte smolu. Otřete vatičkou namočenou ve vodě a buď přeperte ve vlažné vodě s trochou pracího prášku či mýdla nebo vyperte v pračce.

  • Jestli je poškozené oblečení z umělých vláken, postupujte obdobně jako v předchozím případě, ale místo samotného lihu nebo acetonu použijte směs terpentýnu a lihu (poměr 1:1). Jinak zůstává postup stejný.

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, nezbývá nic jiného než popřát hodně štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (7 hlasů)

Související články