Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak změřit tvrdost vody?

  

Voda obsahuje minerální látky jejichž množství určuje její tvrdost. Tvrdá voda, která se vyznačuje vysokým obsahem iontů vápníku nebo hořčíku, vám může způsobit mnoho starostí, z nichž nejčastější je vodní kámen (pevný povlak usazující se na stěnách nádob, například rychlovarných konvic, na topném tělesu v myčce, pračce nebo bojleru), snižování účinnosti pracích prostředků, myčky na nádobí a vysušování pokožky.

Jak na to?

Abyste si do budoucna ušetřili problémy, je dobré znát tvrdost vody ve vaší domácnosti. Podívejme se na několik způsobů, jakými můžete tvrdost vody změřit.

  • Zkuste zavolat do místní vodárny, kde by vám hodnotu tvrdosti vody měli poměrně přesně říci.

  • Úplně jednoduše a téměř bez jakýchkoliv nákladů můžete provést test s tím, co doma určitě máte – s mýdlem. Vložte ho pod tekoucí vodu a sledujte, jak pění. Platí, že čím méně mýdlo pění, tím tvrdší vodu máte.

  • Titrační metoda je často používána v akvaristice nebo floristice. Využívá roztoky s různými látkami (uhličitan hořečnatý, chlorid amonný, čpavek...), které se přikapávají do vzorku vody, dokud voda nezmění barvu. Je nutné pracovat přesně podle návodu, počet kapek udává stupeň tvrdosti.

Kápnutí do vody

Autor: Pictures

  • Použít můžete také elektronické přístroje a to buď kontaktní (elektrody ponořené do měřeného vzorku vody určují průchodností elektrického proudu obsah solí rozpuštěných ve vodě) nebo bezkontaktně (princip indukce, kdy je mezi dvě cívky umístěn vzorek vody v nevodivé nádobce a tvrdost vody je měřena tlumeností přenosu).

  • Použití testovací pásků – testerů – je velmi rychlé a jednoduché. Zakoupený pásek krátce (cca na 1 sekundu) ponořte do testovací vody a vyndejte. Přibližně po minutě se pásek zabarví do určitého odstínu, který se porovnává s přiloženou stupnicí.

Pokud zjistíte, že je tvrdost vaší vody vysoká, nezoufejte. Naštěstí existují způsobit, jak jí změkčit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články