Žijeme v době, kdy se elektřina stala velice nepostradatelnou součástí našeho života. S elektřinou se setkáváme všude kolem nás. Nic nedokázalo tak změnit svět jako právě vynález elektrické energie, který nám značně zjednodušuje život.
Žijeme v době, kdy se elektřina stala velice nepostradatelnou součástí našeho života. S elektřinou se setkáváme všude kolem nás. Nic nedokázalo tak změnit svět jako právě vynález elektrické energie, který nám značně zjednodušuje život.
Elektřina je všude kolem nás
Jistě každý se setkáváme s elektřinou. V domácnosti máme mnoho elektrických spotřebičů, které nám dost usnadňují práci. Platit se však musí za vše a nikdo nám nic nedá zadarmo. I elektrická energie má své náklady. Prověřené rady, jak ušetřit na energii a zbytečně se neomezovat ve svých každodenních činnostech, vám nabídne tento článek.
Začneme tedy tím, jak správně vytápět byt. Únik tepla je zbytečná investice navíc a dá se ji vcelku jednoduše předejít. Velkou úsporu vám zaručeně přinesou vhodné vytápěcí systémy. Je dobré mít ve své domácnosti přídavná zařízení a to nejlépe krb či klimatizační jednotku, která umí topit.
Pokud si nechcete pořizovat přídavná zařízení, je tu ještě mnoho způsobů, jak snížit tepelné ztráty. Tím lze docílit i správnou regulací topení. Topte jen tam, kde je to nutné a kde právě trávíte nejvíce času. V takových komorách či předsíni není potřeba příliš velkého tepla, to je potřeba zejména v koupelně nebo v obývacím pokoji. Během zimního období je efektivní i pravidelné a krátkodobé větrání. Postačí třikrát za den po dobu 10 minut. Jestliže budete trávit pár dnů mimo domov, vypněte nebo alespoň ztlumte topení.
Nechte si rozsvíceno jen tam, kde zrovna trávíte svůj čas. Není nutností svítit všude, když je tma. Pro ušetření energie vám pomůže i vhodný výběr žárovek. Úsporné žárovky používejte tam, kde trávíte hodně času a kde se pravidelně a hlavně dlouho svítí. Díky těmto žárovkám můžete ušetřit až 1000 korun ročně! Obyčejné žárovky pak využívejte v místnostech, kde se svítí krátkodobě. Jsou jimi koupelny, sklepy nebo předsíně.
Pokud máte v plánu koupi nového sporáku, tak se vyplatí zakoupit si indukční varnou desku. Ta má totiž minimální tepelné ztráty a i zde se dá ušetřit nějaká ta koruna. To vám v ročním součtu jistě vykouzlí úsměv na tváři.
A v kuchyni ještě zůstaneme. Další krok, kterým lze v kuchyni ušetřit, je mytí nádobí v myčce. Tím zabráníte plýtváním vody při ručním mytí. Také při ohřevu vody byste neměli ohřívat zbytečně vodu navíc. Snížit své výdaje lze i správným způsobem vaření, kde tato úspora může dosáhnout až 30 %. Svou pozornost byste měli upírat i na postavení chladničky. Ta by měla být zhruba 3 cm od zdi, aby bylo zaručeno ochlazování chladícího média v trubkách. Také byste neměli vystavovat chladničku přímému slunečnímu světlu, jelikož při každém navýšení teplotního stupně nad 20ti stupních Celsia se spotřeba energie chladničky zvýší o 5 %. Potřeba je i pravidelně odmrazovat, jelikož námraza vyšší než 8 mm způsobí zvýšení energie až o 33 %.
V koupelně máme spotřebiče, které také pravidelně využíváme. Tím bezesporu nejvíce využívaným spotřebičem je pračka. Ušetřit zde můžete také několika způsoby. Především byste pračku měli naplňovat plnou a volit kratší prací programy s nízkou teplotou. Při vyšších teplotách perte jen v nejnutnějších případech. Ač se to nemusí na první pohled zdát, i volba pracího prášku může ušetřit energii. Vybírat bychom měli zejména ty, které účinně a kvalitně vyperou i při nízkých teplotách.
Pakliže plánujete pořízení nového spotřebiče, tak vybírejte pouze z těch, které nesou označení na energetickém štítku A nebo vyšší.
Jak vidíte, ušetřit za energii můžete mnoha způsoby. Je pak jen na vás, zda je chcete dodržovat a ušetřit tím tak zbytečné výdaje.