Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit staré nátěry?

  

Starou barvu v několika vrstvách je vždy lepší odstranit, než když se ji snažíte přetřít. Nátěr na obnoveném povrchu je hezčí a vydrží delší dobu.

Odstranění nátěrů ze zdí

Škrábáním

Nejvhodnější způsob pro zbavení se staré barvy, která je už nějakým způsobem znehodnocená (loupe se, je otlučená nebo poškrábaná), je úplně ji oškrábat širokou špachtlí. Předtím je vhodné zeď navlhčit, škrábání bude snazší. Menší místa můžete jemnými pohyby obrousit za pomocí smirkového papíru. Celý povrch pak omeťte nebo otřete mokrým hadrem. Před novým malováním opravte všechny díry a nerovnosti a nezapomeňte na penetrační nátěr.

Chemií

Tento postup zvolte v případě, kdy je na zdi jen slabá vrstva staré barvy a nebo ji nemůžete dostat pryč předchozím způsobem.

    • Kupované: dostanete hotové směsi, které necháte chvíli působit a poté je setřete nebo seškrábete (podle návodu na balení) a podle potřeby postup zopakujte. Při prvním použití místo raději hlídejte, aby čistidlo nebylo příliš silné a nezpůsobilo změny barvy nebo struktury.

    • Vyrobené doma: cestu do obchodu si můžete ušetřit s domácím čistidlem, hlavně pokud už některé věci máte u sebe. Stačí smíchat 5 dílů denaturovaného lihu, 3 díly bezzápachového terpentýnu a 1 díl acetonu. Nechte působit přibližně 5 minut a oškrábejte. Opakujte, dokud nebude zeď úplně bez barvy.

    • Neutralizace: ať už použijete kupované nebo domácí čistidlo, je nutné neutralizovat zbylé chemikálie usazené ve zdi. Jinak by mohly prosakovat přes nový nátěr a změnit jeho barvu nebo strukturu. Celou zeď otřete houbičkou namočenou ve studené vodě tak, že houbičku budete často vyplachovat.

Odstranění barvy z kovu a dřeva (nábytek, ploty apod.)

Mechanické očištění je v tomto případě těžší, proto je vhodnější pomoci si působením speciálních čistících prostředků. Chcete-li použít sílu a jste zruční při zacházení s nástroji, nejdřív vyzkoušejte smirkový papír a brusku.

    • Chemikáliemi: namíchané odstraňovače nátěrů se vyrábí i různé povrchy. Vždy si přečtěte etiketu a vyberte si výrobek přesně podle povrchu, který chcete barvy zbavit. Tekuté čističe rychle zasychají a hodí se pro menší plochy, spreje s rozprašovači jsou schopné pokrýt velké plochy v krátkém čase a pasty k povrchu dobře přilnou. Většinou musíte přípravek nechat chvíli působit a pak jej odstraníte i s barvou a umyjete.

    • Jedlou sodou: nejlepší pro menší kovové předměty je ponořit je do nádoby s vařící vodou a jedlou sodou. Do většího hrnce nasypte dostatek jedlé sody tak, aby pokryla dno, a zalijte jej z poloviny vodou. Vložte do něj kovový předmět a nechte vařit 30 minut. Poté předmět vyjměte a barva by měla jít lehce sloupnout.

    • Teplem: bez použití chemikálií, ale s nutností opatrnosti, můžete dostat barvu ze dřeva i kovu pomocí horkovzdušné pistole. U dřeva musíte hlídat, aby se nespálilo, a vždy mějte po ruce dostatek vody a ochranné pomůcky (brýle, masku, rukavice). Plynulým pohybem nahoru a dolů, s pistolí vzdálenou asi 15 – 20 cm od povrchu, chvíli působte horkým vzduchem. Jakmile se barva začne loupat, pomozte ji nějakou stěrkou. Na závěr můžete zbývající kousky dočistit smirkovým papírem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (3 hlasy)





Související články