Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udělat skalku ve svahu?

  

Máte na zahradě přirozený svah, ke kterému by se hodila skalka? Nebo ji chcete vybudovat na umělém svahu? I když to není práce na jeden víkend, výsledek dodá vaší zahradě nezaměnitelný vzhled. Jak na to vám objasní tento článek.

Zahradní skalka je dobrým způsobem, jak trvale ozvláštnit vaši zahradu a vysadit tu výjimečné rostliny, kterým se daří v kopcovitém a kamenném terénu. Když si ji navíc vybudujete sami, můžete se ji nejen plně přizpůsobit, ale případné změny vám půjdou snáz provést.

Výběr správného místa

Než začnete s plánováním skalky, vyberte pro ni vhodné místo tak, aby rostliny na ní měly dostatek světla. V její blízkosti by neměly být stromy, které by ji celou zastínily, a nevhodné jsou hlavně listnaté. Kvůli nim byste ze skalky museli složitě vybírat opadané listí.

V přirozeném svahu

Má-li vaše zahrada kopcovitý terén, vybudováním skalky ve svahu získáte ideální opěrnou zeď. Nevíte-li, který svah je pro vaši skalku nejlepší, nechte se inspirovat přírodou. Můžete zkusit napodobit některý z kamenitých svahů, na který narazíte třeba právě při hledání vhodných kamenů na skalku a který svým tvarem připomíná nějakou část vaší zahrady.

V umělém svahu

Nemusíte zoufat, ani když je vaše zahrada celá rovná. Kopeček s pár kameny a rostlinami by samozřejmě vypadal nepřirozeně, ale vybudujete-li větší svah, skalka se zde bude vyjímat stejně, jako na přírodně kopcovitém terénu. Umělý svah vytvoříte navezením a vymodelováním zeminy. V tomto případě je potřeba počítat s tím, že jde o finančně i fyzicky náročný postup.

Skalky v umělých svazích do rovinatého terénu nejlépe zapadají, když jsou umístěné například u vodního prvku, kde dotváří přírodní prostředí. Pěkně vypadají i vystavěné proti zdi nebo v malých, atypicky tvarovaných koutech zahrady.

Jaké kameny pro skalky zvolit?

  • Podle typu

    Nejvhodnější kameny pro vaši skalku jsou ty, které najdete v okolí. Kameny z blízkého lesa nebo vykopané a odházené z okolních polí zapadnou do vaší zahrady lépe, než kameny kupované nebo dovážené z daleka. Místní kameny budou působit přirozeněji, i když si samozřejmě pro konkrétní účely (jako je třeba dominantní kámen na vrcholu skalky) můžete opatřit kameny i odjinud. Pokud si kameny z lesa vybíráte právě proto, že na nich pěkně roste mech, musíte počítat s tím, že pro jeho zachování budete muset vytvořit podobné podmínky (dostatečný stín a vlhkost).

    U kupovaných kamenů z lomů nebo kamenictví musíte počítat s tím, že bude trvat nějakou dobu, než se jejich hrany díky přírodním vlivům obrousí a lépe vám do skalky zapadnou, co se vzhledu týká. Mezi nejčastěji prodávanými jsou čedič a žula. Také pískovec, který když je zvětralý, umožňuje do něj rostlinám prorůstat (podobně jako tuf a vápenec).

  • Podle velikosti

    Velikost kamenů záleží hlavně na vašich možnostech jejich přemisťování. Nemáte-li k ruce několik pomocníků nebo těžkou techniku, vystačíte si i s menšími kameny. Obecně platí, že byste vespod skalky měli začít s největšími kameny a dál pokračovat podle velikosti až k těm nejmenším.

Budování skalky

Na stavění skalky nepracujte, když je půda příliš mokrá. Je-li na vaší zahradě těžší půda jílovitého typu, bude potřeba skalku dostatečně odvodnit.

Dobrý základ je důležitý, a proto začněte s důkladným vykopáním veškerého plevele. Pokud musíte použít silné herbicidní přípravky, udělejte to několik měsíců před ostatními pracemi (nejméně 1).

Spodní část skalky slouží jako opěrná a bývá nejčastěji vybudovaná jako celistvá řada. Velké kameny můžete u patek zajistit menšími kameny (ty vám pomohou i ve vyšších patrech) a pomoci si můžete i sutí a substrátem.

Kameny v dalších patrech vždy ukládejte pevně do země, aby skalka byla stabilní. Zajistíte tím i přirozenější vzhled. V těchto patrech nemusí být všechny kameny u sebe, naopak si tu začněte nechávat místo na rostliny. Pro lepší představu si je můžete na volná místa jen položit v obalech a vyhodnotit, kde se budou vyjímat nejlépe.

Po umístění několika kamenů si vždy poodstupte, abyste viděli, jestli kameny kopírují terén a vaše skalka tak bude mít požadovaný vzhled.

Nakonec do posledních mezer nasypte substrát (jeho složení záleží na typu rostlin, které zde vysadíte) a skalku dostatečně zalijte, aby se usadila.

Tip: při budování skalky se nadřete, naplánujte si proto její výstavbu na chladnější měsíce, nebo aspoň na chladnější části dne. Nejlepší je raný podzim, kdy půda ještě není zamrzlá a zároveň vás hned neskolí vysoké teploty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (6 hlasů)






Související články