První zjištění
Zemní vlhkost nám může velmi znepříjemnit život v našem domě. Kromě toho, že se na krásně vymalované zdi mohou z ničeho nic objevit vlhké fleky, začít odpadávat omítka nebo se mohou objevit i plísně, bude také všechno cítit typickým zápachem provlhlé zdi. V horším případě může dojít k prohnití podlahy, jejímu nadzdvihování, nebo drolení zdi. To jistě nikdo z nás ve svém domě nechce. Naopak, při prvním zjištění bychom se měli vážně zamyslet, jestli je náš dům i od základů dobře zaizolován. Samozřejmě se však nejedná o problém, který by se dal vyřešit za pět minut, vezme nám nejspíše více času a nebude úplně jednoduchý, ale o to více je potřeba jej udělat.
Extrémní odpadávání omítky z důvodu vlhkosti:
100% sanace
Zdivo můžete také sanovat tím, že jej podříznete, a dodatečně pod něj vložíte hydro-izolační folii nebo desky z nerezavějící oceli. Nejdříve otlučete v rovině řezu omítky, spodní část zdi odříznete speciální pilou (jen v určité délce, ne u celé zdi), a pod ni vložíte hydro-izolační materiál. To pak opakujete, dokud nedojde k úplné izolaci. Toto řešení je cenově náročné, avšak vlhkosti se zbavíte nejdokonaleji.
Další možností je ruční podsekání a vytvoření 1 nebo 2 vrstvé asfaltové hydroizolace.
Svislé odizolování základů
Nejprve je třeba vzít do ruky krumpáč nebo lopatu, a odkrýt základy domu, to znamená provést výkop v okolí zdi, hloubka by měla být taková, abyste se dostali až na základovou spáru. Pak můžete zvenčí izolovat základy domů betonem, a poté vytvořením vrstvy izolace. Pro zateplení se hodí například polystyren, pro mechanickou ochranu pak dáte nopovou fólii. To celé spojíte se základy, jako byste chtěli zateplit třeba dům. Nakonec izolaci znovu zahrnete zeminou, aby nebyl esteticky patrný rozdíl mezí tím, jak okolí domu vypadalo předtím, a jak vypadá teď.
Drenáž
Je potřeba také zajistit odvod podzemní vody, aby časem nemohlo dojít k narušení izolace. V takové chvíli před samotným odizolováním základů vykopete žlábek, do kterého vložíte hadici nebo trubku (případně husí krk s otvory pro vsakování vody). Žlábkem vytvořeným z úlomků kamení a štěrku pak vodu vedete mimo objekt. Jako spád postačí i velmi malý sklon, 1-2% (jeden až dva centimetry výšky na úseku délky jednoho metru). Stejně tak může být žlábek i betonový, ale stále platí důležitý náklon.
Drenáž lze vytvořit i zevnitř, ale je to už složitější. Museli byste vytrhat prkna podlahy v pásu asi 40-50 centimetrů širokém kolem zdí, a pak vést opět drenážní trubky a žlábky na nejnižší místo budovy, odkud byste jej pak vyvedli ven. Pokud máte dům zabudovaný do svahu, asi vám nezbude jiná možnost, než opravdu podlahu vytrhat, ale jinak je mnohem jednodušší postup popsaný na začátku odstavce.
Oprava přímo v domě
Nakonec to chce opravit poškození, která vznikla uvnitř vašeho domu. To znamená pokud se někde zvedla podlaha, nebo začala hnít prkna, pak je okamžitě vyměnit a znovu uchytit. Stejně tak je dobré zareagovat na poškození zdí. Tedy upravit omítku, pokud někde odpadla, pak daná místa vyspravit a vyplnit, a nakonec zalíčit vlhké fleky (samozřejmě teprve poté, co úplně uschnou), ideálně tak, aby nebyla přemalovaná oblast na první pohled vidět. Počítejte však s tím, že dokonalé vyschnutí bude trvat hodně dlouho, a než se tak stane, nelze nic udělat.