Stavební materiály

Rekonstrukce dřevěného stropu: vybourání a realizace nového

Stropní konstrukce jsou nedílnou součástí každé stavby. Životnost stropů je časově omezená. Jakmile se strop dostane do fáze klinické smrti, je nutné jej v lepším případě opravit a v horším pak úplně vyměnit. V žádném případě by neměla nastat situace, kdy by na někoho mohl spadnout. Pojďme si ukázat postup, jak zjistit, že má strop svůj osud již spečetěn. Což znamená vybourání stávají konstrukce a vytvoření nové.

Jaké dřevo je vhodné na krov?

Realizace krovů podléhá mnoha pravidlům, jejichž dodržením docílíme v závěru odolné a kvalitní střešní konstrukce. Na samém počátku je však výběr materiálu pro krov, kterým může být železobeton nebo ocel. Nejčastěji se však používá dřevo, jehož významnými vlastnostmi je vysoká únosnost, malá hmotnost a vynikající pružnost. Dřevo je tak tou nejlepší volbou pro krov vaší střechy a zbývá již jen odpověď na otázku: "Jaké dřevo použít na krov?".

Co je trativod a jak ho postavit?

Trativod je určen na odvádění nebo vsakování dešťové nebo vyjímečně odpadní vody. Kde všude se používá a jakým způsobem se buduje?

Geotextilie - dělení dle vláken, výroby a funkce

Geotextilie je přírodní nebo syntetický materiál, který se využívá ve stavebnictví, zahradnictví i zemědělství. Existuje celá řada geotextilií z různých materiálů a s různými funkcemi. Ale kde a jak je nejlépe využít, aby užitek byl maximální?

Výhody, nevýhody a ceny sádrokartonu

Pojem sádrokarton zná nejeden šikovný kutil, ale i stavební odborník. Patří mezi nejvíce používané stavební materiály, jak pro stavbu, tak rekonstrukci. Každý, kdo pracoval se sádrokartonem si určitě pochvalovat jeho lehkost, "snadnou práci", ale i pořizovací cenu. Nicméně sádrokarton má i své negativní vlastnosti.

Fasáda s trvalou ochranou proti mechům a řasám

Všichni dobře víte, že po určité době již fasáda nevypadá tak dobře. Fasády totiž napadají mechy, plísně a jiné organické nečistoty. Proti všemu lze bojovat různými chemickými prostředky. Ale proč, když to jde i bez námahy. Na trhu se objevila nová technologie, která bojuje proti organickým nečistotám pomocí světla.

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Co je příčka? - základy pro neodborníky

Každá stavba se skládá z nosných a nenosných částí. Vnitřní prostor objektu je ohraničený masivními obvodovými zdmi, které chrání stavbu před nepříznivým počasím. Kromě toho může být objekt dále členěn na menší části pomocí středových nosných zdí a nenosných příček. Příčky tedy řadíme mezi tenké nenosné zdi. Jejich úkolem je rozdělit jednotlivé velké místnosti na menší, s co největší úsporou místa. V článku se dozvíte základní informace o hmotnosti a materiálu příček a něco málo i o dělení příček a šíření zvuku v příčkách.

DLAŽBA - co je třeba vědět, druhy, zásady aj.

Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...

Beton - stavební materiál moderní doby!

Je v současnosti jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. Setkáme se s ním u většiny staveb. Ať už se jedná o malé nebo rozsáhlejší stavby.

Využíváme jej u základů, opěrných zdí, zídek, plotu, stropu, schodišť, sklepů, podlah či chodníků...Dalo by se říci, že se jedná o dokonalý stavební materiál. Bohužel tomu tak není pravda.

Vyhledávání

Aktuální články