Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak získat průkaz energetické náročnosti budovy?

  

V lednu roku 2013 vznikla povinnost související s průkazy energetických náročností budov. Ten se tak stává poměrně důležitým dokumentem hlavně při prodejích, stejně jako pronájmech. Jak získat průkaz energetické náročnosti budovy? Podívejte se.

Novostavby to mají nejjednodušší

Nejprve se podíváme na získání průkazu energetické náročnosti u novostaveb. Zde musíme říci, že je vše celkem jednoduché. Při stavbách takzvaně na klíč stačí tuto potřebu svěřit firmě, která realizaci vašeho domu zajišťuje. Stejně tak je možné poptat zajištění průkazu u projektanta. Jedná se o nejjednodušší možné řešení.

Pokud výše zmíněné možnosti nejsou reálné, je nutné sednout k internetu a vyhledat osobu, která je oprávněna energetické průkazy vydávat. Kde ji hledat? Možných míst je několik. My doporučíme:

Tuto konkrétní osobu oslovíte s vaším požadavkem. Na bude pro vyřízení požadovat projektovou dokumentaci vaší novostavby. Tu dodáte, zaplatíte poplatek a poté už jenom počkáte na vyřízení a vydání průkazu energetické náročnosti budovy.

Jak je tomu u již stojících budov?

Zde nelze využít možnosti spojené s tím, že oslovíte stavební firmu, nebo projektanta. Jediným řešením je tedy autorizovaná osoba z některého z dostupných seznamů. Následný postup je stejný, jako výše. Její oslovení, dodání projektové dokumentace a následné vyčkání na vydání.

Někteří projektovou dokumentaci nemají

Když máte všechny potřebné dokumenty, je získání průkazu energetické náročnosti celkem snadné a poměrně levné. Problém může nastat, pokud vaše projektová dokumentace není kompletní, nebo pokud ji dokonce nemáte vůbec. Prvním krokem by v tomto případě měla být návštěva stavebního úřadu. Je vysoká pravděpodobnost, že zde uložena bude. Požádáte si o vydání její kopie a následně postupujte stejně, jako ve výše popsaném případě.

Když ani stavební úřad nepomůže s vydáním kompletní projektové dokumentace – což je problém u starých nemovitostí, je třeba oslovit odborníka a vyložit mu svou situaci. Ta samozřejmě není neřešitelná. Jenom je vydání průkazu energetické náročnosti náročnější. A to s ohledem na:

  • Čas
  • Práci
  • Finance

V praxi musí dojít k tomu, že kompetentní osoba provede potřebná zaměřování a další zjišťování přímo v budově, pro kterou má být průkaz vydán. Vlivem toho se může cena vyšplhat i na dvou až třínásobek, podle sazby konkrétního člověka.

Kdo si žádá?

Průkaz energetické náročnosti je vydáván majiteli konkrétní nemovitosti. U rodinného domu, nebo u konkrétního bytu, je to celkem jednoduché. Problémem to může být u větších bytovek, nebo panelových domů. Zde vstupuje do hry buď družstvo, nebo SVJ. Ti jsou odpovědnými lidmi, kteří by měli dbát na plnění zákona a štítek energetické náročnosti vyžadovat. Pokud však družstva nebo výbory nepracují tak, jak mají, konkrétní lidé v domě mají situaci velmi obtížnou. Jedinou možností je urgovat výbor k plnění povinností, nebo ho odvolat, navrhnout nové členy a prostřednictvím nich zajistit vyřízení průkazu energetické náročnosti.

Lze ho nahradit fakturami

Jsou i situace, kdy se lze bez průkazu energetické náročnosti obejít. Jedná se však o případy, které jsou popsány v zákoně a mohou být spojeny třeba se společným bydlením. V takovém případě je možné nahradit daný průkaz doložením originálních faktur za energie. Musí se však jednat o faktury tři roky zpětně. Kdo je nemá uložené, může o jejich vydání požádat energetickou společnost. Ty mohou jak v případě pronájmů, tak i prodejů nemovitosti stačit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články