Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak ušetřit v běžné domácnosti, ale zároveň nestrádat?

  

Každý z nás zná ten pocit, když konečně dorazí vytoužená výplata. Během pár dní se však stihne rozkutálet a rázem nechápeme, kam se všechny prostředky poděly. Řada z nás si proto klade řadu otázek. Jak ušetřit či si vytvořit finanční rezervu? Dodržujte pár základních pravidel a Vaše finanční situace by se měla zlepšit.

Zálohy na služby a nájem

Prakticky nejvyšší položkou rodinných rozpočtů jsou výdaje spojené s bydlením. Platba nájemného a záloh na služby bývá ve vyšších částkách. I zde se však nabízí možnost ušetření. Pokud míváte každoročně vysoké přeplatky za vodu, plyn či elektřinu, lze si zálohy snížit. Nejprve je však vhodné propočítat si průměrnou spotřebu, aby se zálohy nesnížily moc a nebylo pak nutné naopak doplácet.

Zbytečná spotřeba elektřiny

Máte domácnost plnou starých elektrospotřebičů, které prohání elektroměr? Zřejmě přišel čas na jejich postupnou výměnu. Pořízení nového vybavení je sice mnohdy nákladné, ale v současné době se prodávají spotřebiče ve třídě A, které Vám dokáží uspořit nemalé finanční částky. Zamyslet bychom se měli i nad využitím spotřebičů. Poloprázdná pračka, která je zapínána vícekrát za sebou spotřebuje více energie, než když zapneme jednu plnou. Pozor bychom si měli dát i během svícení. Nemusí se přeci zbytečně svítit po celém domě či bytě. Ušetřit můžeme i díky vhodně zvoleným světelným zdrojům. Zapojené nabíječky či úsporné režimy spotřebičů spotřebu taktéž negativně ovlivňují.

Za vodu lze ušetřit snadno

Ptáte se jak? Stačí několikrát za týden vyměnit plnou vanu za sprchu, zkontrolovat kapající kohoutky a protékající záchod. I malé množství unikající vody dokáže za rok vytvořit nějakou tu tisícovku navíc. Zapínáním plné pračky či myčky můžeme spotřebu rovněž ovlivnit. Existují také speciální nástavec na kohoutky, které do proudu vody vpouští vzduch a můžete tak snížit spotřebu.

Neplýtvejte potravinami

Komu by se chtělo chodit pomalu každý den do nějakého obchodu, ale zase na druhou stranu se tím zbavíme zbytečného plýtvání potravinami. Pokud s příchodem výplaty uděláme obrovský nákup,je zde riziko, že některé potraviny z lednice vyhodíme, jelikož je nestihneme spotřebovat. Trvanlivé věci je rovněž dobré dokupovat postupně. Plýtvání potravinami dokáže rodinný rozpočet ochudit o tisíce korun ročně, v některých domácnostech i měsíčně.

Slevové akce

Mohou naší peněžence sice ušetřit nějaké ty prostředky, ale ne vždy. Pokud nakoupíme například x kilogramů vakuově baleného masa a budeme ho špatně skladovat může opět dojít k plýtvání. Pokud se rozhodnete nakupovat potraviny ve slevových akciích vždy si zkontrolujte datum spotřeby.

Každá koruna se hodí

Pokud se Vám podaří ušetřit alespoň nějakou tu korunu, jste na nejlepším začátku. Zamyslete se nad všemi výdaji, jsou opravdu všechny nezbytně nutné? Nějaká ta koruna denně dokáže za rok naspořit poměrně pěknou částku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články