Pokud doma nebo na chalupě topíte tuhými palivy, měli byste minimálně dvakrát do roka vyčistit komín od sazí. Není to nic složitého a hravě to zvládnete svépomocí.
Pokud doma nebo na chalupě topíte tuhými palivy, měli byste minimálně dvakrát do roka vyčistit komín od sazí. Není to nic složitého a hravě to zvládnete svépomocí.
Ideální načasování je samozřejmě na začátku a konci topné sezony, tedy na podzim a na jaře. Než se do čištění pustíte, vydejte se na nákupy a pořiďte vše potřebné.
Komín můžete čistit za pomoci tří nástrojů – klasické kominické štětky na drátu, kartáče nebo komínového strojku , tzv. „sluníčka“. Všechny tyto nástroje jsou k dostání v železářstvích, obchodech pro kutily nebo na internetu. Ceny nejsou nikterak závratné, pohybují se kolem tisíce korun. Nejsnadněji se začátečníkovi manipuluje asi s kominickou štětkou.
Při nákupu kartáče nebo „sluníčka“ ohlídejte, aby měly stejný průměr jako Váš komín. Rovněž zkontrolujte na obalu zboží, zda jsou určeny pro komíny s keramickou nebo nerezovou vložkou. Dále si pořiďte ochranné pracovní pomůcky, přinejmenším si kupte rukavice a roušku.
Ještě předtím, než se do čištění sazí v komíně pustíte, je třeba udělat několik věcí.
V kamnech spalte některý ze speciálních chemických přípravků (Kominíček, Čistící špalek aj.), které usnadňují čištění komínu. Látky chemicky rozkládají usazeniny a narušují tak saze a dehet v komínu. Ty jdou posléze snadněji odstranit. Neuškodí použít prostředky opakovaně v několika dnech po sobě.
Po použití některého z přípravků ponechte komín vychladnout. Z komínu odmontujte hlavici nebo stříšku a ucpěte dvířka od kamen (např. novinami) – tím zabráníte tomu, aby se vám saze při čištění komína vysypaly z kamen.
Nejsnáze to jde s kominickou štětkou. Délka drátu by měla odpovídat délce komína.
Alternativou ke kominické štětce je kartáč na polohovatelné tyči. U nich trvá dále, než si osvojíte zručnost v pohybech s tyčí, poté to jde již snadno.
Při čistění štětku nebo tyč s kartáčem spusťte dolů a pak ji vytáhněte zpátky. Postup několikrát opakujte. Oběma zmíněnými pomůckami pohybujte v komíně pomalu, abyste zbytečně nevířili saze. Čištění obvykle zabere kolem pěti až deseti minut. Na konci by se již z komína při pohybu štětkou či kartáčem neměly sypat saze.
Chcete-li si práci o něco ulehčit, můžete před použitím kartáče ještě nejprve komín pročistit komínovým strojkem zvaným „sluníčko“. Provedení bývá různé, nicméně princip je u všech těchto strojků stejný: na řetězu nebo lanku se do komína spouští závaží s pružinami, které narušují usazeniny na stěnách.
Po vyčistění komína odstraňte všechny ucpávky a vymeťte kamna. Na zkoušku zatopte a ověřte, zda komín dobře táhne.