Jak vyleštit plastová světla?

Opotřebení plastových světlometů jejich používáním se nejde tak zcela vyhnout a jde dokonce o jednu z nejčastějších závad zjištěných na technické kontrole. Přesto můžete správnou údržbou jejich živnost i výkonnost prodloužit. Jak na to?

Čím světlometům škodíme

Světlometům škodí celá řada vnějších vlivů, jak ty mechanické (štěrk, prach nebo kartáče v myčkách), tak i chemické (agresivní čisticí prostředky), případně fyzikální (teplota, případně působení UV záření). Ty mohou plast, nejčastější u moderních vozů polykarbonát, nevratně poškodit. Jak tomu zabránit? V zásadě můžete sáhnout při renovaci po dvou různých způsobech.

Jak to napravit?

Tím prvním je ten chemický. To znamená, že v podstatě rozpustíte lak, jímž je základní materiál ošetřen, případně tyto látky dokáží svým účinkem zapůsobit i na samotný polykarbonát. Takto navrátíte světlometům opět lesk. Ovšem jde o řešení, které může v dlouhodobém horizontu způsobit i nevratnou destrukci světlometů, neboť je narušíte a způsobíte jejich zkřehnutí, tedy se ocitáme vlastně u výše jmenovaného chemického poškození.

Lze také zničenou vrstvu mechanicky vybrousit, smirkovým papírem a následně i speciální brusnou pastou. Což může prodloužit ve výsledku životnost až o tři roky. I tady dojde ovšem do jisté míry k narušení původního povrchu.

Proto je následně vhodné aplikovat opět nátěr ochranným lakem a vždy používat patřičné čisticí prostředky, ale také bedlivě sledovat složení kapaliny do ostřikovačů.

Jak si poradit podomácku?

Chcete-li se pustit do ryze domácích metod, sáhnout můžete i po běžné zubní pastě či pastě, se kterou se renovují displeje mobilních telefonů. S těmito postupy ale samozřejmě nemusíte dosáhnout úplně uspokojivých výsledků, případně bude nutné záhy celý proces zopakovat. A v neposlední řadě je nutno zmínit i řešení nejúčinnější, ale zároveň i nejnákladnější – kompletní výměnu světlometů.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články