Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Možnosti jak zkrátit dveře i s ukázkou

  

Ne u všech staveb jsou dodržovány standardní rozměry zárubní, do kterých se usazují dveře. To může být problémem, pokud se rozhodneme dveře vyměnit, protože na trhu nenajdeme rozměr dveří, který by nám vyhovoval a bylo jej možné snadno nasadit. A právě proto můžeme stát před otázkou: "Jak zkrátit dveře?".

Postup zkracování dveří

Hned v úvodu je třeba si říci, že zkrácení dveří v menším měřítku zvládne i zručný kutil. Nejčastější typ interiérových dveří, tedy tzv. polodrážkové, je vhodné zkracovat zespodu. Výhodou této úpravy je to, že po seříznutí není třeba dodatečně vytvářet na dveřích polodrážku. 

Samotný postup zkracování zdola

  • Seříznutí cca do 1,5 cm
    • je možné rovnou seříznout spodní část, kde je rám z MDF nebo masivní dřevo
  • Seříznutí cca nad 1,5 cm
    • odřízneme celou spodní část rámu
    • na spodní hranu dveří vklížíme nový hranolek pro vytvoření obvodového rámu (podle typu dveří)
    • jen tak zajistíme tvarovou stálost dveří

Vzdálenost 1,5 cm je pouze přibližná. Záleží na konrétním dveřním křídle. Některé dveře dovolí i větší zkrácení.

Jak seříznout dveře pomocí ruční kotoučové pily? (mírné zkrácení)

Dveřní křídlo si položíme na rovnou plochu přibližně kolem 90 - 100 cm nad zemí (můžou nám pomoci dřevěné kozy nebo v tomto případě stolky ze stolní pily). Pod křídlo nezapomeneme položit měkkou podložku (z kartonu, z mirelonu, hadru, netkané textilie apod). Ať se nám křídlo zbytečně nepoškrábe.

Zkontrolujeme zda se ve spodní části dveří nenachází kovové spojovací prvky nebo klíč či jiné předměty, které by mohli poškodit pilový kotouč.

K uříznutí spodní hrany využijeme ruční kotoučovou pilu, která je ke zkrácení dveří ideální. Je možné použít i přímočarou pilu, ale zde hrozí riziko, že řez nebude dokonale rovný (Pilový list se může prohnout a pak uřezaná plocha není kolmá k dveřnímu křídlu. Avšak záleží jak moc kvalitní máme nářadí.).

Použitá ruční pila v této ukázce - Patriot KP 1300

Vhodná pila na zkracování dveří

Před řezem je potřeba si připravit vodící lištu. Ale né tak jak je níže na obrázku. Svorka zavazí v řezu a je potřeba ji použít jinak. 

Zavazející svorka při zkracování dveří

Byla to trochu alchymie najít správné řešení uchycení, ale nakonec byla použitá překližka ve tvaru L a 2 svorky, které ji pevně uchytili s dveřním křídlem. Podle typu použité pily a velikosti zkrácení, osadíme překližku do správné polohy. Toto je nejnáročnější práce při zkracování dveří. Zde musíme dobře měřit!

Na překližce je navíc připevněná ještě jednoduchá dřevěná lišta, která tvoří vodicí hranu pro pilu. Následně již stačí pouze říznout a je hotovo.

Zkrácené dveřní křídlo

Po řezu okamžitě vidíme vnitřní složení dveří. K dokonalosti již stačí hranu tzv. olepit nebo přilepit lamino hranu, případně je možnost použít nátěr (tuto úpravu uděláme hlavně v místech, kde hrozí zvýšená vlhkost vzduchu - např. koupelny).  

K dokonalému řezu použijeme ostrý kotouč. Pokud se obáváme otřepů, pak je vhodné místo řezu oblepit páskou, která nezanechává lepidlo.

Čistý řez u zkrácených dveří

Samotný postup zkracování shora

Méně obvyklý způsob zkracování dveří je tzv. shora. Používá se především v případech, kdy dveře o kovovou zárubeň drhnou v horní části. 

Samotný postup zkracování shora

  • Seříznutí, zbroušení do 1 cm
    • seřízneme horní rám o požadovaný rozměr
    • na dveřích vytvoříme polodrážku neboli falc
    • upravenou část olepíme tzv. hranovací páskou
  • Seříznutí o více než 1 cm
    • odřízneme horní část rámu
    • na horní část dveří vklížíme nový hranolek (podle typu dveří)
    • pak stejný postup jako u úpravy do 1 cm

Opět zde platí, že 1 cm je pouze přibližný rozměr.

Rady a tipy

zkrácení dveří v řádech drobných milimetrů je možné vyřešit situaci použitím podložek v místě pantů, které dveře přizvednou a ty přestanou drhnout. Designově tyto podložky nevadí. Důležité je si uvědomit, že na jeden čep je možné nasadit omezené množství podložek. Když jich dáme moc, pak začne křídlo drhnout v horní části. 

Naprosto stěžejní je hned v úvodu zkracování dveří správné zaměření. Při něm je třeba počítat s tím, že ideální mezera pod dveřmi, aby nedrhly je cca 4 - 10 mm. 

Pokud dveře drhnou pouze mírně. - V některých případech postačí upravit polohu dveří na pantech. Dveřní křídlo vysadíme ze spodního pantů a pootáčením horního pantu (který je na dveřním křídle) upravíme polohu křídla vzhledem k zárubni. Pootočení záleží na tom, v kterém místě křídlo drhne. 

Zašroubováním horního pantu se křídlo přibližuje k spodnímu pantu. Vyšroubováním se vzdaluje. Různým pootáčením lze křídlo posouvat doleva, doprava nebo natočit. Velikost posunutí záleží na velikosti mezery mezi křídlem a zárubní.

Pružení křídla a ocelové zárubně. - někdy se stane, že dveře pruží a pootáčení horního pantu tento problém neřeší. Je vidět, že dveřní křídlo se snaží zárubni vytrhnout ze své pozice. Pak je potřeba přihnout spodní pant směr ke křídlu. S pomocí pajzru/páčidla a dřevěné podložky, kterou vložíme mezi ostění (boční stěna u otvoru) opatrně pant přihneme. Pokud hrozí vytrhnutí zárubně, pak je potřeba použít rozpěrku. Tento způsob použijeme pouze pokud to pant umožňuje!

Co je horní a co spodní pant u ocelových dveří

Na obrázku výše je levé křídlo (dveře se otvírají k nám a panty jsou na levé straně). 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.83/5 (6 hlasů)

RU






Související články