Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zabránit ucpávání okapů?

  

Pravidelným a správným čištěním okapů můžeme předejít jejich zničení především v zimním období. Největší nebezpečí představuje spadané listí, které okap ucpe. Neodtékající a hromadící se voda s prvními mrazíky zamrzá a roztahující se led může okap roztrhnout. Kromě toho se voda vsakuje do zdí,což má za následek nevzhledně se olupující omítku a neustále vlhké stěny. Čištění okapů bychom proto měli věnovat dostatečnou pozornost.

Základní kroky správné údržby okapového systému

Kvalitní okapový systém chrání zdi, základy domu a omítku před zničující silou vody. Okapový systém by měl být důkladně vybírán, správně nainstalován a v neposlední řadě správně udržován. Takováto údržba zahrnuje několik základních kroků, které zvládne i kutil amatér:

Řešení, jak opravit omítku | Řešení svodů dešťovky

Pravidelná kontrola okapového systému

Zanesení listím nebo drobnými nečistotami není největším problémem okapových systému. Správná funkce okapového systému může být znemožněna také vznikající korozí či drobnými prasklinami. Z tohoto důvodu je nutné kontrolovat nejen samotné žlaby, ale i okapové roury, žlabové jímky a objímky svodů. Při sebemenším narušení může dojít ke změně sklonu žlabu, který znemožní odtok vody.

Drobné opravy

Jestliže při běžné kontrole narazíme na jakékoliv narušení okapového systému, měli bychom jej ihned vyřešit. Drobné praskliny a otvory jednoduše utěsníme pomocí síťoviny s bitumenovou vrstvou na spodní straně, kterou aplikujeme po důkladném vyčištění okapu.

Velké opravy

Pokud ve žlabu objevíme praskliny a otvory větších rozměrů, i v tomto případě nezoufáme a vše snadno napravíme pomocí bitumenového nátěru, který nanášíme ve dvou vrstvách.

Čištění okapu

Největší neplechu dokáže natropit padající listí a množící se mech, které okap doslova ucpou. Důležitá je také kontrola okapů s příchodem jara, kdy roztál sníh a ve žlebech i rourách se drží obrovské množství různých nečistot.

Při čištění je vhodné důkladně vybrat pomůcky a způsob, kterým práci provedeme. Nejlépe okapy vyčistíme, pokud do nich přímo vidíme. V některých případech nám postačí žebřík, jindy musíme do okapu takzvaně ze shora.

Okap

Okap v zimě Autor: anneileino

Čím okap vyčistit?

Okap důkladně vyčistíme za použití kvalitních mechanických pomůcek a robotů:

  • Robotický čistič okapů
  • Kartáč s teleskopickou tyčí
  • Smetáček a žebřík

Robotické čističe okapů

Ve specializovaných prodejnách je v současné době možné zakoupit různé druhy okapových čističů. Všechny však pracují na podobném principu. Jedná se o čističe opatřené kartáčkem a lopatkou.

Kartáč s teleskopickou tyčí

Teleskopická tyč je výborným pomocníkem především u nízkých domů a klasických sedlových střech. Okapový systém tak může pohodlně vyčistit ze země. Na teleskopickou tyč, jejíž délku je možné regulovat dle potřeby, nasadíme speciální nástavce v podobě kartáčů, smetáčků a škrabek.

Smetáček a žebří

Tato varianta je vhodná pro ty, kteří nedají dopustit na klasickou ruční práci, a neradi se spoléhají na práci druhých. Zanesený okap vyčistíme pomocí škrabky či kartáčku a veškeré nečistoty vymeteme pomocí smetáčku ven z okapu.

Prevence na prvním místě

Používáním preventivních opatření bránících zanesení okapu lehce předejdeme následným problémům v podobě promáčených zdí a opadané omítky. Jako prevence nám poslouží například:

  • Lapače listí
  • Přípravky na hubení mechu
  • Instalace topných kabelů

Lapače listí

Jak již bylo výše uvedeno, největší škody dokáže napáchat listí, mech a sníh. Padající listí pro někoho představuje malebnou dekoraci podzimní krajiny, pro jiné je to hromada starostí, kterou se ne vždy daří udržet na uzdě pomocí hrábek. Zejména list nahromaděné v okapech nadělá majitelům domů značné starosti. Lapače listí představují ochanou mřížku, která zabraňuje usazování nečistot přímo do okapů. Mřížku je však nutné také preventivně kontrolovat.

Přípravky na hubení mechu

Okapové žleby a roury představují vlhké prostředí chráněné před větrem, které náramně svědčí právě mechům. Narostlé a množící se mechové kolonie je nutné pravidelně vytrhávat a jako prevenci používat přípravky na hubení mechu.

Instalace topných kabelů

Instalací topných kabelů do žlebů i okapových rour zabraňujeme hromadění sněhu v zimních měsících.

Nezapomeňte na okapové roury

Při pravidelném čištění okapů nezapomínáme také na odpadní rouru. I zde se udržuje velké množství nečistot bránící odtoku vody. Je – li roura na první pohled ucpaná, propláchneme ji nejprve silným proudem vody. Pokud tento první krok nepomůže, odpojíme horní koleno a znovu propláchneme, popřípadě vyčistíme vhodnými pomůckami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články