Žijeme v drahé době. Za všechno se platí. A jelikož jsou Češi šetřivý národ, snažíme se sami zaopatřit tak, abychom naše peněženky odlehčovali co nejméně. Je zbytečné shánět a platit lidi, když si vystačíme sami. Ať už rekonstruujete nebo vybavujete nové bydlení, stačí vám k úspěchu šikovné ruce a tento návod.
Příprava před zavěšením kuchyňské linky
Než začneme cokoliv montovat, musíme zjistit několik zásadních informací:
Na jakou zeď budeme montovat skříňky? - zásadní informace, protože od toho se bude všechno odvíjet. Je jasné, že jiný způsob zavěšení použijeme do sádrokartonu než třeba do panelu či dutých cihel. Mají rozdílné vlastnosti, jinou nosnost, to všechno musíme zohlednit.
Máme veškeré díly, které máme mít? - Zdá se to jako banalita, ale není výjimkou, že něco chybí. Může se stát, že skříňka má špatný rozměr, záměna za jiný výrobek, poškození vlivem přepravy (poškrábání, prasklé sklo...) a je problém na světě.
Správné ukotvení - hlídáme si, že máme opravdu veškeré prvky určené ke kotvení linky. Pokud použijeme něco nevhodného, mohlo by to mít fatální následky.
Možnosti zavěšení
s pomocí speciální závěsné lišty a rektifikačního závěsného kování - profilovanou pozinkovanou lištu ukotvíme na stěnu a závěsné kování připevníme do vnitřních rohů skříňky. Existuje dlouhá lišta i její kratší varianty. (např. METOD Nástěnná lišta Ikea je speciální lišta s možností vyrovnání).
na standardní hmoždinky a šrouby skrz zadní stěnu - zadní část skříňky musí být dostatečně pevná, aby celou skříňku udržela bezpečně zavěšenou. Většinou jsou skříňky s jednoduchou tenkou stěnou, která skříňku neudrží. Takže tuto variantu nelze použít vždy.
na skobu se závěsy s otvorem - jednoduché zavěšení bez možnosti skříňku posouvat (aretovat). Kotvení musí být umístěné přesně ve vodorovném i svislém směru. Nejlevnější varianta.
Takto může vypadat závěsné kování. Spodní dva vruty slouží k uchycení ke skříňce. Horní šroub je k výškovému posunu skříňky nahoru/dolů. Střední šroub k dotažení skříňky ke stěně.
Mechanismus závěsného kování uchycený na skříňce. Bývá umístěný v horních vnitřních rozích skříňky. V zadní tenké stěně bývají předpřipravené otvory. Pokud nejsou, musíme si je vytvořit.
Krátká závěsná profilovaná lišta + 2 vruty s hmoždinkou.
Umístění závěsné lišty. Při levém způsobu je skříňka od stěny vzdálená o několik mm. Na pravé straně obrázku je varinata, kdy je možné skříňku umístit přímo ke stěně.
Oba tyto způsoby mají své mouchy. Pokud potřebujeme skříňku posunout mírně doleva nebo doprava je levý způsob výhodnější. Na druhou stranu musíme spodní část vypodložit nějakou samolepící podložkou, aby byla skříňka kolmá ke stěně. Komu nevadí mírná mezera mezi skříňkou a stěnou, pak zvolí tento způsob. Pravá varianta omezuje vodorovné posunutí a je náročnější na přesně umístění kotev. Navíc není toto řešení úplně vhodné. Mírná mezera mezi skříňkou a stěnou je i výhodná při montáží osvětlení, kdy vytváří prostor pro kabely.
Můžeme použít takovéto podložky, které se používají na ochanu podlahy proti poškrábání. V tomto případě byly použité dvě a dvě. Cena z roku 2022.
Co budeme potřebovat?
sestavené skříňky
závěsnou lištu dle délky vaší linky nebo jiný způsob uchycení
vruty s hmoždinkami případně šrouby (V případě kotvení do plného materiálu: cihly, betonu, porobetonu. Při kotvení do dutých cihel použijeme chemickou kotvu se síťkou)
šroubovák (doporučuji akumulátorový, ale pro jednu skříňku stačí i obyčejná sada šroubováků)
vodováhu, stačí i krátká pro vyvážení skříňky
tužku, metr
vrtačku s vrtákem do betonu dle průměru hmoždinky nebo síťky a vrtáky do dřeva či kovu
jednoruční svěrky (při montáží více skříněk)
vysavač na prach z vrtání (ideální je průmyslový, ale i běžný domací poslouží také)
Postup montáže skříněk na lištu do nosné betonové nebo cihelné stěny
#1 Kontrola - Rozbalení všech skříněk a spotřebičů. Zjistíme, zda máme všechny skříňky správného typu a rozměrů. Zkontrolujeme kotvící prvky, zda máme vše potřebné. Dále zjistíme, zda jsou na skříňkách namontovány závěsná kování. Jestli ne, začneme jejich namontováním.
Některé skříňky nemají závěsná kování součástí balení a je potřeba je objednat samostatně!
#2 Rozměřování - Odměříme si horní hranu, kde by skříňky měly končit. A uděláme si tam čáru. Je dobré si nakreslit opravdu celou čáru podle vodováhy, aby jsme se s vyrovnáváním nemuseli otravovat při šroubování. Pokud nechceme čmárat po stěně, je možnost použít laser. Odměříme si a označíme si tužkou místa, kde budeme vrtat otvory pro hmoždinky. Nejnáročnější práce. Zde je potřeba měřit přesně. Svinovací metr není úplně ideální k měření krátkých vzdáleností. Vhodnější je skládací nebo úhelník, který lze snad držet jednou rukou a druhou kreslit.
#3 Připevnění lišty - Vyvrtáme otvory pro závěsnou lištu. (V případě sádrokartonu či jiného problémového materiálu nesmíme zapomenout na hmoždinky do něj určené!). Odstraníme prach z vyvrtaných otvorů vysáním. Vložíme hmoždinky a pomocí vrutů přišroubujeme lištu.
#4 Montáž skříněk - Zavěsíme skříňky na lištu a znovu použijeme vodováhu, protože skříňky nemusí být dokonale vyvážené, což doladíme pomocí šroubků závěsného kování. Utahováním nebo povolováním šroubků regulujeme náklon skříňky. Nezapomeneme na spodní distanční podložky, které nalepíme/přišroubujeme na spodní hrany skříňky.
#5 Spojení skříněk mezi sebou - Svorkami si spojíme dvě skříňky, které budeme spojovat. Následně pomocí vrtačky předvrtáme otvory a skříňky sešroubujeme vhodnými spojovacími prvky. Timto způsobem vytvoříme z několika skříněk pevný jednolitý celek.
#6 Montáž dvířek - Namontujeme chybějící nebo demontované dvířka.
S čím se můžeme setkat?
Co dělat s křivou zdí? - pokud je zeď kříva, je možné použít plastové podložky, které umístíme za závěsnou lištu. Montáž je složitější, ale skříňky lze umístit do ideální linie.