Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak zavěsit kuchyňskou linku?

  

Žijeme v drahé době. Za všechno se platí. A jelikož jsou Češi šetřivý národ, snažíme se sami zaopatřit tak, abychom naše peněženky odlehčovali co nejméně. Je zbytečné shánět a platit lidi, když si vystačíme sami. Ať už rekonstruujete nebo vybavujete nové bydlení, stačí vám k úspěchu šikovné ruce a tento návod.

Příprava

Vůbec, než začnete cokoliv montovat, se musíte dobře připravit nejen prakticky, ale hlavně znát všechna fakta.

 1. Druh zdi - to je naprosto zásadní informace, protože od toho se bude všechno odvíjet. Je jasné,že jiný způsob zavěšení použijete do sádrokartonu než třeba do panelu či dutých cihel. Mají rozdílné vlastnosti, jinou nosnost, to všechno musíte zohlednit. Dokonce i povrch, kde by mohly udělat čáru přes rozpočet, kachličky, které by bylo nutno buďto vybourat nebo provrtat.
 2. Máte veškeré díly, které máte mít? - Zdá se to jako banalita, ale není výjimkou, že něco chybí.
 3. Ukotvení - pohlídejte si, že máte opravdu veškeré prvky určené vaší zdi. Pokud byste použili něco nevhodného, mohlo by to mít fatální následky.

Co budeme potřebovat?

 • sestavené skříňky
 • závěsnou lištu dle délky vaší linky
 • šroubky (popř. hmoždinky)
 • šroubovák (doporučuji akumulátorový)
 • vodováha
 • vrtačka

Postup

 1. Zkontrolujeme, zda jsou na skříňkách namontovány úchytky. Jestli ne, začneme jejich namontováním.
 2. Odměříme si horní stranu, kde by skříňky měly končit. A uděláme si tam lajnu. Je dobré si nakreslit opravdu celou lajnu podle vodováhy, abyste se s vyrovnáváním nemuseli otravovat při šroubování.
 3. Navrtáme závěsnou lištu. (V případě sádrokartonu či jiného problémového materiálu nesmíme zapomenout na hmoždinky do něj určené!)
 4. Zavěsíme skříňky na lištu a musíme znovu použijeme vodováhu, protože skříňky nemusí dokonale vyvážené, což doladíme pomocí závěsného kování, což jsou ty bílé krabičky uvnitř. Utahováním šroubků regulujete náklon skříňky.
 5. Skříňky sešroubujeme spojovacím kováním. (Bohužel, budete muset zasáhnout vrtačkou)

TIP! Nezapomeňte si vynechat prostor na digestoř!

Tak ať se dílo daří a linka dobře slouží!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.8/5 (5 hlasů)

Související články