Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit měsíční písek?

  

Měsíční nebo též kinetický písek je oblíbenou dětskou hračkou. Ještě jste o něm neslyšeli? Vysvětlíme vám, o co se jedná a jak ho dětem pořídit, aniž byste pro něj museli vyrazit do hračkářství, kde za něj vydáte mnohonásobně vyšší sumu než tehdy, když si ho zkusíte vyrobit doma.

Jak na výrobu měsíčního písku

Měsíční písek podporuje tvořivost a děti si s ním mohou hrát i v bytě. Písek se snadno uklízí dokonce i z koberců a výtvory z něj drží bez potíží pohromadě, konzistencí ho lze asi nejlépe připodobnit ke klasickému písku, který je mokrý. V obchodě se však ceny za něj šplhají i na několik stokorun. Doma ho přitom s minimem námahy i surovin vytvoříte doslova, než byste řekli: „Písek.“

Stačí vám k tomu mouka, které potřebujete cca sedm nebo osm hrnků. Fungovat váš výrobek bude s hladkou i hrubou, případně zvolte krupici. Dále potřebujete hrnek oleje. Je přitom jedno, zda použijete klasický stolní anebo sáhnete po dětském olejíčku, který ovlivní podobu produktu, s nímž se pak bude o něco příjemněji pracovat a bude i více vonět. Množství si samozřejmě přizpůsobte tomu, kolik písku chcete získat, vždy byste měli ovšem zachovat výchozí poměr 1:8.

Další možnosti a jak skladovat

Pokud ho ve svých domácích zásobách najdete, přimíchejte i hrnek kukuřičného škrobu. Není to podmínkou a měsíční písek rozhodně funguje i bez něj, ale po přídavku škrobu se stane znatelně nadýchanějším. Můžete také vyzkoušet smíchání bramborového nebo kukuřičného škrobu s klasickým pískem v poměru 1:2. Dále přidáme vodu, takový písek se bude chovat stejně jako v prvním případě.

Všechny suroviny stačí jen smíchat v dostatečně velké nádobě, například na plechu. Pak už ho můžete pro efekt dobarvit potravinářskou barvou, použijete-li červenou, písek se bude více podobat tomu obyčejnému.

Výsledek uschovejte do uzavřené nádoby. V té vám v původním stavu vydrží zhruba měsíc, pak je lepší ho vyhodit a vyrobit nový.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.86/5 (7 hlasů)

Související články