Dlážděné chodníky

Jak opravit sednutou dlažbu

Betonovou dlažbu používáme na různě široké chodníky, příjezdové plochy, parkovací stání a často i pod přístřešky a pergoly. V tomto článku si povíme něco málo o sedání venkovní betonové dlažby a řešeních, jak se tomuto problému vyhnout nebo jej co nejvíce omezit. 

Jak na plevel mezi dlaždicemi?

Každý zahrádkář řeší na své zahrádce dvojici problémů. Prvním jsou škůdci a druhým je plevel. My se budeme zabývat druhým zmíněným a to s ohledem na jeho likvidaci, pokud se objeví mezi dlaždicemi. Možností likvidace je velké množství, tak se na ně pojďme podívat.

Jak položit žulové kostky?

Dlažební kostky mají výhodu dlouhé životnosti a širokého využití, ať už od placu na automobil, po chodníček vzadu na zahrádce. Kladení žulových kostek je nenáročná, nicméně čas požírající práce.

Jak položit zatravňovací dlažbu?

Pokud chceme kolem domu nebo na zahradě zpevnit nějakou plochu, nemusíme ji proměnit v masu asfaltu nebo betonu. Elegantním spojením pevného a zároveň zeleného podkladu je zatravňovací dlažba neboli zatravňovací tvárnice. Skvěle se hodí nejen do nerovných, ale také do vlhkých terénů. Zatímco po asfaltové cestě vám bude voda stékat a budete ji muset nějak odvézt pryč, nechcete-li jezdit rybníkem, zatravňovací dlažba vodu propustí a ta se vsákne. Navíc je zatravňovací vrstva mrazuvzdorná a taky je na ni o moc o moc hezčí pohled. Naopak, nehodí se do míst, kde se často pohybují například senioři, kteří požívají hole, nebo berle, nebo dámy na vysokých podpatcích. 

Jak se dělá betonová stěrka?

Betonové nebo také cementové stěrky se z oblasti čistě technických materiálů stále častěji stávají i výrazným designovým prvkem moderních interiérů. Přesto stěrky samonivelační vyrovnávací (podkladní) zatím ještě převládají. Používají se k vyrovnání betonové plochy, cementového potěru, zakrytí nerovnosti u původní dlažby, prostě kdekoli, kde má původní podklad nějaké nerovnosti. Používá se jak na podlahu, tak na stěny.

Pokládání zámkové dlažby jak na to?

Pro zámkovou dlažbu jsou charakteristické tvarové zámky, díky nimž k sobě jednotlivé částí dobře přiléhají a nemohou se horizontálně posunovat. Vytvoření zpevněné plochy je tak snadnější.

Zámková dlažba je vhodná pro více namáhané plochy, a to, jak pochozí, tak pojezdové, jako jsou chodníky, parkoviště, příjezdové cesty. Vyrábí se z betonu nejen v šedé, ale i v řadě dalších barevných odstínů, které mohou efektně doladit okolí každého domu.

Pokládku zámkové dlažby není možné realizovat za nepříznivých klimatických podmínek, proto jsou pro tyto práce nejvhodnější letní měsíce, kdy je obvykle nejméně srážek. Nemusí být horko, ale při spárování nesmí pršet.

Jak pokládat žulové kostky?

Žulové kostky mají své jedinečné kouzlo. Díky svým nepravidelným tvarům a různým odstínům působí mnohem efektněji než klasické dlažební kostky, ale přitom mají přírodnější nádech. Řada lidí jim proto propadla. Víte ale, jak je správně položit, aby nevznikaly nerovnosti nebo se mezi nimi správně vsakovala voda?

Jak vyčistit zašlou betonovou dlažbu?

Ačkoli je betonová dlažba velmi odolným materiálem, kterému nevadí teplotní výkyvy ani déšť či sníh, ani u ní se nevyhneme běžné údržbě, včetně nutnosti ji alespoň občas vyčistit. Snad nikomu se nemůže líbit, když dlažba pod nánosem nečistot změní svou podobu nebo dokonce i barevnost.

Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

Vyhledávání

Aktuální články