Jak správně vrtat dřevo? - vrtáky do dřeva

Rekonstruujete si bydlení a došla přitom řada také na práci se dřevem? Nebo jste se prostě jen rozhodli, že se stanete domácími kutily a zkusíte si sami vyrobit novou poličku do obýváku? Sehnat si materiál na její výrobu pro vás jistě nebude žádný problém! Otázkou však je, jak s takovým dřevem pracovat, aby výsledné dílo dobře vypadalo a zároveň mělo také dlouhou životnost.

Podstatnou roli v takovém případě hraje správné vrtání do dřeva! Jak by taková činnost měla ale vypadat? Důležité je hned na začátku si uvědomit, že nestačí prostě jen udělat nějakou díru do dřeva. Vyvrtaná díra by měla mít co možná nejhladší stěny a ostře ohraničený okraj! V žádném případě by se ve vyvrtané díře pak neměly nacházet otřepy a třísky. Jak toho ale docílit?

Správný vrták

Zcela zásadní roli v takovém případě hraje výběr vrtáku. Vrtáky, které jsou vhodné pro vrtání do dřeva, mají specifický tvar. Jejich charakteristickým prvkem je středící špička, jejímž úkolem je udržet vrták v díře v takové poloze, aby neujížděl. Za ní se pak na vnější straně vrtáku nacházejí kruhově uspořádané břity. Výběr správného vrtáku je do jisté míry odvislý od druhu dřeva, do kterého se chystáte vrtat.

Vrtáky

Spirálový

V případě, že hodláte udělat do dřeva otvor, který bude za normálních okolností viditelný, je potřeba, aby byly jeho okraje souměrné, ostré a bez otřepaných okrajů. Nejvhodnější volbou je v tomto případě použít tzv. spirálový vrták, jehož podpůrné hroty zajistí souměrnost obříznutého materiálu. Spirálový vrták je vhodný také při začišťování různých nečistot nebo třísek, které se v rámci práce s ním mohou vyskytnout.

Plochý

Pokud budete chtít vyvrtat do dřeva spíše otvor o větším průměru, je vhodné použít plochý vrták. Jeho cena je poměrně přijatelná, problém může být pouze při vlastním vrtání, jelikož se na něj musí více přitlačit, aby člověk dosáhl vytouženého výsledku.

Plochý frézovací vrták HAWERA SelfCut - k opracovávání tvrdého i měkkého dřeva. Vhodný pro dřevovláknité i dřevotřískové desky i sádrokarton.

Hadovitý

Pro výrobu dlouhých děr, které se hodí například při práci na bednění nebo krovech, se asi nejvíce hodí tzv. hadovitý vrták. Kromě dlouhých děr dokáže provrtat také otvory s větším průměrem. Proč si ho ale pořídit? Jeho výrazným pozitivem je, že velice dobře odvádí z otvoru vyvrtané piliny. Hadovitý vrták je vhodný jak při vrtání podél vláken, tak napříč. Nezpochybnitelnou výhodou pak je také jeho přesnost!

Speciální vrták do dřeva na hranolySX211-0800

Jak se stát profesionálem?

Pokud vás tato činnost začne bavit a rozhodnete se věnovat jí více svého času, můžete se stát i profesionálními truhláři. Jistě neprohloupíte, když si pořídíte speciální typy vrtáků, které jsou užívány k vrtání otvorů pro nábytkové panty. Asi nejúčinnější je v takovém případě tzv. Förstnerův vrták, který je opatřen křížovým ostřím uprostřed a vyhlazovacím válcovým břitem po obvodu.

Forstnerův vrták - je ideální pro vrtání děr v masivním dřevě, dýhovaných dřevěných desek i k opravování sukových vád.

Nejlepšího výsledku při vrtání dřeva - je možné dosáhnout při vrtání podél vláken dřeva. Vrták přiložíme k místu, kde chceme udělat otvor a můžeme se dát do díla! Je potřeba ještě upozornit na to, aby byly před zahájením práce nastaveny správné otáčky. V případě, že by byly příliš nízké, byly by okraje po vyvrtaném otvoru otřepené. Při zvolení příliš vysokých otáček by naopak v místě vrtání mohla vzniknout vypálená místa.

Dřevěný nábytek se nepochybně řadí mezi nejkvalitnější a zároveň nejhezčí produkty tohoto typu. Naučte se tedy, jak správně vrtat dřevo a překvapte svou drahou polovičku novou poličkou vlastní výroby!


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články


Aktuální články