Beton svépomocí

Skladování cementu

Cement je stavební materiál, který můžete využít v průběhu celé stavby, i při rekonstrukcích nebo nejrůznějších opravách. Přesto se může stát, že vám po nějakých úpravách balený cement zbyde a vy pro něj hned nebudete mít uplatnění. Je možné cement nějak skladovat nebo je lepší jej rovnou vyhodit?

Kolik váží kubík (m3) betonu? Málo i extrémně hodně.

Beton, tež přezdívaný jako umělý kámen. Je bezesporu jeden z největších divů moderního stavitelství a nejen jeho. I Římané jej velmi často využívali pro své stavby. Setkáme se s ním prakticky úplně všude. V exteriéru i interiéru má velmi široké využití. Určit hmotnost betonu není tak úplně jednoduché jako třeba u železa. Váha betonu má velký rozptyl. Nejčastěji se uvádí objemová hmotnost běžného konstrukčního betonu kolem 2000 - 2500 kilogramu na m3 (tedy bez výztuže).

Jak dlouho tvrdne beton?

Tvrdnutí betonu je závislé na krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu po namíchání směsi.

Dobu tvrdnutí ovlivňuje teplota. Probíhat může rovněž pod vodou, protože k němu beton nepotřebuje vzduch. Tvrdnutí nejde ničím přerušit. Nikdy by nemělo v jeho průběhu dojít k zamrznutí vody v krystalech betonu. Abychom tomu zabránili, je nutné betonovou směs dokonale zhutnit a ochránit proti nízkým teplotám rohožemi, teplým vzduchem apod.. Vzniknou - li pak v ní již trhliny, štěrková místa nebo díry, musíme takto poškozené plochy zajistit vodotěsnou izolací.

Jak vybetonovat podlahu?

Pokud by vás dnes někdo pozval domů a měl podlahu z udusané hlíny, zřejmě byste si pomysleli, že se zapomněl někde ve středověku. Betonová podlaha je dnes naprostou samozřejmostí. Kvalitní zednické firmy se dokonce chlubí tím, že dokážou vybetonovat dům během jediného odpoledne. Jestliže si však budete betonovat sami, určitě ušetříte!

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.