Co je samonivelační stěrka?
Samonivelační (nebo samovyrovnávací) stěrka je vysoce tekutá směs, která se nanáší na podlahy a sama se rovná, čímž vyplní nerovnosti podlahy a vytvoří hladký povrch. Obsahuje jemné pojivo, minerální plniva a další aditiva, díky kterým je velmi pružná a schopná vyrovnat podlahu téměř bez jakéhokoli zásahu během aplikace. Po aplikaci se stěrka sama rozlije a vytvoří hladký, rovný povrch.
Používá se nejen pro vyrovnání starých podlah, ale i pro přípravu před pokládkou nových podlahových krytin, jako jsou plovoucí podlahy, linoleum, dlažba nebo koberce. Samonivelační stěrka je vhodná na betonové, anhydritové, dřevěné nebo keramické podlahy.
Aplikace
Příprava podkladu
Než se pustíte do samotné aplikace samonivelační stěrky, musíte si správně připravit podklad. Podlaha musí být pevná, čistá, suchá a bez prachu. Je důležité důkladně vyčistit mastnotu i jiné nečistoty. Ověřte také, zda podklad není příliš hladký nebo lesklý, což by mohlo ovlivnit přilnavost stěrky. Pokud je to nutné, použijte penetrační nátěr, který zpevní povrch a podpoří přilnavost stěrky k podkladu.
Pokud renovujete starý beton, zkontrolujte, zda na podlaze nejsou viditelné trhliny nebo hrubé nerovnosti. Pokud taková místa najdete, je nutné je opravit před samotnou aplikací stěrky. Na opravy větších trhlin je možné použít speciální opravné hmoty nebo stěrky určené na opravu trhlin.
Míchání a aplikace stěrky
Jakmile máte připravený podklad, začněte míchat samonivelační stěrku. Obvykle se prodává v práškové formě, kterou budete muset smíchat s vodou, postupujte podle návodu na obalu. Do nádoby s vodou postupně přidávejte práškovou směs, kterou důkladně promíchejte pomocí míchadla na vrtačce. Směs musí být bez hrudek, konzistencí je podobná tekutému těstu, ale nesmí být ani příliš řídká.
Po promíchání nechte směs 2–4 minuty odpočívat, a poté ji ještě jednou promíchejte. Až bude směs připravena, nalijte ji na podlahu. Začněte v rohu místnosti a postupujte směrem ven. Směs rozprostřete po celé ploše a pomozte ji jemně roztáhnout za pomoci zednické lžíce. Samonivelační stěrka je schopná se vyrovnat sama, ale takto ji pomůžete, abyste dosáhli rovnoměrné vrstvy po celé místnosti.
Pokud vyrovnáváte větší plochu, je vhodné použít nivelační váleček, který pomáhá rychleji rozprostřít stěrku do všech rohů místnosti. Také zajistí odvzdušnění vzduchových bublin. Tato technika pomáhá pro dosažení toho nejhladšího povrchu.
Zasychání a údržba po aplikaci stěrky
Jakmile je samonivelační stěrka nanesena, nechte ji zaschnout. Je důležité, aby prvních 24 hodin nebyla podlaha vystavena jakémukoli zatížení ani přímému slunečnímu záření, které by mohlo způsobit její popraskání. Po 24 hodinách už je možné po podlaze chodit. Než ale stěrka plně vytvrdne, doporučujeme počkat 7 dní, než na stěrku položíte těžší předměty nebo nábytek. Během této doby podlahu nemyjte a zajistěte, aby nepřišla do kontaktu s vodou.
Tipy pro práci se samonivelační stěrkou
Připravit podlahu a aplikovat samonivelační stěrku už umíte. Teď si ještě přečtěte pár tipů, na co si dát pozor, když s nivelační stěrkou pracujete pro ještě lepší výsledek.
- Buďte rychlí a efektivní – Při práci se samonivelační stěrkou je důležitý čas. Trvá jen chvíli, než stěrka začne tuhnout, takže pracujte rychle a efektivně. Pokud aplikujete stěrku na velké plochy, můžete si práci rozdělit a aplikovat ji po menších částech.
- Zajistěte si optimální podmínky – Ideální je aplikovat stěrku při teplotách mezi 15–20 °C. Příliš vysoké nebo nízké teploty mohou zkomplikovat správné zaschnutí stěrky.
- Pracujte s kvalitními nástroji – Pro míchání samonivelační stěrky používejte míchadlo na vrtačce. Klasické vrtačky s míchacím nástavcem na barvy nemusí být dostatečně silné pro důkladné promíchání směsi.