Drenážní beton - popis, jak jej připravit, tipy na jeho využití

Většina z nás nejspíše považuje beton za zcela nepropustný materiál, který je tím pádem vhodný pro výrobu bazénů či kuchyňských dřezů. U většiny druhů betonů tomu tak skutečně je, ale novinka na trhu – drenážní beton – představuje přesný opak. Drenážní beton umožňuje vodě nerušené protékat, a je tak vhodným materiálem pro stavbu parkovišť, chodníků, ale i dětských hřišť. Není však připraven čelit vysoké intenzitě dopravy a vyšším rychlostem, tudíž na výstavbu dálnic je nevhodný.

Popis a složení drenážního betonu

Ve své podstatě se jedná o vcelku jednoduchý materiál, který můžeme přirovnat ke směsi štěrku, cementu a vody. Jeden metr krychlový drenážního betonu obsahuje asi 1 200 kg štěrku a 270 kg cementu. Vzniklá směs zajistí nejen pevnost celého materiálu, ale rovněž onu propustnost, která umožní odtok vody směrem do podkladové vrstvy rychlostí 7,5-68 litrů za minutu v závislosti na velikosti plochy.

Drenážní beton se obvykle vyrábí v továrnách na výrobu stavebních směsí a dodáván je prostřednictvím míchaček. V jeho případě se nejedná pouze o typ betonu, ale spíše o systém jakési zeminy, podloží a dlažby v jednom.

Výhody drenážního betonu

  • zadržuje dešťovou vodu, tím pádem nejsou na parkovištích zapotřebí retenční nádrže

  • umožňuje tzv. infiltraci (kondenzace vodních par; pozn. red.) srážkové vody do půdy, čímž doplňuje zásoby podzemní vody

  • udržuje povrch chodníků suchý i ve vlhkých prostředích, jako jsou např. skleníky

  • umožňuje, aby parkoviště byla v zimním období během tání zcela bez ledu, neboť tající sníh okamžitě odtéká z povrchu směrem do podkladové vrstvy

  • umožňuje přístup vody i vzduchu ke kořenům stromů, které se nacházejí v prostoru parkoviště

  • aerobní bakterie, obsažené v drenážním betonu, přirozenou cestou rozkládají olej a další látky znečišťující životní prostředí

  • drenážní beton disponuje vyšší světelnou odrazivostí, která tak snižuje potřebné náklady na osvětlení daného prostoru a šetří finance

  • drenážní beton je schopen zadržet a opakovaně shromažďovat vodu, kterou lze následně použít např. na zavlažování rostlin.

4 tipy na využití drenážního betonu

Odvodňovací systémy drenážního betonu mají mnoho co nabídnout a mohou výrazně zlepšit funkčnost téměř jakéhokoli prostoru, na kterém jsou nainstalovány. Využitím drenážního betonu lze rovněž vytvořit jakési příkopové žlaby, které jsou oblíbené zejména díky své odolnosti a zapuštění přímo do země. Možnost využití drenážního betonu je tak prakticky nekonečná. Zde jsou 4 možné nápady, kterými se můžete inspirovat:

  1. Bazény: Majitelé domů mohou zvážit instalaci příkopových drenážních systémů v okolí svého bazénu. Odvodňovací systém zajistí, že voda se nebude shromažďovat kolem bazénu, ale bude automaticky odváděna pryč.

  1. Terénní úpravy: Další oblastí, kde lze drenážní beton využít, jsou zahrady. Ať už se jedná o zahradu u obytného domu či veřejný park, odvodňovací systém zajistí, že nashromážděná voda bude použita k hydrataci přítomných rostlin. Nadbytek dešťové vody bude automaticky odveden do podkladové vrstvy, aby nedocházelo k záplavám.

  2. Vinné sklepy: Pokud jste majitelem vinného sklípku, nejspíše jste s regulací vyžadující vhodný odvodňovací systém obeznámeni. Lze jej vyřešit i využitím drenážního betonu, který díky svým vlastnostem přispěje k efektivní likvidaci veškerého odpadu. Tím pádem nebude vzniklý odpad přitahovat hmyz ani nebude mít šanci začít se kazit.

  3. Prostředí farem a stájí: Každé místo, kde mimo člověka žijí i zvířata, vyžaduje zvláštní pozornost. Funkční odvodňovací systém je zde nutností, bez které se neobejdete. Drenážní beton zajistí rychlý úklid odpadu, který by za krátkou dobu vytvořil nehygienické podmínky, které by mohly vést k onemocnění zvířat i znehodnocení veškerých potravinářských produktů, které se v prostředí farmy nacházejí.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 




Aktuální články