Zima

Zazimování skalky: práce před zimou

I když se může zdát, že je skalka téměř samoúdržbová, bude se jí dařit lépe, pokud ji věnujete trochu péče. Správná údržba skalky je důležitá obzvláště před zakončením sezóny. Zazimování skalky pomůže přečkat zimní období tak, aby rostliny přežily a na jaře znovu rozkvetly.

Zazimování hrubé stavby – co řešit?

Hlavní sezóna občanské výstavby probíhá v teplých měsících, kdy teplota běžně neklesá pod bod mrazu. Tato skutečnost je dána především charakterem stavebních materiálů a jejich chováním v návaznosti na okolní podmínky, jež jsou v jarních, letních a podzimních dnech mnohem stabilnější – jedná se především o teplotu a vlhkost vzduchu. Jak prvky na bázi silikátů, tak dřevo či keramika, jsou vůči mrazu a zvýšené vlhkosti velmi citlivé a reagují rozměrovými změnami či nedostatečnou hydratací, které mohou mít vliv na celkovou únosnost jednotlivých konstrukcí. Právě z tohoto důvodu se na zimu stavební práce obvykle přerušují a opět navazují až v příznivější povětrnosti. Aby byla zajištěna minimalizace poškození již provedených konstrukcí, je nutné rozestavěnou stavbu zazimovat. Na co je potřeba si v takovém případě dát pozor?

Zamrznutý zámek - co s tím?

Extremizuje se nám počasí a zimy jsou, zdá se, čím dál tužší. S tím souvisí celá řada nepříjemností. Krom vyšších nákladů na topení i oblečení nás mohou potrápit i zamrznuté zámky, ať hovoříme o těch visacích, zámkových vložkách, či zámcích u aut. V takovém případě rozhodně není na škodu vědět, jak se takového problému co nejrychleji a nejefektivněji zbavit, ale ještě lepší je znát pár triků, jak tomu úplně předejít, nebo možnost takového zamrznutí alespoň eliminovat. Máte štěstí, právě teď se to všechno dozvíte!