V současné době se stále více mluví o hrozícím nedostatku vody a jak je nutné s ní šetřit. To nám kromě ekologů však připomínají i účty za vodné a stočné. Jak efektivně ušetřit, a přitom nenechat naši zahradu žíznit? Zavlažovat recyklovanou vodou!
V současné době se stále více mluví o hrozícím nedostatku vody a jak je nutné s ní šetřit. To nám kromě ekologů však připomínají i účty za vodné a stočné. Jak efektivně ušetřit, a přitom nenechat naši zahradu žíznit? Zavlažovat recyklovanou vodou!
Mnoho firem se specializuje na výrobu filtračních systému a akumulačních nádob na vodu pro tento druh zavlažování. Nechat si celou práci udělat od specializovaných firem je sice pohodlné, ale drahé. Vhodné tedy je si udělat velkou část sám a firmu přizvat jen k vlastní instalaci recyklačního systému a podepsání papírů.
Nejprve je nutné si rozmyslet k čemu přesně budeme chtít vodu užívat. Víme, že chceme zavlažovat, ale i tak zde existují důležité rozdíly. Chceme vodou jenom zalévat? Nebo dělat i postřik? Proč je to důležité?
Zavlažování recyklovanou vodou je v České republice upravena dvojí legislativou, a to výkladem ze strany Ministerstva životního prostředí a Ministerstvo zemědělství.
Dostáváme se tak buďto k sestavám, které vám zajistí to, aby recyklovaná voda nezapáchala (biologicky aerobně vyčištěná voda) a byla hygienicky zabezpečená – což pak umožňuje využití vody na povrchovou závlahu, případně i na postřik.
Druhou nejrozšířenější možností jsou pak sestavy, které zabezpečí to, aby voda nezapáchala (biologicky aerobně vyčištěná voda); s částečným snížením obsahu mikrobů biologickým čištěním, což znamená, že by voda neměla být používána tam, kde dochází k tvorbě aerosolů – tj. je možná závlaha podmokem nebo zalévání bez postřiku, přičemž je nutné dodržovat ochranné lhůty mezi aplikací a použitím zemědělských produktů (zpravidla kolem 20 dnů).
Když jste se rozhodli pro jeden z výše uvedených způsobů je nutné si sestavit projekt, abyste nejen znali, jaký materiál budete potřebovat, umístění, pevnost podloží ale také potřebný rozpočet pro realizaci. My se zde budeme zabývat první variantou, tedy zavlažovaní recyklovanou vodou, tak aby mohla být využívána i pro postřik.
Nutné je také si spočítat, jak velkou akumulační nádrž budeme potřebovat, jakou máme spotřebu vody a kolik vody budeme potřebovat každý den na zavlažování.
Samotný recyklační systém se musí skládat z nátoku tzv. šedé vody, ten vede do čističky vody, odkud je pak voda čerpána do zásobníku na čistou vodu. Odsud je pak výtlaková hadice vede směrem k vlastnímu zavlažovacímu systému. Ten může být podzemní kapkový nebo klasický, jak jsme zvyklí tedy třeba sprinklery.
Jak je tedy zřejmé, než se pustíme do vlastního kopání je nutné vyřešit i odpady v domě, protože šedá voda je voda z pračky, umyvadel, sprch, ale nikdy z toalet. Tudíž pokud jste to tak neměli doteď budete muset mít v domě více odpadů.
Můžete začít kopat, musíte však vědět, jak hluboko je která část odpadního systému uložena, některé čističky potřebují například zdroj UV záření, tak musí být opravdu přesně umístěny.
U každé čističky a akumulační nádrže je přiložen podrobný návod. Podle něj se to dá zvládnout, ale tento krok doporučujeme předat specializovaným firmám. I když vše napojíte správně, můžete mít třeba problém se špatně nastavenou minimální hladinou a poškodit si tak drahou čističku.
Takto zřízený recyklační systém nyní můžete připojit k vlastnímu zavlažovacímu systém. Vytvořit si vlastní zavlažovací systém je mnohem jednodušší než instalace recyklačního systému. Na trhu je dnes nepřeberné množství sad pro vlastní zavlažovací systémy. Nejčastěji se tak skládají z postřikovačů, elektromagnetických ventilů, potrubí, řídící jednotky a ventilového boxu.
Zavlažovací systémy jsou vyráběny různými výrobci a liší se svojí parametrizací, je proto nutné, vždy postupovat podle návodu. Naštěstí jich dnes je již většina uzpůsobena pro instalaci svépomocí. Jedno, co však mají všechny zavlažovací systémy společné je posloupnost prací: