Úvod

Jak vyrobit dřevěný regál?

  

Aby byl domov domovem, musíte se v něm cítit příjemně. Ovšem to nepůjde, pokud Vám doma něco chybí. Mezi vybavení domova musí patřit i dřevěný regál, protože je to krásný a praktický detail, který potřebuje každý.

My si ho vyrobíme sami

Když sháníte dřevěný regál do své domácnosti, můžete mít problém s výběrem. Regály v obchodech se vám nemusí líbit anebo nevyhovuje jeho velikost. V takovém případě můžete navštívit firmu, která vám udělá regál na míru, podle toho, jak chcete. Ovšem na tuto variantu si budete muset naspořit, protože regál z masivu na míru vás bude něco stát. Další a tou nejlepší možností je vyrobit si dřevěný regál sám doma. Uděláte si přesně, co chcete a vůbec to nebude náročné.  

Základem je dřevo

Jestli chcete vyrobit dřevěný regál, což je nejlepší, protože do domu krásně ladí, navíc se dřevem se velice dobře pracuje, tak budete potřebovat dřevo. Pro dřevo si můžete zajít buďto na pilu anebo si jej koupíte i v obchodě, ovšem musíte vědět kolik a jaké dřevo budete potřebovat. A proto je ideální nejprve si nakreslit, jak bude regál vypadat. Tedy, například. Budete chtít regál metr a půl vysoký se čtyřmi policemi, tak budete shánět čtyři stojky metr a půl vysoké. To jsou takové kůly ve tvaru čtverce, které nejsou moc široké a slouží jako základ regálu. Jednak vytvoří nohy, ale zároveň budou i držákem na police. Když budete mít tohle, budete ještě potřebovat ony police. Někdo si koupí dlouhou fošnu, což je taková široká fošna a sám si nařeže police.

Při každé práci musíte přemýšlet

Opravdu je dobré udělat si nejprve nákres, abyste si dokázali představit, jak regál bude vypadat. To vám pomůže i shánět dřevo. Například když budete chtít police dva metry dlouhé, tak je jasné, že pouze čtyři úzké stojky regál neudrží. V takovém případě, musíte mít aspoň dvě stojky navíc, které budou držet polici někde uprostřed, aby se neohýbala, anebo vám potom regál nespadl. Pokud si nejste jistí, navštivte nějakého kamaráda, který je třeba domácí kutil a někdy regál vyráběl.

Třikrát měř, jednou řež

Tohle známé pořekadlo se vám při výrobě dřevěného regálu bude opravdu hodit. Protože tady je důležitý každý milimetr, proto je někdy lepší koupit si už nařezané dřevo. Ovšem měřit musíte i výšku polic. Vezmete si stojky, na kterých si vyzkoušíte, v jaké výšce by police měly být. Pokud budete pevně rozhodnutí, tak si udělejte nějakou značku, nejlépe obyčejnou tužkou, aby později nebyla vidět. Tyto značky musí být na všech stojkách a to opravdu přesně, abyste měli police v rovině. Dobré je, kontrolovat rovinu vodováhou, ještě předtím, než polici připevníte.

Nedýchat, jde do tuhého

  • Lepíme

Pokud už máte připravené dřevo i značky na police, začne to nejhorší, což je montování regálu. Nejprve je důležité uvědomit si, co budete na regál dávat. Pokud zde budete mít jen lehké výstavní věci, tak mnohdy stačí police nalepit lepidlem, což je i snadnější možnost. Vezmete polici, koupíte si speciální lepidlo na dřevo a dáte jej jak na polici, tak i na stojku. Ideální začít s jednou – spodní polici a každou stojku zvlášť. Na polici si můžete dát vodováhu, abyste se přesvědčili, že ji máte v rovině. Až zaschne lepidlo, můžete pokračovat s dalšími policemi, dokud nebude regál hotový.

  • Šroubujeme 

V případě, že máte regál na nějaké těžší věci, ať už to bude třeba knihovnička anebo jej chcete použít do garáže pro nářadí, tak byste měli zvolit dlouhé a pevné šrouby do dřeva. Pomocí kterých polici k stojce pevně ukotvíte. Postup je obdobný jako při lepení. Někteří lidé, aby měli opravdu hodně pevný regál, použijí i lepidlo i šrouby. Někdy je to zbytečné, avšak někdy je to opravdu dobrý nápad.

Tip pro ty, co mají talent

Pokud si chcete vyrobit dřevěný regál sami doma a máte trochu talentu, klidně ho můžete mít i dekorativní. Běžně lze zakoupit rýpadla a vy si sami můžete do dřeva vyrýt nějaké ornamenty. Anebo pokud máte regál třeba na stylovou chalupu, nebojte se koupit barvy na dřevo a na regál si něco barevného nakreslit, protože je to originální a působí to velice příjemně.

Vyrobit si vlastní regál je dobrý nápad, budete mít přesně to, co chcete a ještě se můžete pyšnit originalitou a vlastní zručností.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.25/5 (36 hlasů)