Aby byl domov domovem, musíme se v něm cítit příjemně. Ovšem to nepůjde, pokud nám doma něco chybí. Mezi vybavení domova musí patřit i dřevěný regál, protože je to krásný a praktický detail, který potřebuje každý.
Aby byl domov domovem, musíme se v něm cítit příjemně. Ovšem to nepůjde, pokud nám doma něco chybí. Mezi vybavení domova musí patřit i dřevěný regál, protože je to krásný a praktický detail, který potřebuje každý.
Když sháníme dřevěný regál (obrázek č. 1) do své domácnosti, můžeme mít problém s výběrem. Regály v obchodech se nám nemusí líbit anebo nevyhovuje jeho velikost. V takovém případě můžeme navštívit firmu, která nám vyrobí regál na míru, podle toho, jak chceme. Ovšem na tuto variantu si budeme muset naspořit, protože regál z masivu na míru nás bude něco stát. Další a tou nejlepší možností je vyrobit si dřevěný regál sám doma.
Pro kvalitní regál budeme potřebovat i kvalitní dřevo. Pro něj si můžeme zajet buďto na pilu anebo si jej koupíme v obchodě (DEK, Baushop, Bauhaus nebo ve stavebninách), ovšem musíme vědět kolik a jaký druh dřeva budeme potřebovat. A proto je ideální nejprve si nakreslit, jak bude regál vypadat.
Nejčastěji se používá smrk, který je dostatečně pevný, lehký a snadno dostupný. Dále je možné použít buk, dub nebo borovici..případně i jiné exotické dřeva, ale to už je tak trošku zbytečnost.
Opravdu je dobré udělat si nejprve nákres, abysme si dokázali představit, jak regál bude vypadat. Například když budeme chtít police dva metry dlouhé, tak je jasné, že pouze čtyři úzké stojky regál neudrží. V takovém případě, musíme mít aspoň dvě stojky navíc, které budou držet polici někde uprostřed, aby se neohýbala, anebo vám potom regál nespadl. Né, že by nešlo vyrobit regál široky 2 metry bez stojek, ale je potřeba počítat s masivnějšími prvky, což regál velmi prodražuje. Pokud si nejsme jistí, můžeme navštívit nějakého kamaráda, který je třeba domácí kutil a někdy regál vyráběl. Pokud jej nemáme, pak nezbývá než se pustit do zkoušení sám nebo využít i návodu níže uvedeného.
Rozměry: šířka 1088 mm, výška 2000 mm a hloubka 538 mm
Regál může vypadat například tak jak je dole na obrázku nebo si rozměry můžeme upravit podle sebe.
Obrázek č. 1 - jednoduchý regál o čtyřech policích
Co budeme potřebovat:
1# fáze - řezání dřeva
Připravíme si dřevěný materiál a dle níže uvedených rozměrů jej upravíme. Je velmi vhodné si udělat nejdříve nářezový plán. Což je plánek podle kterého budeme z materiálu optimálně vyřezávat jednotlivé části, tak ať nemáme příliš velký odpad nebo ať nám nějaká deska nechybí. Nářezového plánu využíváme hlavně tehdy, když máme mnoho různě dlouhých dílů o stejném profilu.
Navíc si zkontrolujeme zda některý dřevěný prvek není prasklý nebo příliš sukatý (což by jsme měli dělat již při nákupu). Asi víme, co udělá prasklina... regál se může zhroutit. To samé hrozí i u některých suků (například suky ve sloupcích, které časem začnou vypadávat). U vlhkého dřeva navíc docházi při sesychání ke kroucení, zmenšování, borcení apod. Proto je lepší používat suché dřevo.
Dílčí prvky regálu:
2# fáze - výroba bočních "žebříků"
Na jeden regál potřebujeme 2 žebříky. Podle obrázku č. 4 si rozložíme na stůl / podlahu předem nařezané sloupky a krátké příčky. Symetrické rozmístění příček rozměříme metrem a zafixujeme pomocí svorek nebo popruhů, pozor na otlačení, svorky/popruhy podložíme kartonem nebo dřevěnou destičkou (pokud budeme chtít pevnější regál, pak spoje podlepíme před zafixováním lepidlem na dřevo).
Označíme si umístění spojovacích vrutů tužkou, na jeden spoj dva vruty. Vezmeme vrtačku s malým vrtáčkem a vyvrtáme dirky + větším vrtákem zapuštění pro hlavičku vrutu (případně si pořídíme vrták se záhlubníkem, kterým se dá vyvrtat dirka se zahloubením zaráz). Následně celý žebřík sešroubujeme vruty. Stejným postupem vyrobíme i druhý žebřík.
3# fáze - dokončení hlavní nosné kostry regálu
Posledním krokem k dokončení nosné kostry je osazení delších příčníků. Musíme si dát pozor na křížení vrutů. Předvrtání otvorů neděláme ve stejném místě jako u žebříků.
4# fáze - osazení desek, vytvoření plochy police
Jednu polici tvoří 4 desky. Na obrázku č. 5 je znázorněné rozmístění těchto desek i včetně rozměrů. Desky si rozmístíme a opět předvrtáme dirky pro vruty. Vruty zašroubujeme a máme téměř hotovo.
5# fáze - ochrana povrchu
Nyní můžeme přikročit k finální práci a to k nátěru. Můžeme zvolit buď bezbarvý lak, díky kterému vynikne vzhled dřeva nebo použijeme klasické barvy.
Obrázek č. 2 - boční pohled na regál
Obrázek č. 3 - z těchto části se skládá regál
Obrázek č. 4 - žebřík, levá strana na obrázku je spodní část regálu
Pokud si chceme vyrobit dřevěný regál sami doma a máme trochu talentu, klidně ho můžeme mít i dekorativní. Běžně lze zakoupit rýpadla a sami můžeme do dřeva vyrýt nějaké ornamenty. Anebo pokud máme regál třeba na stylovou chalupu, nebojme se koupit barvy na dřevo a na regál si něco barevného nakreslit, protože je to originální a působí to velice příjemně.
Aktualizováno 2.12.2021
RU