Úvod  ›   › 

Jaké vruty do hmoždinek?

  

Padají vám doma obrazy nebo poličky? Pak jste pravděpodobně podcenili výběr hmoždinek. Naučte se nakoupit ty správné a volit vhodné vruty.

Jak se vyznat v hmoždinkách

Nejprve je nutné si rozmyslet, do kterého materiálu vlastně potřebujeme daný předmět ukotvit. Budou to cihly, beton nebo třeba sádrokarton? Úplně nejběžněji se v domácnosti setkáte s hmoždinkami do cihly nebo do betonu.

Výběr hmoždinek pak bude odvislý i od toho, jakou váhu budou muset unést, případně budou-li mechanicky namáhány. Obecně lze říci, že ty nylonové jsou citelně odolnější než hmoždinky plastové. Tam, kde klasickou hmoždinku použít vůbec nelze, protože by se například poškodilo zdivo, poslouží takzvaná chemická kotva.

Univerzálními hmoždinkami jsou ty, které mají na sobě vroubky. Díky tomu se nebudou protáčet a jsou vhodné do řady materiálů. Základní rozdělení je na dvě skupiny, a to takzvaně s límečkem a bez límečku. Ty bez límečku snáze upevníte, kdežto varianty s límečkem brání tomu, aby hmoždinka zapadla do dutiny.

Z tohoto důvodu je vhodné rovnou kupovat hmoždinky i vruty v sadě, máte tak jistotu, že do sebe budou pasovat. Případně hledejte informaci na obalu, výrobci hmoždinek píší, který typ vrutu je vhodný. Pokud tu možnost nemáte, můžete se řídit následujícím: Zapuštěné a půlkulaté vruty jsou univerzální a jsou tedy vhodné jednak do hmoždinek, ale i do dřeva. Vruty mívají cca poloviční průměr oproti hmoždince, přičemž asi nejčastěji doma použijete tu s průměrem 6, 8 nebo 10 mm.

Jak na vhodný vrut a jak vrtat

Vrut musí svou velikostí odpovídat samozřejmě velikosti hmoždinky. Velmi jednoduché pravidlo říká, že k určení vhodné velikost nám pomůže údaj o délce hmoždinky plus tloušťce montovaného předmětu plus průměr šroubu.

Záleží přirozeně rovněž záleží na průměru předvrtaného otvoru ve kterém hmoždinka bude. I velikost vrtáku by jí tak měla odpovídat, což platí pro materiály pevné. Jen tak vyvrtáte otvor, který nebude příliš velký na to, aby v něm vůbec držela. Otvor se vám samozřejmě může podařit vyvrtat malý, ale to je ještě menší problém, protože ho dokážete na větší na druhý pokus samozřejmě převrtat. U porézních materiálů dbáme na to, aby byl průměr vrtáku raději o číslo menší.

Jeho správnou délku určíme tak, že k vyvrtané hloubce otvoru odpovídající délce hmoždinky bychom si pak měli připočítat ještě 10 mm.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.58/5 (26 hlasů)