Jaké vruty do hmoždinek?

Padají vám doma obrazy nebo poličky? Pak jste pravděpodobně podcenili výběr vrutů případně hmoždinek. Naučte se nakoupit ty správné hmoždinky a volit vhodné vruty.

Jak na vhodný vrut a jak vrtat

Vrut musí svou velikostí odpovídat velikosti hmoždinky.

Velmi jednoduché pravidlo říká, že k určení vhodné délky vrutu nám pomůže údaj o:

délce hmoždinky + tloušťce montovaného předmětu + průměr vrutu (tato část přesahuje za hmoždinku ve vyvrtaném otvoru).

Průměr vrutu lze určit podle průměru hmoždinky (a podle působeného zatížení). Avšak jelikož se hmoždinky u různých výrobců tvarově liší, tak "nelze" říct úplně přesný rozměr pro každou hmoždinku. Po prozkoumání několika druhů hmoždinek zjistíme, že se průměr vrutu pohybuje od do, většinou od 50 do 85% průměru hmoždinky. U malých hmoždinek např. od 50% a čím je hmoždinka větší tím je i procento OD větší. Ideálně se řídíme technickými listy výrobců, kde tyto údaje bývají uvedeny. Včetně údajů o doporučených maximálních zatíženích.

Pokud máme neznáme hmoždinky, tak musíme rozměr vrutu odhadnout. Malý vrut snadno vytrhneme z hmoždinky. Příliš velký nepůjde zašroubovat. Tenký vrut se snadněji střihne než masivnější.

UPOZORNĚNÍ: Kotvící prvky nepodceňujte! U výrobků, jako jsou těžké skříňky, televize, lustry aj. používejte správně nadimenzované a kvalitní výrobky.

Znázorněná část vrutu, která je považována za průměr.

Vliv vrutu na hmoždinku. Níže na obrázku je univerzální vrut 4,5 x 60 mm A2, Třída provozu 3 a nylonová hmoždinka 6 x 30 mm. Vidíme jak se hmoždinka po zašroubování vrutu rozpíná. Ve vyvrtánem otvoru vzniká napětí, které brání vysunutí hmoždinky.

Co znamená značení vrutu A2? - jedná se o NEREZ, nerezavějící korozivzdorná ocel. Nejběžněji používaná, vhodná do exteriéru i interiéru, avšak není vhodná do agresivnějších prostor!  Písmeno A značí, že se jedná o austenitickou korozivzdornou ocel. Číslo uvádí zatřídení (1,2,3,4,5, kde např. 4 je zvýšená odolnost proti korozi a kyselinám, čím větší číslo, tím lepší odolnost) Více o požadavcích na vruty v exteriéru se můžete dočíst zde.

Příklady vrutů do hmoždinek. S povrchovou úpravou žlutý zinek, bílý zinek. Nerezové vruty.

Vruty a hmoždinky, různých rozměrů, typů a barev.

#1 PŘÍKLAD: Univerzální hmoždinka UX, Fisher

ZnačeníPrůměr vrutu od-do [mm]
UX 5 x 30 3-4
UX 6 x 35 4-5
UX 6 x 50 4-5
UX 8 x 50 4,5-6
UX 10 x 60 6-8
UX 12 x 70 8-10
UX 14 x 75 10-12

Nylonová hmoždinka do všech stavebních materiálů ... technické data zde

#2 PŘÍKLAD: Hmoždinky standardní UPA, nylon, Hašpl

Velikost [vnější průměr x délka]Průměr vrutu [mm]
5 x 25 2,5 - 4
6 x 30 3,5 - 5
8 x 40 4,5 - 6
10 x 50 6 - 8
10 x 60 6 - 8
12 x 60 8 - 10
16 x 90 12

Technická data UPA nylonové hmoždinky zde.

Vhodné vruty do hmoždinek - hledejme vruty do dřeva a dřevotřísek nebo univerzální vruty. Existuje velké množství typů, rozměrů i značek.

Co je potřeba promyslet než koupíme vruty? - co, kde, jak a do čeho budeme kotvit.

  • CO: obraz, polička nebo velký těžký předmět. Větší předměty kotvíme silnějšími vruty.
  • KDE: interiér / exteriér, v suché nebo vlhké místnosti, typicky v koupelně a v exteriéru je potřeba kupovat vruty z lepších, odolnějších materiálů nebo s kvalitní povrchovou úpravou. Voda / vlhkost je velký nepřítel. 
  • JAK: je vrut namáhaný na tah, střih nebo kombinaci zatížení?  
  • DO ČEHO: jaký materiál, neexistuje lepší řešení kotvení? Chemické kotvy apod.

Předvrtání otvoru

Záleží přirozeně rovněž na průměru předvrtaného otvoru ve kterém bude hmoždinka umístěna. Průměr vrtáku by měl odpovídat průměru běžné hmoždinky, což platí pro materiály pevné. Jen tak vyvrtáme otvor, který nebude příliš velký na to, aby v něm hmoždinka držela. Otvor se nám samozřejmě může podařit vyvrtat malý, ale to je malý problém, protože ho dokážeme na větší na druhý pokus převrtat. U porézních materiálů dbáme na to, aby byl průměr vrtáku raději o číslo menší.

Průměr vyvrtaného otvoru pro hmoždinky

  • u tvrdých stavebních materiálů (beton, cihla) platí průměr vrtaného otvoruprůměr hmoždinky
  • u měkkých stavebních materiálů průměr vrtaného otvoru - 1 mm = průměr hmoždinky

Hloubka předvrtání (plný materiál: beton, cihla) - když známe rozměr hmoždinky (např. hmoždinka 6 x 40 mm, číslo 6 je průměr a 40 délka hmoždinky) pak správnou hloubku určíme z následujícího vzorečku: délka hmoždinky + průměr hmoždinky = minimální hloubka předvrtání. Pro hmoždinku 6 x 40 mm je podle uvedeného vzorečku optimální minimální hloubka předvrtání 46 mm.

Jak se vyznat v hmoždinkách?

Nejprve je nutné si rozmyslet, do kterého materiálu vlastně potřebujeme daný předmět ukotvit. Budou to cihly, beton nebo třeba sádrokarton? Úplně nejběžněji se v domácnosti setkáte s hmoždinkami do cihly nebo do betonu.

 

Výběr hmoždinek pak bude odvislý i od toho, jakou váhu budou muset unést, případně budou-li mechanicky namáhány. Obecně lze říci, že ty nylonové jsou citelně odolnější než hmoždinky plastové. Tam, kde klasickou hmoždinku použít vůbec nelze, protože by se například poškodilo zdivo, poslouží takzvaná chemická kotva.

Univerzálními hmoždinkami jsou ty, které mají na sobě vroubky. Díky tomu se nebudou protáčet a jsou vhodné do řady materiálů. Základní rozdělení je na dvě skupiny, a to takzvaně s límečkem a bez límečku. Ty bez límečku snáze upevníte, kdežto varianty s límečkem brání tomu, aby hmoždinka zapadla do dutiny.

Z tohoto důvodu je vhodné rovnou kupovat hmoždinky i vruty v sadě, máte tak jistotu, že do sebe budou pasovat. Případně hledejte informaci na obalu, výrobci hmoždinek píší, který typ vrutu je vhodný. Pokud tu možnost nemáte, můžete se řídit následujícím: Zapuštěné a půlkulaté vruty jsou univerzální a jsou tedy vhodné jednak do hmoždinek, ale i do dřeva. Vruty mívají cca poloviční průměr oproti hmoždince, přičemž asi nejčastěji doma použijete hmoždinku s průměrem 6, 8 nebo 10 mm.

Časté značky a výrobci, se kterými se můžeme setkat

  • Hašpl
  • Fischer
  • Cruli
  • Kew
  • Friulsider
  • Koelner
  • TOX
  • a další ...

Aktualizace článku 29.11.2021


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.03/5 (58 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

RU






Související články


Aktuální články