Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Návod - jak ušít sedací vak

  

Proč si zvolit sedací vak? - Sedací vak jinak nazývaný fatboy je módním trendem dneška! Bývá součástí interiérů v domácnostech i v práci. Jen málokdo ale ví, že jeho výroba není nijak složitá a zhotovit si ho dokáže prakticky každý. Proč byste to dělali? Především z důvodu výrazné finanční úspory, protože takový vak je v konečném důsledku mnohem levnější než kupovaný. Ono je rozdíl utratit za podobnou vymoženost několik tisíc korun nebo si ji pořídit za pár stovek. Fantazii se meze nekladou a Vy si tudíž můžete vybrat i tvar a vzor, jenž bude nejvíce vyhovovat Vašim představám!

Jak si vyrobit vlastní sedací vak?

Zde je jeden z návodů, jakým způsobem si můžete vak vyrobit sami. Potřebujete k tomu vlastně jen dva kusy látky, které budou mít rozměry 114 cm na 81 cm, zip o délce 56 cm a 100 litrů polystyrenových kuliček. To je vše!

Nejdříve si tedy ustříhnete látku, přičemž záleží pouze na Vás, zda tyto dva kusy budou mít stejný vzor nebo ne. V dalším kroku tyto kusy dáte lícovou stranou k sobě a delší strany pevně sešijete. Pamatujte na to, že švy budou v těchto místech vystavené značné námaze, proto je nutné vše sešít co nejkvalitněji. Hotovo? Tak pokračujeme!

Látku přeložíme na polovinu a z jedné strany ji ustřihneme do oblouku, který bude mít přibližně 15 centimetrů. Tím docílíme toho, že bude jedna z kratších částí zaoblená a právě na této straně látky sešijeme dohromady. V tu chvíli je již pytel takřka hotový. Přesto ho ponecháme ještě převrácený naruby a doprostřed lícové strany našijeme zip. Na každém okraji by mělo být asi 5,5 cm.

Posléze je nezbytné k sobě přišít i rubové okraje. Na to již smíme obrátit pytel lícovou stranou ven a nyní přijdou ke svému zužitkování i připravené polystyrenové kuličky. Pytel plníme s velkou opatrností, protože kuličky rády odbíhají. Z toho důvodu je fajn poprosit někoho při tomto procesu o pomoc a stejně tak se hodí i připravený vysavač! Poté již jen pořádně dovřeme zip a je to! Podomácku udělaný sedací vak je připraven!

Nákup sedacího vaku

Jakým způsobem si vyberete nejlepší sedací vak v okamžiku, kdy se Vám nechce zhotovovat jej doma? Sedacích vaků je nespočet, a proto také výběr není nijak jednoduchý. Sehnat dokonce můžete sedací pytle, na něž se vejde hned několik osob. V úvahu přitom samozřejmě musíte vzít velikost Vašeho bytu.

Doporučuje se vyhýbat malým sedacím vakům a pytlům do 250 litrů, které jsou pro obyčejné používání v podstatě k ničemu. Můžete je využít maximálně jako podnožník. Mnohem lepší je upřednostnit střední sedací vaky, které mívají objem 250-350 litrů. Hodí se hlavně do menších bytů, protože nejsou náročné na prostor. Podstatné je, aby byl alespoň jeden rozměr vaku 140 cm, protože pak si v něm dokážete při sezení i opřít hlavu, a tak si můžete kvalitně odpočinout. Speciální kategorii pak tvoří velké sedací pytle, které mívají až 450 litrů, takže není problém, aby v nich seděli i dva lidé. Tyto sedací vaky jsou v dnešní době hodnoceny jako nejprodávanější.

Při nakupování se jistě podivíte nad tím, kolik tvarů sedacích pytlů je na trhu k dispozici. V domácnostech se pochopitelně nejčastěji setkáte s klasickým polštářem, na nějž si můžete sednout i lehnout podle libosti. Poměrně rozšířená je i hruška, v níž se pohodlně sedí a na rozdíl od polštáře nezabere příliš místa. Ostatní tvary sedacích vaků mají jen jednu možnou polohu, a proto neplní klasický účel bean bagů.

POZOR! Přestože je to naprosto nepohodlné a nevhodné, lze se s tím setkat velmi často. S čím? S polystyrenovou drtí, kterou bývají plněny některé sedací pytle. Takové výrobky si rozhodně nekupujte, mohou být i zdraví škodlivé. Ideální náplní jsou pochopitelně výše zmiňované polystyrenové (EPS) kuličky. Na sedacím vaku si přece chcete odpočinout, ne si zničit zdraví!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)

Související články