Úvod  › 

Jak vyšroubovat vrut?

  

Ke spojení dřeva lze použít svorky, hřebíky nebo vruty. Každý vrut má závit, krček a hlavu, která může být zápustná, trumpetová, plochá kulatá, půlkulatá nebo zápustná čočkovitá. Pro jejich snadné našroubování či vyšroubování je na ní rovný, čtyřhranný nebo křížový zářez.

Vyšroubování vrutu

Nejednomu z nás se již někdy stalo, že potřeboval vyšroubovat vrut. Pokud není jeho hlavička poškozena, tak to není žádný problém. Stačí použít stejný nástroj jako při jeho našroubování, čili zpravidla ruční nebo elektrický šroubovák.

Často jsou však zdířky na hlavičce vrutu natolik zdeformovány, že do nich není možné zasadit šroubovák. Nejpohodlnějším řešením je použití speciálního vytahováku. Ten se svou kuželovitou závitovou částí zasadí na hlavičku vrutu. Pozvolným otáčením pak vrut povolujeme, až jej nakonec vytáhneme ven.

Vytahováky se dají použít také na elektrické šroubováky nebo vrtačky.

Vruty se dají vytáhnout i běžnými nástroji. Záleží hodně na materiálu, ve kterého se nacházejí a také jakým způsobem byly našroubovány. Pokud jsme použili elektrický šroubovák, většinou je vrut napasován na maximum. Pokud tomu tak není nebo se jedná o měkčí materiál, lze použít kleště, do kterých uchopíme hlavičku vrutu a krouživými pohyby jej vytáhneme ven.

Často pomáhá, když před touto činností nakapeme viskózní kapalinu na místo spoje. Dobře se hodí například petrolej nebo benzín s olejem. V obchodech pro kutily ale najdeme také velké množství speciálních urychlovačů a sprejů.

Vhodné je také poklepání na vrut, při kterém dojde často k jeho mírnému pootočení. Použít můžeme také poklepové šroubováky, které během úderů otáčejí vrutem. Dalším způsobem je nahřátí kovového předmětu a jeho uložení na jeho hlavičku.

Pokud nám ani jeden z výše uvedených způsobů nepomůže, nezbude nám nakonec nic jiného než vrut odvrtat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.25/5 (4 hlasy)