Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyšroubovat vrut?

  

Ke spojení dřeva lze použít svorky, hřebíky nebo vruty. Každý vrut má závit, krček a hlavu, která může být zápustná, trumpetová, plochá kulatá, půlkulatá nebo zápustná čočkovitá. Pro jejich snadné našroubování či vyšroubování je na ní rovný, čtyřhranný nebo křížový zářez.

Vyšroubování vrutu

Nejednomu z nás se již někdy stalo, že potřeboval vyšroubovat vrut. Pokud není jeho hlavička poškozena nebo zkorodovaná, tak to není žádný problém. Stačí použít stejný nástroj jako při jeho našroubování, čili zpravidla ruční nebo elektrický šroubovák.

Často jsou však drážky na hlavičce vrutu natolik stržené, že do nich není možné zasadit šroubovák. Nejpohodlnějším řešením je použití speciálního vytahovače stržených vrutů (např. Speed Out). Jedná se o speciální bit, který má dva různé konce. První část tvoří vrtáček a z opačné strany je kuželová část s obráceným závitem, která slouží k samotnému vytažení vrutu. Postup je následující: Zvolíme velikost bitu podle velikosti vrutu. Speed Out má 4 velikosti. Následně vyvrtáme v hlavičce vrutu kuželovou díru. Čímž vytvoříme prostor pro druhou část bitu. Otočíme bit a pozvolným otáčením proti směru hodinových ručiček vrut povolujeme, až jej nakonec vytáhneme ven.

Vytahováky se dají použít jak na elektrické šroubováky tak i vrtačky.

Vruty se dají vytáhnout i běžnými nástroji. Záleží hodně na materiálu, ve kterém se nacházejí a také jakým způsobem byly našroubovány. Pokud jsme použili elektrický šroubovák, většinou je vrut napasován na maximum. Pokud tomu tak není nebo se jedná o měkčí materiál, lze použít kleště, do kterých uchopíme hlavičku vrutu a otáčivým pohybem jej vytáhneme ven.

Často pomáhá, ale né vždy je vhodné (z důvodu znečištění), když před touto činností nakapeme viskózní kapalinu na místo spoje. Dobře se hodí například petrolej nebo benzín s olejem. V obchodech pro kutily ale najdeme také velké množství speciálních urychlovačů a sprejů.

Vhodné je také poklepání na vrut, při kterém dojde často k jeho mírnému pootočení. Použít můžeme také poklepové šroubováky, které během úderů otáčejí vrutem.

Dalším způsobem je vyšroubování přes gumu (nejčastěji zavařovací, kterou používáme u zavařovacích sklenic). Princip je velice primitivní. Gumu přiložíme na poškozenou hlavičku, nasadíme a přitlačíme šroubovák přes tuto gumu a vrut vyšroubujeme.

Vyšroubování vrutu s pomocí plochého šroubováku: U vrutů se strženou křižovou hlavou se dá použít i plochý šroubovak. Šroubovák musí mít správnou velikost a ostré hrany, které se do poškozené drážky "zakousnou". Tuto možnost využijeme tehdy, když hlavička není příliš poškozená.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.67/5 (6 hlasů)

RU


Související články