Jak postavit kurník pro slepice?
Chcete si užívat celý rok čerstvá domácí a hlavně chutná vejce? Potom není nic snazšího než si založit vlastní chov slepic. Než si však domů dovezete první opeřené nájemníky, musíte jim nachystat vhodné ubytování. To samozřejmě znamená kvalitní kurník s dostatečným výběhem. Jak si takový kurník postavit?
Umístění aneb Kam s ním?
Základem pro stavbu kurníku je ujasnit si, kde bude stát a proč. Každý kurník se skládá ze dvou základních částí – vnitřních prostor, tedy ustájení, kde budou slepice spát a snášet, a venkovního výběhu, kde budou trávit den.
- Velikost a rozložení pozemku – kurník umístěte tak, abyste k němu měli snadný přístup po celý rok. Pokud máte na zahradě stromy, můžete je využít jako přirozený stín. Myslete na to, že do kurníku budete chodit každý den, musíte tam nosit vodu a krmení, uklízet. Kurník umístěte na vyšší místo, aby se kolem na podzim nedržela voda.
- Počet slepic – ujasněte si, kolik slepic chcete chovat a následně si znásobte dvěma. Málokdo skutečně zůstane u oněch pěti slepic, se kterými začíná a nikdo nechce za rok stavět znova
- Působení živlů – uvědomte si, zda vámi vybrané místo není vystavené celou zimu vytrvalému větru, nebo zda se budou mít v létě slepice kde schovat před sluncem. Využijte tedy vlastnosti pozemku ve váš prospěch
Velikost, materiál a stavba aneb Co si nachystat?
Pro dané plemeno slepic si snadno zjistíte minimální nutné prostory, která každá slepice potřebuje ke spaní a snášení. Pamatujte na to, že tyto hodnoty jsou uváděny jako nejmenší možné a často navíc pochází ze starých učebnic, vyplatí se je proto násobit. Slepice natěsnané na příliš malém prostoru mohou mít problémy se snášením a může také docházet k vzájemným útokům. Na kvalitě vajec se koneckonců podílí i psychická pohoda zvířete.
- Podlahová plocha – odvíjí se od počtu slepic. Do kurníku se ovšem potřebujete dostat i vy, případně tam uskladnit barely s potravou, či jiné základní vybavení na úklid a údržbu. Uvnitř budou hřady, trusné stoly, hnízda na snůšku, napáječka, krmítka a prostor pro popelení. Podlaha může být zděná nebo dřevěná.
- Materiál – zdivo je složitější na stavbu, je však trvalejší, bezpečnější a lépe se v něm drží teplo. U dřevěného kurníku zvolte alespoň podezdívku, aby se ke slepicím nedostali predátoři a pro lepší tepelnou izolaci. Pokud chcete kurník vyrábět celý ze dřeva, udělejte stěny zdvojené a celý kurník pořádně zateplete. Dobré je také podbít střechu a kurník stavět vyvýšený. U vyloženě malých kurníků pro pár kusů slepic se zase vyplatí udělat malou, ale kvalitní dřevěnou konstrukci s výklopnými stěnami pro pohodlnou údržbu
- Okna – v dlouhotrvajících mrazech slepice budete ven vypouštět minimálně, pokud vůbec. Proto je třeba do kurníku zabudovat okna, ideálně zdvojená, aby držela teplo. I tak se ale instalaci umělého osvětlení nevyhnete
- Odvětrání – můžete zajistit stropní, šachtové či komínové. Pro správnou cirkulaci vzduchu je obzvláště v zimě nutné vyřešit jak přísun čerstvého vzduchu dovnitř, tak odvod vydýchaného ven. Vzduch z venku by měl být vyveden u stropu, aby se stihl prohřát. Otvor na odvětrání se naopak dělá u podlahy, aby odcházel vydýchaný vzduch a plyny vytvořené v podestýlce a trusníku. Vystačíte si
- Osvětlení – část světla zajistí instalovaná okna, o zbytek se musíte postarat sami. Osvětlení zvolte spíše studenější, imitující denní světlo. Světlo budou ovládat spínací hodiny.
- Střecha – měla by být skloněná, opatřená jednoduchým okapem a vyrobená z lehké krytiny
- Venkovní výběh – musí být oplocený. Plot buď zasaďte do betonových základů, nebo protáhněte pletivo alespoň 30 centimetrů pod zem. V létě musí být část zastíněna. Postačíte si vysazením stromků nebo nad část výběhu
Tip: Zvlášť u malých kurníků se odvětrání a zateplení často podceňuje. Pro bezproblémový chov a kvalitní snůšku je však nutné, aby slepice i v zimě měly možnost se hýbat a projevit bez toho, aby jim hrozilo prochladnutí. Odvětrání zase zajišťuje nejen odvod plynů, ale také zabraňuje sbírání vlhkosti
Vybavení aneb co bude uvnitř?
- Hřady – na hřadech slepice tráví většinu svého času, proto se pod ně umisťuje trusník. Trusník je vyvýšený, zhruba 80 centimetrů nad zemí. Dalších třicet centimetrů musíte ponechat mezi trusníkem a samotnými hřady. Hřady použijte dřevěné, ideálně kulaté. Průměr hřadovací tyče zvolíte podle chovaného plemene tak, aby si slepice mohla bez problému položit hrudní kost a kolem hřadu obtočit prsty. Hřad musí být v kurníku nejvyšším místem, jinak vám slepice budou spávat jinde.
- Trusník – umístěný u dobře dostupné zdi tak, abyste jej mohli snadno vytáhnout. Trusník můžete vytahovat i směrem ven a noční nadílku tak snadno seškrábnout přímo do kompostu. Jedná se o box, vyrobený ze dřeva, překližky nebo jiného materiálu, který se vám bude snadno čistit.
- Snášecí boxy – dřevěné boxy přístupné zepředu pro pohodlné vymetání staré podestýlky. Přístup z venku zajistí možnost vybírání vajec bez nutnosti vcházet do výběhu a kurníku. Velikost boxu musí vyhovovat danému plemeni, obecně se doporučuje vyrobit dřevěný čtvercový box o rozměrech 30x30 cm.
- Žebříčky – veškeré žebříčky pro slepice musí být vyrobeny z protiskluzového materiálu a zhruba po jedenácti centimetrech by měly mít nainstalované dřevěné zarážky. Délka mezi nimi musí odpovídat slepičímu kroku, opět tedy záleží na chovaném plemeni. Žebříčky nesmí být příliš prudké, slepice mají poté tendence z nich skákat.
- Krmítko – můžete si také vyrobit sami. Z dřevěných zbytků ztlučete snadno. Krmítko má být dlouhé a úzké, aby se najednou najedlo několik slepic. Krmítko má čtyři stěny – dno, boky a zadní stěnu. Přední stěnu rozdělte buď dřevěnými, nebo kovovými zábranami na šířku hlavy. Slepice se do krmítka nemohou dostat proto, aby si do potravy zbytečně nekálely.
- Pítko – ideální je plastová nebo jiná vhodná napáječka, která nepopraská a kterou není třeba tak často čistit. Běžné otevřené nádoby slepicím samozřejmě poslouží také, ale do nich si nakálí či nanesou podestýlku a prach.
- Prostor na popelení – popeliště má rozměr zhruba metr na metr, může být i menší . Můžete jej zapustit, aby slepice popel a písek nevynášely, nebo ho obehnat dřevěnými stěnami. Popelení je důležitým rituálem, který slepice s oblibou provádí každý den. Naplníte jej popelem z kamen, pískem a hlínou.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 3.68/5 (19 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Jak postavit ... ? ›
Kurník