Anhydritové - lité podlahy mají oproti klasickým betonovým potěrům řadu nesporných výhod, z nichž jsou nejpodstatnější snadnost, rychlost, rovnost a přesnost provedení. Mezi další výhody patří menší výška litého potěru a tím i zatížení konstrukce, lepší tepelná vodivost (až o 15%) a stálost (při použití podlahového topení šetří až 30% nákladů), samonivelace (ideální rovnost), pevnost, bezspárovost (až 600 m²).
Jedinou nevýhodou je voda, respektive reakce na ni. Při promočení dochází k podstatnému snížení pevnosti. Není to však nezvratný proces, po vysušení se vše vrací do původního stavu.
Pro místnosti s vyšší vlhkostí, jako jsou například staré budovy nebo historické zástavby se lépe hodí litý cementový potěr, který je od podkladu oddělen fólií (izolační vrstvou).
Ještě vhodnější je litá cementová pěna, například „PORIMENT®“ . Jedná se o silikátový materiál, do kterého je přidáván polystyren a ve svém názvu nese označení P. Je obdobou pěnobetonu nebo polystyrenbetonu.
Ceny
Jako vždy jsou různé. Seriózní výrobce upozorní na množství faktorů, které jsou potřebné pro výpočet konečné ceny, jiní uvedou pouze cenu stanovenou za ideálních podmínek, což je často nedosažitelný sen.
Do konečné ceny se promítá:
-
materiál (cena není pevně stanovena)
-
montáž – lití materiálu
-
čerpání a doprava materiálu
-
oddělující vrstva mezi anhydritem a podkladem
-
dilatační páska obvodová (odděluje svislé obvodové stěny)
-
pokládka tepelné a kročejové izolace
-
počet realizovaných m²
-
výška podlahy (realizuje se od 30 mm do 80 mm)
-
použití podlahového topení
-
zvolená technologie pokládky
Obecně se může tvrdit, že čím je plocha podlahy menší, tím je dražší. Na malé prostory se moc nevyplácí, dopravu musíme zaplatit stejnou, nezávisle na objemu dodaného materiálu.
Orientační ceny s kalkulátorem už bývají součástí nabídkových webů výrobců, jsou však bez DPH, které je nutno započítat do celkové ceny.
Jiné stránky mají nabídkový formulář s nezávaznou kalkulací, další nemají cenu vůbec. Přesto si můžeme udělat představu o ceně v závislosti na výšce a materiálu lité anhydritové podlahy.
Pohyb cen litých anhydritových podlah (ceny jsou uváděny bez dopravy a bez doplňkových prací):
od cca 200,- Kč s DPH/m²
od cca 240,- Kč s DPH/m²
od cca 320,- Kč s DPH/m²
od cca 330,- Kč s DPH/m²
od cca 400,- Kč s DPH/m²
od cca 427,- Kč s DPH/m²
od cca 476,- Kč s DPH/m²
Ještě dražší jsou lité dekorativní podlahy.
Jejich velkým plusem je mimo efektního vzhledu, velmi nízká vrstva litého potěru - 2 až 4 mm, bez nutnosti odstraňování původního povrchu. Tyto podlahy vznikají za použití dvou nebo tří složkové směsi na bázi epoxidové pryskyřice. Odolávají chemikáliím, udržují si stejný tvar a tvrdost a v neposlední řadě se velmi snadno udržují hygienicky čisté.
Hodí se zejména pro obytné prostory, kde vyniknou barvy nebo zvolené vzory.
Nevýhodou je nutnost izolace od vlhkosti a vysoká cena : od 800,- Kč do 2 500,-Kč/m². Odměnou nám bude krása a dlouhá životnost s velmi snadnou údržbou, což ocení zejména pracující ženy. Oproti anhydritovým podlahám jsou epoxidové absolutně nenasákavé a pohybovat se po ní budeme téměř bezhlučně.
Ať už si vybereme jakoukoliv novou generaci podlahových povrchů z litých samonivelačních hmot, určitě získáme kvalitu.