Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Extrudovaný polystyren - pro zateplování soklových detailů

  

Svůj název tento polystyren získal díky postupu při výrobě. Vzniká extruzí (vytlačováním) taveniny krystalového polystyrenu, přičemž je současně sycen speciálním vzpěňovadlem. Po uvolnění tlaku na konci vytlačovacího zařízení vznikne hmota, která se následně ochlazuje a upravuje do výsledného tvaru.

Extrudovaný polystyren (označován XPS) je speciální formou polystyrenových desek.

Jaké je využití? - je podobné jako u klasického polystyrenu, můžeme jej tedy použít na zateplení domu (hlavně základových soklů), jako tepelnou izolaci podlah a mnohé další. Extruzí však dochází ke vzniku vlastností, které obyčejný polystyren (expandovaný označován EPS) nemá. Jedná se především o fyzikální vlastnosti, které umožňují širší využití u více namáhaných konstrukcí.

EPS - expandovaný, pěnový polystyren:

Extrudovany polystyren

Vlastnosti XPS polystyrenu

 • Pevnost v tlaku - tato vlastnost je velmi důležitou při řešení izolace s vysokým zatížením. Jako příklady, kdy by měl být použit právě tento polystyren, můžeme uvést například zateplení parkovišť, střešních teras či průmyslových podlah. Účinnost v tlaku se pohybuje kolem 300kPa, což v praxi znamená, že při působení tlaku 30 tun na 1m2 dochází ke stlačení polystyrenu o 10%.
 • Nenasákavost - díky této vlastnosti je XPS používaný zejména jako tepelná izolace v přímém styku se zeminou a vodou. Je vhodný tedy k zateplení spodních staveb (sklepů, bazénů) a inverzních plochých střech. Obrovská chyba, které se lidé dopouští a tím razantně snižují účinnost, je narušení desek. Při pokládání extrudovaného polystyrenu bychom měli situaci řešit tak, abychom se vyhnuli jeho řezání, jelikož hodnoty nenasákavosti jsou při narušení horší.
 • Odolnost vůči plísním - díky nenasákavosti je polystyren odolný vůči zemině a především vlhkosti, která v ní je, tudíž v případě kvalitního návrhu a provedení nehrozí výskyt plísní ani po mnoha letech.
 • Odolnost vůči hlodavcům a hmyzu
 • Tepelně-izolační

Druhy XPS

 • XPS 300 SF (Bachl) – vhodný pro ploché a zelené střechy, podlahy, vnější stěny i základy ve styku se zeminou. Jednotlivé desky mají hladký povrch. Okraje jsou opatřené zámkem pro lepší soudržnost jednotlivých částí a zamezení vzniku tepelných mostů ve spojích.
 • XPS Styrodur 3035 CS (Isover) – nejvhodnější k izolaci teras a parkovišť
 • XPS 30-IR Synthos rovná hrana (Styrotrade) – využití při skladbě obrácených střech či izolaci obvodových zdí
 • XPS 30 Synthos polodrážka (Styrotrade) – má hladký povrch a je vhodný pro obvodové izolace nebo jako ochrana hydroizolace plochých střech

vybírejte izolační materiály zde

Extrudovaný polystyren je k dostání ve dvou variantách:

 • se zámkem
 • s rovnou hranou

Varianta první, se zámkem, se používá především při zateplování větších ploch, varianta druhá slouží pro použití na sokly a základové pasy.

Rozměry a cena

Nejběžnější formáty desek, které jsou vyráběny, mají rozměry 1265x615mm a 1250x600mm.

Cena produktu závisí na typu a samozřejmě na tloušťce polystyrenu. Deska o tloušťce 30mm je přibližně 4x levnější, než stejná deska s tloušťkou 120mm.

Doporučení

Pokud se rozhodnete pracovat s extrudovaným nebo klasickým expandovaným polystyrenem, držte se několika doporučených pravidel:

 • Desky se dobře nesnáší s UV zářením, proto je vystavujte jeho vlivu jen po nezbytně nutnou dobu, v opačném případě je zakryjte plachtou (pokud jste desky nezabudovali). Nainstalovaný polystyren překryjte stěrkovým tmelem s perlinkou.
 • Při použití desek s mřížkovaným povrchem si dávejte pozor při pokládání na rovný povrch (např. u podlah, střech). Desky musí celoplošně ležet na pevném podkladě (na jemném písku, v lepidle apod), tak aby nedošlo k sednutí konstrukce vlivem stlačení polystyrenových desek a popraskání betonové roznášení desky a následně podlahové krytiny - opravy a vady betonových desek
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články