Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na plevel mezi dlaždicemi?

  

Každý zahrádkář řeší na své zahrádce dvojici problémů. Prvním jsou škůdci a druhým je plevel. My se budeme zabývat druhým zmíněným a to s ohledem na jeho likvidaci, pokud se objeví mezi dlaždicemi. Možností likvidace je velké množství, tak se na ně pojďme podívat.

Chemický postřik

První možností likvidace plevele mezi dlaždicemi je chemický postřik. Tomu se velké množství zahrádkářů ekologů vyhýbá. A dělají dobře, protože chemické postřiky s sebou nesou riziko poškození okolní přírody, vodních toků, ale i zdraví jedinců, kteří je aplikují. Nejčastěji používaným chemickým herbicidem je Roundap, který je možné zakoupit v mnoha obchodech se zahrádkářskými pomůckami. 

Mechanické odstranění

Odstraňovat plevel mezi dlaždicemi mechanicky je volba, kterou bychom nedoporučovali. I ti nejtrpělivější z nás totiž zjistí, že motyčka na odstranění plevele ze spár dlaždic je nedostatečný nástrojem. A navíc je tu problém času, který nad odstraňováním strávíte. Proto tu máme hned několik rad tipů na přípravu přírodních herbicidů, které nezatěžují životní prostředí a nejsou nebezpečné zdraví a zkrátí čas, který strávíte nad odstraňováním plevele mezi dlaždicemi

Přírodní herbicidy

Sůl a ocet

Ideálním prostředkem pro boj s plevelem mezi dlaždicemi je ocet se solí. Stačí, pokud smícháme dva litry vody s třemi litry octa a přibližně jedním kilogramem soli. Vzniklý roztok velmi dobře promícháme a postupně nalijeme do spár. Tento způsob likvidace plevele doporučujeme realizovat za slunečného počasí. Déšť by mohl být problémem, který by aplikovaný roztok mohl zanést tam, kam nechceme. 

Jedlá soda

Ideálním bojovníkem proti plevelům mezi dlaždicemi je i jedlá soda. Její roztok si připravíme tak, že smícháme 30 gramů sody s jedním litrem vody. Následně roztok nalijeme do spár. Výsledek se dostaví během několika dní a to nejen při likvidaci plevele, ale i nepříjemného mechu. Jediným omezením pro použití je blízkost jiných druhů rostlin, které by vyšší koncentrace jedlé sody mohla zahubit. 

Babská rada - odvar z brambor

Dalším velmi účinným přírodním herbicidem, který funguje na plevel mezi dlaždicemi je odvar z brambor. Ve své podstatě stačí vzít vodu, ve které se vařily brambory na oběd a vylít ji do spár mezi dlaždicemi. A plevel po pár dnech začne ustupovat. Roztok funguje velmi dobře, protože vroucí voda spálí listy rostlin a škrob z vody poté pomůže s odstraněním uhynulého plevele. 

Na závěr

Plevel mezi dlaždicemi je nepříjemným problémem, se kterým se setkává téměř každý. Jak jsme si ověřili existuje však mnoho způsobů, které lze využít pro boj s tímto nešvarem. Mimo zmíněné si ještě dovolíme přidat jeden dusící způsob, ke kterému postačí namočené noviny nebo časopisy, které se pokladou na dlaždice a zatíží. Po několika dnech zaručeně plevel odumře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články