Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak položit žulové kostky?

  

Dlažební kostky mají výhodu dlouhé životnosti a širokého využití, ať už od placu na automobil, po chodníček vzadu na zahrádce. Kladení žulových kostek je nenáročná, nicméně čas požírající práce.

Žulové kostky jako takové se formátují na různé rozměry, tvarově spíše kvádry. Označené například 4/6, 8/10 či 15/17, kde udávané poměry jsou v centimetrech a vyjdou vás tři tisíce za tunu nejmenšího rozměru.

Žulové kostky

Příprava terénu

Místo, kam chceme dlažbu pokládat, máme již vyhlídnuté a můžeme přistoupit k práci. Celý terén je potřeba vyrýt do hloubky 30-40 cm. A to buď bagrem, či ručně, pokud jde o malý úsek.

Poté musíme udělat obruby tak, abychom zamezili utíkání štěrkového lůžka. Nejlepší postup na dobré ukotvení obrub je betonování. Samozřejmě by obrubníky měly vystupovat dostatečně nad terén a tak je dobré místo podhodit betonem. Usadíme obruby a beton uhladíme pomocí zednické lžíce tak, aby byla každá obruba co nejpevnější. Nejlépe široká základna se stěnami kónicky zúženými kolem obruby. Před dalším postupem počkáme než vše zatuhne.

Následně celou plochu vysypeme drceným štěrkem 11/22 tak, aby byla vrstva silná zhruba 10-20 cm. Pro lepší zpevnění pojezdíme “žábou“, tedy ruční vibrační deskou. Na tuto plochu vysypeme jemno mletý štěrk 2/4 kousek pod úroveň terénu, ale už nedusáme.

Samotná pokládka

"Nejlehčí díl" práce nás čeká právě teď. Vyzbrojíme se gumovým kladivem, nákoleníky, vodní vahou a případně uhlovou bruskou s řezným kotoučem na kamení (v případě zkracování kostek).

Velké žulové kostky podél obrubníku

Založíme si první řadu tak, aby byla zhruba o dva až pět centimetrů níže než obruba. Způsobem, že si kostky na celou řadu položíme na místo, mezi každou kostkou i obrubou máme mezeru, tedy spáru a pomocí gumového kladiva každou, jednotlivou kostku zatloukáme do správné hloubky. Tu udržujeme vodní vahou, či ještě lépe nataženým provázkem.

Již položené větší úseky rovnou zasypáváme tím stejným štěrkem 2/4, kterého jsme koupili více a pokračujeme v pokládáni.

Kostky můžeme různě tvarovat a v případě potřeby zaříznout uhlovou bruskou. Doporučuji však dbát zvýšené bezpečnosti a každou, takto řezanou kostku si upevnit.

Žulové kostky

Po dokončení celou plochu zlehka zasypeme a pomocí metly vmeteme štěrk do spár.

A pak už jen se kochat :)

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.35/5 (17 hlasů)

Související články