Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit dekorační síť?

  

Dekorační sítě naleznou mnoho využití v každé domácnosti, ale i na zahradách. Výjimkou není ani její používání v komerčních prostorách nebo ve školách. Existují samozřejmě různé typy dekoračních sítí, které mají odlišné vlastnosti. Liší se rovněž i použitý materiál či velikost. 

Dekorační sítě jako vhodný pomocník

Jak již samotný název napovídá, slouží dekorační sítě k různým ozdobným účelům. Své využití však díky vhodným vlastnostem naleznou prakticky kdekoliv. Vhodně je lze použít při tvorbě zahradních sítí, které se těší velké oblibě. Perfektně se s ní dají ozdobit i poličky a jako ochranná pomůcka může pomoci ve chvíli, kdy se umístí např. ke špruslím zábradlí. S trochou fantazie si šikovný kutil s jejím využitím poradí za každé situace. Možností je vážně nepřeberné množství.

Možnosti použití dekorační sítě:

  • dekorační účely
  • ochranná pomůcka pro poličky či zábradlí
  • nástěnky
  • houpací sítě
  • tvorba úložného prostoru

Že ještě žádnou dekorační síť doma nemáte? Měli byste to napravit. Může totiž vhodně doplnit domácnost. Lze ji použít například i místo rámečků na fotky. Pro děti zajisté výborně poslouží jako nástěnka. Lze z ní vyrobit i jedinečný strop, jež se následně dále zdobí.

Koupit nebo vyrobit?

Dekorační sítě jsou dostupné v různých velikostech. Důležité je vybrat vhodný materiál a velikost ok, a to podle účelu použití. Pokud však toužíte po dekorační síti přesně dle své představy, můžete si ji také doma vyrobit. Její tvorba není extrémně náročná, ale je třeba počítat s tím, že nějaký čas zabere. Pokud si na vytváření sítě netroufáte, tak nezoufejte. Tato se dá zakoupit na internetu i v kamenných obchodem a jejich nabídka je poměrně pestrá. Věřte však, že vlastnoručně vyrobená dekorační síť Vám přinese daleko více radosti než tak, kterou si zakoupíte. Vaši šikovnost jistě ocení i celá rodina. 

Výroba dekorační sítě

Před samotnou prací je důležité si vše důkladně promyslet. Měli bychom proto mít představu například o rozměrech sítě a tvaru, velikosti ok či použití výsledného díla. Dle těchto informací se následně vybírá nejvhodnější materiál, ze které si můžeme síť vyrobit. K výrobě je zapotřebí pořídit si také síťovací jehlu. A kde lze tuto pořídit? Síťovací jehlu zakoupíte v každém provaznictví, při troše štěstí i v rybářských potřebách. Samozřejmě si ji můžete objednat i na internetu. Aby toho nebylo málo, je vhodné si ještě připravit nějaký předmět, ideálně prkénko či pravítko, jež bude stejně široký jako šířka požadovaných ok. Jednoduše si tak zajistíte pravidelnost sítě a bude se Vám mnohem lépe pracovat.

Kvalitní příprava je základ

Rovněž je vhodné si zjistit co nejvíce informací o technikách domácí výroby dekoračních sítí. Existuje více způsobů jak síť vytvořit. Základem úspěchu je najít takovou techniku, která Vám bude co nejvíce vyhovovat. Správnou techniku tvorby sítě lze odkoukat z nejrůznějších videí, kterých je na internetu dostatek. V základu lze říci, že se vytvářením uzlů modelují jakási oka. Vše musí být skutečně pevně spojené, aby síť držela pohromadě.

Bez znalosti vázaní uzlů to nepůjde

K úspěšné tvorbě se budete muset naučit vázat různé typy uzlů. Základ tvoří samozřejmě běžný lodní uzel. Na první pohled může jeho vázání vypadat složitě, ale věřte, že po první řadě Vám již bude připadat naprosto jednoduchý a budete ho vázat bez přemýšlení. Dalším typem uzlu, jež bude nutné se naučit, je samozřejmě síťovací uzel. Bez těchto dvou základních typů uzlů se rozhodně neobejdete. Kvalita výsledné sítě tak závisí na Vašich schopnostech a je čistě jen ve Vašich rukou.

Materiál vhodný k tvorbě sítě

Tloušťka materiálu, z něhož budete síť vyrábět, se volí dle zamýšleného použití dané sítě. Pro síť, která má být dekorační a bude tak pouze viset bohatě postačí tenký provázek. Pakliže chceme vytvořit nějakou ochrannou síť je třeba zvolit silnější materiál. Jiné je to i v případě tvorby zahradní houpací sítě, kde je třeba počítat s tím, aby měla nějakou nosnost. Na českém trhu je však k dostání nepřeberné množství materiálů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Vždy však platí, že v případě, kdy má vytvořená síť snést zátěž, je třeba volit odolnější typ materiálu, který bývá rovněž i silnější.

Jak vyrobit dekorační síť?

Výsledná síť může být čtvercová, obdélníková či kruhová. Fantazii se meze nekladou a záleží čistě jen na Vaší šikovnosti. Pokud máte připravené potřebné pomůcky a samozřejmě dostatek vázacího materiálu, lze se pustit do práce. Vrchní řada bývá, ve většině případů, tvořena lodními uzly. Mezi jednotlivými uzly se nechávají prověsy, a to vždy ve stejné délce. V další řadě se již používají jiné typy uzlů. Velmi oblíbeným typem je např. síťovací uzel.

Vždy se postupuje zleva doprava s tím, že ve chvíli, kdy dojdete na konec, je nutné síť otočit a pokračovat stejným způsobem.

Síť je také možné vytvářet do rámů. Pro začátečníky je to možná lepší volba, jak si nacvičit potřebné techniky. Takto vzniklá orámovaná síť může věrně suplovat nástěnku do dětského pokoje či  ji lze použít jako určitou odkládací plochu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.8/5 (5 hlasů)

Související články