Na co si dát pozor při koupi bytu?

Koupit byt není to samé, jako koupit třeba rohlíky v sámošce. Není to otázka pěti minut ani úkol, nad kterým pro jeho nenáročnost vlastně ani nemusíte přemýšlet. Naopak! Koupě bytu představuje vysokou finanční investici a celý proces, který budete muset projít, rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Pokud jste se rozhodli koupit byt, neměli byste se unáhlit. Jasně, vidina vlastního bydlení je lákavá, ale nikdo přece nechce koupit zajíce v pytli. Vysněné bydlení možná máte na dosah ruky, přesto je ale potřeba zůstat stát nohama pevně na zemi. A dát si na určité věci pozor!

Nenechte se unést adrenalinem

Chystáte se na prohlídku bytu a už se vidíte, jak tady snídáte, jak zde vychováváte své děti, jak společně trávíte čas s rodinou nebo přáteli. Stává se poměrně často, že se kupující nechá strhnout lavinou emocí a přívalem adrenalinu. A to je chyba. Mnohdy pak zapomíná na to důležité, co je ještě před podepsáním kupní smlouvy potřeba zkontrolovat.

1. Nejdříve to nudné papírování…

Koupě bytu je spojena s papírováním a kontrolou dokumentů. Tato činnost asi nevyhraje cenu za nejoblíbenější aktivitu, ale udělat se musí. A pořádně!

Dokumenty, které byste měli chtít vidět:

  • aktuální výpis z katastru nemovitostí
  • vlastnická práva
  • nabývací titul
  • prohlášení vlastníka bytu

Všechny tyto dokumenty by vám měl předložit buď samotný majitel bytu, nebo realitní makléř, kupujete-li byt přes realitní kancelář.

2. Pak pořádná prohlídka bytu

Ještě než se do nového bytu na první pohled zamilujete, protože je přece tak krásně prostorný, čistý a nachází se na skvělém místě, pořádně si jej prohlédněte. Tady se nehraje na „nejsem tady doma, nebudu tu šmejdit“ - pokud se nechcete napálit a koupit obyčejné pozlátko, pod jehož obalem se bude ukrývat shnilý obsah, pak odhoďte stud stranou.

Doporučujeme provádět prohlídku bytu za denního světla, které samo o sobě může odhalit celou řadu nedostatků. Pozornost věnujte jak technickým věcem (zavírání oken a dveří, obložení v koupelně, kvalita podlah) tak i maličkostem, které mohou zůstat nedbalému oku skryty. Pokud si nevěříte, přizvěte na zhodnocení nemovitosti odborníka.

1. Zeptejte se na náklady spojené s bydlením

Určitě nebudete za hlupáky, když se budete zajímat o náklady spojené s bydlením. Chcete přece vědět, co čeho jdete. Můžete si vyžádat:

  • evidenční list k bytu
  • vyúčtování za elektřonu
  • vyúčtování za plyn
  • u bytů v panelových domech si zjistěte, jestli se zde platí měsíční zálohy do fondu oprav

2. A co sousedi?

Sice to tak úplně nespadá do technické prohlídky bytu, ale pokud jste se rozhodli žít v bytě, pak kolem sebe budete mít s největší pravděpodobností nějaké nájemníky. Zjistěte si, jací jsou? Nebydlí kolem vás lidé, kteří nerespektují noční klid? Nejsou okolo vás starší lidé, kterým by vadil hluk? I tohle je důležité.

3. Posléze kontrola kupní smlouvy

Kamenem úrazu může být i kupní smlouva. Mnoho lidí chce mít všechno co nejdříve z krku a často se podepíší pod papír, u kterého vlastně ani neví, co v něm je. A to je samozřejmě špatně.

Kupní smlouva by měla obsahovat:

  • označení prodávajícího
  • označení kupujícího
  • povinnosti obou smluvních stran
  • podmínky prodeje nemovitosti
  • konečnou cenu
  • ověřené podpisy obou smluvních stran

4. A na závěr ještě pár maličkostí

I když se bude zdát, že je byt jedním slovem perfektní, náklady na bydlení nebudou nekřesťansky vysoké a v kupní smlouvě nenajdete nic neobvyklého, může vám sen o vlastním bydlení zhatit lokalitě, ve které se byt nachází. Mnoho lidí nechává tuto skutečnost až na konec, někdy ji dokonce úplně přehlíží a posléze se diví, že to mají daleko do školy, že se v okolí jejich bydliště nenachází žádný obchod a že je to zkrátka všude strašně moc daleko. Proto si zjistěte, co se nachází v okolí, jaké jsou zde dopravní spoje, pozornost věnujte i možnostem parkování.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články