Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na akustický strop?

  

V současné době se při stavbách běžně využívá sádrokarton či Ytong a Porfix. Jenže tyto materiály nemusí být kvalitní hlukovou a akustickou izolací, a to především ve chvíli, kdy se při stavbě právě touto vlastností nezabýváme. S postupem času tak můžeme mít problém s akustikou v místnosti či s pronikáním hluku přes strop. Největší problém a hlučností a akustikou je zřejmě ve starých panelových domem, a to především díky použitému materiálu. Ani zde však není tento problém neřešitelný.

Akustický strop se vytváří především z toho důvodu, abychom snížili hluk přicházející z horního patra. Zároveň tím samozřejmě snížíme i hluk, který produkujeme my mimo naši jednotku. Na odhlučnění je dobré myslet již během stavby či rekonstrukce. Pokud na to však zapomeneme, není důvod věšet hlavu. Problém se dá vyřešit několika způsoby. Cenová náročnost se liší v závislosti na ploše a samozřejmě na použitém materiálu. Dále je potřeba dodat, že akustický strop nejen sníží hluk, který přichází z jiného patra či místnosti, ale zároveň celkově zlepší akustiku, což prospěje např. domácí audio sestavě apod.

Kde se akustické stropy využívají?

Akustické stropy se v současné době běžně využívají například při rekonstrukci panelákových bytů. Vzhledem ke stáří staveb, použitým materiálům a samozřejmě i “milovanému” umakartu je hlučnost z okolních bytů mnohdy poměrně vysoká. Jediným způsobem, jak se tohoto problému zbavit, tedy pokud se neodstěhují sousedé, je strop a případně i některé stěny odhlučnit. Akustické stropy se samozřejmě běžně vytvářejí i v novostavbách. Oblíbené jsou rovněž při rekonstrukci starší nemovitosti.

Vytvoření akustického stropu či odhlučnění stěn se samozřejmě doporučuje i v některých specifických prostorách, jako je např. zkušebna, dílna apod. Vhod může přijít rovněž v obývacím pokoji nebo v dalších místnostech, kde chceme mít perfektně vyřešenou akustiku.

Než začněme přemýšlet nad renovací

Jak bylo zmíněno výše, existuje více způsobů, díky kterým můžeme odhlučnit strop. Před samotnou volbou je třeba se zamyslet nad tím, zda hluk proniká pouze ze stropu či se na něm podílí i stěny. V mnoha případech dochází i k tomu, že se provede akustické odhlučnění stropu a následně se zjistí, že strop není zase tak velikým problémem, jako hluk procházející přes stěny.

Důležitým faktorem, který může ovlivnit výběr použitého materiálu je samozřejmě i materiál, který byl použit na vytvoření stropu. Konkrétněji jde o jeho nosnost. Akustický strop lze vytvořit jednak přilepením specifických materiálů či vytvořením podhledů. Při výběru tak záleží právě i na konkrétním stropu, který má být upraven, a to proto, abychom si byli jistí, že případnou zátěž snese.

Dále bychom měli mít změřené rozměry stropu a vypočítán povrch, abychom mohli mít představu o množství použitého materiálu. Vždy je důležité brát materiálu více než méně. Pokud nějaký zbude, není to problém. Ten však nastává ve chvíli, kdy nám nějaká část zbývá na dodělání a materiál již nemáme k dispozici. A věřte, tento problém vždy nastane v tu nejméně vhodnou dobu, například ve chvíli, kdy mají již všechny obchody s daným materiálem zavřeno.

Akustický strop sníží i energetickou náročnost

Jednou z obrovských výhod akustických izolací stropu je i to, že se tím strop stává i tepelně izolovaným a nedochází tak k velkému úniku tepla právě do stropu. Změnu zajisté poznáte na vyúčtování za spotřebu energií, v případě rodinných domů při množství protopených paliv.

Typy akustických izolací stropu:

  • kročejová izolace
  • akustické desky
  • akustické panely
  • napínané akustické stropy
  • akustické tapety
  • akustické omítky
  • akustický pěna
  • minerální vata

Na odhlučnění stropu se dobře hodí desky či panely vyrobené např. z lisované pěny. Tyto jsou na našem trhu k dostání v nejrůznějších provedeních, velikostech a samozřejmě i tloušťkách. Tato pěna se často používá například pod sádrokarton, a to v místech, kde dochází k volnému prostoru mezi původním stropem a sádrokartonovým podhledem. Umístěním této lisované pěny hluk sníží celkem výrazně a místnost budete mít tepelně izolovanou. Vhodnou volbou může být rovněž umístěný akustických panelů. Ty nejen, že odhlučňují strop, ale zároveň se díky nim častokrát i zlepší celková akustika místnosti.

Rychlé, ale finančně náročnější řešení

Další možností jsou výše zmíněné napínané stropy či akustické tapety. Jedná se o poměrně rychlé a čisté řešení. Není totiž potřeba nějaká extra náročná příprava či vyklízení apod. Jedná se o relativně nový typ materiálu, který je často využíván. Dle dostupných recenzí jde o materiál, který dokáže vhodně eliminovat hluk i zlepšit akustiku v místnosti. Pořízení je však o něco náročnější než při použití pěny či vaty.

Akustická omítka či sádrokartonový podhled

Obě dvě tyto varianty poskytují celkem spolehlivé řešení. Je ovšem třeba počítat s většími stavebními úpravami, které nějakou tu dobu zaberou. Akustické omítky se vyplatí především při celkové rekonstrukci místnosti a to samé platí i o sádrokartonovém podhledu, který se následně vyplňuje minerální vatou či nejrůznějšími pěnovými deskami. Sádrokartonový podhled má tu výhodu, že nosnou konstrukci lze co nejvíce rozložit do okolních sten a strop tak nebude extrémně zatížený.

Nejste si jisti s výběrem či se samotným vytvoření akustického stropu?

Vytvoření akustického stropu není zrovna jednoduchá záležitost. Proto je lepší, v případě, kdy si skutečně nevíme rady, vyhledat odbornou pomoc. Konzultací s odborníkem můžete předejít nežádoucím chybám, které by mohly např. zhoršit akustiku v místnosti či poškodit stávající stropní konstrukci. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)






Související články