Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zpevnit strop?

  

Zažíváte ve vašem domě nepříjemné pocity při pohledu na strop? Ten vypadá velmi nepěkně, je na mnoha místech vlhký nebo se dokonce hýbe, když vám nad hlavami v patře běhají děti. Pak jste na správném místě, protože právě v našem článku si společně odpovíme na otázku, jak zpevnit strop? A věřte, že způsobů je hned několik.

Nepřítel stropu - voda

Největším nepřítelem, se kterým se musíme u stropů vypořádat je voda. Ta zatéká do stropní konstrukce z mnoha důvodů:

  • netěsnost krytiny
  • porucha vnitřního potrubí
  • zatékání pod podlahu
  • stykem stropu s vlhkým zdivem
  • atp.

Následkem působení vody může být hniloba dřeva, která se nejčastěji projevuje ve zhlaví stropních trámů, které je uloženo ve stěně a přímo se dotýká jiného materiálu. A právě tady začínáme s metodami, díky kterým dojde ke zpevnění stropu.

Příložkování

Příložkování je první metodou, kterou můžeme využít pro zpevnění stropu. Díky němu můžeme zesílit konstrukční dřevěné prvky a zvýšit tak únosnost a omezit průhyb opravených částí. Nejčastěji se při této metodě používají:

  • dřevěné prvky - hranoly, fošny nebo prkna
  • ocelové prvky - válcové profily nebo desky

Jako spojovací materiál se v těchto případech využívají hřebíky nebo vruty a u ocelových prvků tzv. svorníky. Ocelové prvky jsou vhodné především do míst, kde je vyšší vlhkost. V takových případech je třeba je opatřit ochranným nátěrem proti korozi. 

Ocelové konzoly

Ocelové konzole používáme při zpevnění stropu, jehož zhlaví jsou markantně degradována. V takových případech je třeba poškozené zhlaví nejprve odříznout a nový konec trámu ošetřit proti biologickým škůdcům. Následně můžeme konec trámu nasunout do připravené konzoly. Primární spojení je pomocí svorníků, ale v závěru je kvůli správnému působení sil nutné konzoly zabetonovat do zdiva.

  • Ocelové konzoly nejsou vhodné pro zpevnění podhledových částí stropu.

Protézování

Esteticky nejhodnotnější metodou zpevnění stropu je protézování. Při této metodě je poškozený prvek doplňován do své původní podoby pomocí tesařských spojů. Výhodou této metody oprav dřevěných stropních prvků je využití velmi podobných nebo stejných materiálů. 

Plombování

Dřevěné prvky stropu mohou být zpevněny i plombováním. To se používá především z důvodů estetických, ale také pro zvýšení tlakové odolnosti celku. Plombují se místně degradované části stropu, štěrbiny a dutiny, které vznikají stárnutím dřeva. Velmi důležité je ošetření částí stropu před plombováním. Často musí být vyříznuty nebo vydlabány shnilé části a dřevo ošetřeno. 

Důležité je:

  • vybrat správnou plombu (stejný typ dřeva)
  • umístění plomby - směr a hustota letokruhů musí být co nejpodobnější původnímu dřevu
  • výroba plomb ze starších materiálů s podobnými vlastnostmi

Na závěr je třeba poznamenat, že zpevnění stropů je vhodné přenechat odborníkům, ale zvládnou je i středně pokročilí kutilové. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)





Související články