Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybourat starý strop?

  

Před každou větší rekonstrukcí je na řadě důkladné bourání. Týká se to také stropů, jejichž správné vybourání, které nepoškodí statiku domu, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Záleží na použitých materiálech, technice stavby a dalších detailech. Pokud jste na pochybách a nemáte kompletní stavební dokumentaci, raději si přizvěte odborníka, ať neuděláte více škody než užitku.

Zjistěte si výchozí stav stavebním průzkumem

Důkladný stavební průzkum, během kterého zjistíte všechny detaily ohledně příček, použitých materiálů a případných poškození, značně sníží riziko případných problémů a havárií při rekonstrukci. Platí to zejména pro starší stavby, ke kterým není dostatečná dokumentace a je zřejmé, že zde může čekat nějaký problém s případnou ztrátou únosnosti stropu, což může skončit až zřícením.

Postupujte po jednotlivých krocích

V rámci rekonstrukce patří vybourání stropů, které již nebudete dále potřebovat, případně je chcete úplně předělat, k jedné z prvních činností. Existují však případy, kdy se vyplatí s bouráním stropu chvíli počkat například, až se dodělá střecha a až později budete řešit odstranění části stropu.

Před zahájením výraznějších bouracích prací si ověřte, že máte plán pro nové řešení a dostatečný rozpočet pro financování materiálu i práce. Setkat se totiž můžete s nečekanými problémy a často překvapivými materiály, což může celý proces prodražit.

Zvolte odpovídající metody rekonstrukce

Když vybouráte část starého stropu a hodláte přidat modernější prvek, dejte si pozor na výběr správného technologického řešení. V praxi to může znamenat, že v některých případech není vhodné betonování a lepší volbou budou lehčí a více prodyšné materiály.

Pozor hlavně na dřevěné stropy

Problematické jsou hlavně dřevěné stropy, které mohou být prohnilé, takže se při špatném zásahu mohou celé zhroutit. Před větším stavebním zásahem tak raději proveďte malou zkoušku a ověření stavu dřeva na stropě. Kritické je v takovém případě i bourání příček, které mohou ohrozit statiku částí domu ve vyšších patrech.

V novějších domech se objevují pevnější železobetonové stropy, se kterými by neměl být větší problém. I tak před jejich případným bouráním a následnou úpravou raději vše ověřte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (5 hlasů)

Související články