Tepelná izolace - skelná vata

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Řešíte střešní nástavbu? Přemýšlíte nad zateplením fasády, střechy nebo stropních podhledů?

V dnešním článku Vám poradíme proč a jak použít k zateplení skelnou vatu.

Ten zásadní rozdíl mezi pěnovými izolanty, jako je třeba polystyren a vláknitými izolačními materiály, jako je třeba sklená vata, je ten, že vláknité materiály mnohem lépe propouští vzduch a vodní páru. To je v některých případech nesmírně výhodné, ale jindy zase naopak nežádoucí. Vlákna sice umožňují vodní páře unikat z budovy, která díky tomu může lépe „dýchat“, ale zároveň v případě přímého kontaktu vláken s vodou dochází ke ztrátě veškerých izolačních vlastností.

Práce je tak nutné provádět velmi pečlivě a používat je pouze tam, kde nehrozí kontakt s vodou. Dále jsou vláknité materiály nehořlavé a odolné vůči škůdcům. Při nákupu je třeba dávat dobrý pozor, co kupujeme. V současnosti je trh zásoben širokým sortimentem výrobků, které mají specifické vlastnosti podle použití – izolace na stropy, střechy, příčky, podlahy, fasády a tak dále. Špatně zvolená či umístěná izolace může způsobit ztrátu veškerých technických vlastností materiálu.

Skelná vata

Výroba skelné vaty a její použití

Sklená vata je izolací vyrobenou z minerálních vláken na bázi křemičitého písku, sody, dolomitu, boraxu, živce a vápence. Jde vlastně o přírodní produkt, jehož součástí jsou roztavená skleněná vlákna, která jsou dále zplstěna a spojena pojivem na bázi polymerních pryskyřic. Skelná vata skvěle izoluje nejen tepelně, ale je to také zvukově izolační materiál. Zároveň vyniká vysokou propustností vodních par a trvalou odolností proti vzdušné a kapilární vlhkosti.

  • Skelná vata je určena k tepelné izolaci staveb. Pokud se dodává ve formě rolí, používá se zejména k zateplení šikmin v podkroví nebo třeba stropních podhledů. Je skvěle pružná a tvarově přizpůsobivá, a tak nedochází ke vzniku mezer, tím pádem tzv. tepelných mostů. Další možností je použití sklené vaty ve formě desek, které slouží hlavně k zateplení fasády či ke stavbě sendvičových konstrukcí.
  • Přidanou hodnotou je, že zlepšuje zvukově izolační schopnosti - zamezuje pronikání hluku z ulice do interéru

Další výhody?

  • Oproti minerálním vláknům má skelná vata lepší pružnost, je chemicky i teplotně odolná.
  • Je nehořlavá.
  • Její malá tepelná roztažnost snižuje riziko vzniku trhlin na fasádách, ke kterým by mohlo dojít vlivem teplotních změn.
  • Výrobek je zdravotně nezávadný, neobsahuje nečistoty a nevláknité částice. Při výrobě jsou dodržovány zásady shodující se s vysokými mezinárodními nároky na ochranu lidského zdraví. Materiál je také chemicky neutrální a nevyvolává korozi.
  • Patříte mezi příznivce ekologického stavitelství? Pak je skelná vata pro Vás tím pravým řešením - umožňuje zdravé bydlení, neboť zabraňuje množení bakterií a hub v konstrukci a hlavně - její výroba je šetrná k přírodě. Nepoužívají se žádné umělé látky nebo pojiva.
  • Skvělé je, že skelná vata zabrání nežádoucím hlodavcům průnikům do konstrukce.

Nevýhody?

  • Snad jediná - při manipulaci se ze skelné vaty odlamuje malé procento vláken a tyto částečky pak působí dráždivě na pokožku, oči i dýchací cesty. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, že při manipulaci se skelnou vatou je dobré být vybaven rukavicemi a zejména respirátorem. Mýty o škodlivosti skelných vláken na zdraví lidí jsou přežitkem, dnešní technologie a postupy při výrobě jsou ve shodě s mezinárodními nároky ochrany lidského zdraví. Jen pokud nepoužijete respirátor, případně zdravotnickou roušku, nebo třeba šátek, nějakou dobu trvá, než se zbavíte toho nepříjemného škrábání v krku oněch malých částeček.

Kde ji koupím?

Skelnou vatu v rolích koupíte od různých výrobců pod různými obchodními jmény, např.:

  1. Isover DOMO - Technický list Isover DOMO
  2. Izoroll Profi 39
  3. Knauf Classic 039 - Technický list
  4. Schwenk Climowool DF1
  5. Wiegla KF2

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod





Související články


Aktuální články