Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak lepit papírové tapety?

  

Chcete kreativně změnit Váš interiér? Do módy se v posledních letech opět vrací tapety. Vybírat lze z desítek různých vzorů a barev. Pokud víte jak na to, jde tapetování snadno od ruky – ale může Vás i potrápit. Přečte si několik užitečných rad a tipů.

Než se vydáte na nákupy, změřte si plochu, kterou chcete tapetovat. Počítejte s rezervou, obzvláště pokud zvolíte tapetu se vzory. Vzory na tapetě se na sebe hůře napojují a vzniká více odpadu. Ideální a prozíravé je zakoupit 1 pás tapety navíc – poslouží případně jako rezerva pro opravy. Také dávejte pozor, abyste zakoupili role tapety se stejným sériovým výrobním číslem. Jinak hrozí, že mezi přechody tapet budou barevné odchylky.  

Příprava podkladové plochy

Stěny místnosti před tapetováním důkladně očistěte a vyrovnejte nerovnosti. Především je nutné odstranit staré tapety, pokud na stěně jsou. Původní tapety způsobí rychlejší schnutí tapety než podkladu, čímž může dojít k tomu, že mezi vrstvami tapet vzniknou bubliny a nová tapeta na stěně nedrží.

Ještě než začneme tapetovat:

  • odstraňte staré tapety
  • vypněte topení; ideální teplota k tapetování je kolem 18 °C
  • zavřete okna a dveře, abyste zabránili průvanu
  • vypněte v místnosti elektriku a sundejte ze zásuvek a vypínačů krytky

Ideální je, pokud je podkladová plocha pevná, s dobrou nasákavostí. U nesavých povrchů (umakart, kov, plast, linoleum, PVC aj.) můžete zvýšit jejich nasákavost tím, že je omítnete, přestěrkujete nebo z nich naopak odstraníte barvu.

Na závěr odstraňte z podkladové plochy praskliny, hmoždinky, hřebíky, skoby apod. Dále zarovnejte tmelem všechny praskliny v omítce. Ke tmelení použijte spárovací tmel, například stěrku na bázi sádry. Čím hladší je podkladová plocha, tím snadněji se tapetuje.

Správné lepidlo

Pro dobrou přilnavost tapet je zásadní volba správného lepidla. Při výběru a přípravě lepidla postupujte podle návodu na tapetě, respektive návodu na balení lepidla. 

U papírových tapet natírejte jak tapetu, tak i stěnu. Tapetu natřete a rubovou stranou přeložte na sebe, aby se lepidlo vsáklo rovnoměrně do celé tapety.

Tapetování

Před lepením na stěnu musí být tapety dostatečně nasáklé lepidlem. Při nedostatečném namočení by tapeta „rostla“ na zdi a vytvořily by se na ní vrásky a vyboulení. U papírových tapet ale vždy počítejte s tím, že lepidlo tapety rozšíří - běžnou roli cca o 1 cm. Tapeta je obvykle dostatečně namočena lepidlem po cca 8 až 12 minutách (držte se návodu na lepidle).

Při lepení tapet mějte na paměti pravidlo, že tapeta by měla jít pryč od světla. Proto postupujte směrem od okna ke dveřím. Než tapetu na stěnu přiložíte, vyznačte si pomocí vodováhy na stěně kolmici k níž následně přiložíte první pás. Docílíte tím rovnosti všech dalších pásů bez ohledu na to, zda je stěna rovná.

První pruh tapety přiložte na stěnu dle načrtnuté kolmé linie s menším přesahem nahoře a přitlačte tapetu ke stěně. Je důležité, aby pod tapetou nezůstávaly vzduchové bubliny – proto ji vyhlaďte např. pěnovým válečkem směrem od středu ke krajům. Přesahující okraje tapety ořízněte podle pravítka nožem. Zbytky lepidla hned odstraňte pomocí čistého hadříku.

Při lepení tapety přes zásuvky a vypínače přelepte tapetu přes odkryté spínače. Poté proveďte křížový řez v oblasti vypínačů a zásuvek. Po zaschnutí nožem vyřízněte tapetu z prostoru vypínače nebo zásuvky tak, aby krytka zakrývala výřez tapety.

Při lepení okenních výklenků nechejte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřežte za pomoci pravítka. Nikdy netapetujeme za radiátory, tapetu tam stačí založit cca 10 cm.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články