Neomalená řasa rašící vesele na skle dokáže vývést z míry nejednoho akvaristu. Dříve, než ale uchopíte houbičku a začnete odlovovat rybičky ven z akvárka, přečtěte si následující řádky. Poradí Vám.
Neomalená řasa rašící vesele na skle dokáže vývést z míry nejednoho akvaristu. Dříve, než ale uchopíte houbičku a začnete odlovovat rybičky ven z akvárka, přečtěte si následující řádky. Poradí Vám.
Pokud jste již odložil(a) houbičku a síťku a vrátil(a) rozdivočelé rybičky zpět vězte, že neustálé a často i zbytečné čištění akvária způsobuje jeho obyvatelům nemalé problémy. Frekvence čištění akvária podléhá pravidlům, která se v zájmu přežití vodní fauny a flory vyplatí dodržovat.
Základní pravidlo říká: Pokud to není nezbytně nutné, akvárium celé nikdy nečistíme!
Denní čištění je nejzákladnější. Čistíme pouze nespotřebované zbytky potravy a nános nečistot na dně za pomocí hadičky, nebo čistícího zvonu. Odstraníme též uhynulé ryby a zbytky rostlin.
Proč: Rozkládající se zbytky uvolňují do vody metan a ten je pro rybičky jedovatý.
Zde na nás čeká mnohem více práce. Odstraňujeme případné řasy ze skla, zkracujeme přerostlé rostliny a odkalujeme dno. Odkalování dna provádíme pomocí čistícího zvonu, kdy mírně víříme dno a zachytáváme nečistoty. Odstraňujeme řasy ze skla a na závěr celé procedury měníme 30% vody. Při odkalování nevyměňujeme filtr!
Proč: Vodu měníme kvůli celkovému osvěžení a čistotě vody, filtr neměníme z důvodu vychytávání zvířených nečistot.
Zde přišel čas čištění filtru. Filtr omýváme pouze v akvarijní vodě. Co nejrychleji ho pak navracíme zpět do akvária. Neměl by zůstat na suchu déle než 30 minut, jelikož absence vody ubíjí „hodné“ bakterie, které pomáhají v čistících procesech a jsou součástí filtrační pěny.
Proč: Ve filtrech se hromadí nečistoty, které hnijí a opět máme na scéně toxický metan.
Tento proces je nežádoucí a provádí se pouze v případech, které budou uvedeny níže. Když čistíme celé akvárium (tzv. sterilizace), zničíme tím ekosystém, který se v nádržce vytvořil.
Zpozorujete-li náhlý úhyn velkého množství ryb, jde téměř jistě o infekci či nemoc. Zasažené rybičky separujeme od zdravých kolegyň a umístíme do karantény. Vyměníme písek za nový, očistíme dekoraci a měníme filtrační pěnu. Nemocné rybičky ponecháme v karanténě alespoň 10 dní.
Může se stát, že se nám dostane do akvária nevítaný návštěvník např.: Drobní šnečci ze zverimexů, kde jsme rybičky zakoupili. Tito drobní majitelé ulit se extrémně rychle množí a likvidují akvarijní rostliny.
Ať už pocházejí z jakéhokoliv zdroje, zde hraje prim čas. Ryby co nejrychleji přemístíme do čisté vody a zbavujeme se rostlin, substrátu i filtrační pěny. Dekoraci a kamení oplachujeme a necháme 48 hodin na suchu.