Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak často čistit akvárium?

  

Neomalená řasa rašící vesele na skle dokáže vývést z míry nejednoho akvaristu. Dříve, než ale uchopíte houbičku a začnete odlovovat rybičky ven z akvárka, přečtěte si následující řádky. Poradí Vám.

Pokud jste již odložil(a) houbičku a síťku a vrátil(a) rozdivočelé rybičky zpět vězte, že neustálé a často i zbytečné čištění akvária způsobuje jeho obyvatelům nemalé problémy. Frekvence čištění akvária podléhá pravidlům, která se v zájmu přežití vodní fauny a flory vyplatí dodržovat.  

Základní pravidlo říká: Pokud to není nezbytně nutné, akvárium celé nikdy nečistíme!

Co, jak a kdy:

1) Denní čištění

Denní čištění je nejzákladnější. Čistíme pouze nespotřebované zbytky potravy a nános nečistot na dně za pomocí hadičky, nebo čistícího zvonu. Odstraníme též uhynulé ryby a zbytky rostlin.

Proč: Rozkládající se zbytky uvolňují do vody metan a ten je pro rybičky jedovatý.

2) Týdenní čištění

Zde na nás čeká mnohem více práce. Odstraňujeme případné řasy ze skla, zkracujeme přerostlé rostliny a odkalujeme dno. Odkalování dna provádíme pomocí čistícího zvonu, kdy mírně víříme dno a zachytáváme nečistoty. Odstraňujeme řasy ze skla a na závěr celé procedury měníme 30% vody. Při odkalování nevyměňujeme filtr!

Proč: Vodu měníme kvůli celkovému osvěžení a čistotě vody, filtr neměníme z důvodu vychytávání zvířených nečistot. 

3) Desetidenní čištění

Zde přišel čas čištění filtru. Filtr omýváme pouze v akvarijní vodě. Co nejrychleji ho pak navracíme zpět do akvária. Neměl by zůstat na suchu déle než 30 minut, jelikož absence vody ubíjí „hodné“ bakterie, které pomáhají v čistících procesech a jsou součástí filtrační pěny.

Proč: Ve filtrech se hromadí nečistoty, které hnijí a opět máme na scéně toxický metan.

Kdy je nezbytné vyčistit celé akvárium?

Tento proces je nežádoucí a provádí se pouze v případech, které budou uvedeny níže. Když čistíme celé akvárium (tzv. sterilizace), zničíme tím ekosystém, který se v nádržce vytvořil.

  • Infekce/Nemoc rybiček

Zpozorujete-li náhlý úhyn velkého množství ryb, jde téměř jistě o infekci či nemoc. Zasažené rybičky separujeme od zdravých kolegyň a umístíme do karantény. Vyměníme písek za nový, očistíme dekoraci a měníme filtrační pěnu. Nemocné rybičky ponecháme v karanténě alespoň 10 dní.  

  • Invaze nezvaných návštěvníků

Může se stát, že se nám dostane do akvária nevítaný návštěvník např.: Drobní šnečci ze zverimexů, kde jsme rybičky zakoupili. Tito drobní majitelé ulit se extrémně rychle množí a likvidují akvarijní rostliny.

  • Zamoření vody chemikáliemi

Ať už pocházejí z jakéhokoliv zdroje, zde hraje prim čas. Ryby co nejrychleji přemístíme do čisté vody a zbavujeme se rostlin, substrátu i filtrační pěny. Dekoraci a kamení oplachujeme a necháme 48 hodin na suchu.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.14/5 (7 hlasů)

Související články