Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit suché wc?

  

Chatky zapadlé hluboko v přírodě a daleko od civilizace jsou sice krásné místo k odpočinku, avšak mohou mít tu nevýhodu, že v nich nemusí být zavedena voda, elektřina, nebo odpad. Onen odpad lze však vyřešit snadnou cestou. Pro organické zbytky si založíte kompost a místo splachovacího záchodu si postavíte suchý.

Je mnoho způsobů, jak ho zkonstruovat, a dokonce existuje i levná varianta suchého záchodu, který můžete mít uvnitř. Jeho základy jsou piliny a navíc z něj snadno vytvoříte kompost.

Konstrukce každého záchodu závisí na vás a na tom, kde ho budete chtít umístit. Základ ale mají všechny stejný.

Budete potřebovat:

  • již hotovou základní konstrukci suchého záchodu podle vašich potřeb
  • piliny (vhodné jsou ze surového dřeva z pily pro svou nízkou prašnost)
  • několik nádob pro toaletu – vhodné jsou plastové nebo kovové o objemu okolo 40 litrů, pokud záchod bude používat více lidí, a s možností prodyšného uzavření

Postup

1. Sestrojte konstrukci toalety podle vašich potřeb. Důležité bude při tom myslet na způsob, jak vyjmout nádobu s pilinami snadno ven. Vyřešíte to například jednoduchými dvířky v některé stěně konstrukce.

2. Vytvořte ve vaší konstrukci sedátko s ohledem na výšku nádoby s pilinami. Nebude na škodu, pokud vedle vytvoříte i otvor na nádobu s čistými pilinami.

3. Do toalety umístěte nádobu. Měla by spíše přiléhat ke spodku sedátka, než aby měla okraj níže. Vedle si umístěte nádobu s čistými pilinami. Pokud jste použili 40 litrovou nádobu, bude vám na ni stačit přibližně 25 litrů pilin.

4. Po každém použití zasypte vrstvou pilin. Až bude nádoba plná, vyjměte ji a uzavřete tak, aby byla chráněná před dešťovou vodou, avšak byla stále prodyšná. Musí v ní stále pracovat mikroorganismy a vlhkost se musí odpařovat. Takto ji nechte dva až tři týdny a až poté ji vyprázdněte na kompost. Kompost pro pilinový záchod však bude muset být oddělený od běžného, protože jeho doba kompostování trvá minimálně dva roky.

Tento typ záchodu váš ušetří mnoho odpadní vody, na které ušetříte peníze. Piliny přitom skutečně absorbují veškerý zápach, a tak se nemusíte bát ho umístit dovnitř vaší koupelny. To, jak často ho budete vynášet, je závislé na velikosti nádoby a počtu osob, avšak tento 40 litrový záchod zaplní čtyřčlenná rodina přibližně za týden.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články