Drenáže

Jak odvodnit zatopenou zahradu?

Stojíte na své zahradě a jednu z částí nemůžete používat, protože je podmáčená? Pak tu pro vás máme hned několik rad, které by měly pomoci zodpovědět otázku: "Jak odvodnit zatopenou zahradu?". Přestože odvodnění zahrady není věcí jednoduchou, tak existují způsoby, které zajistí správný odvod přebytečné vody, která zatopení způsobila.

Jaký štěrk na drenáž?

Asi každý z nás, kdo někdy řešil drenáže, se musel zamyslet nad tím, jaký štěrk použít? Na první pohled se zdá tato otázka zbytečná a nedůležitá, ale není tomu tak. Fungující odvod vody vždy zajišťuje tzv. frakce, tedy hrubost kamenného drtiva. Drtivo je důležité slovo a měli bychom vždy dát pozor na jeho záměnu s kulatými kameny (tzv. kačírkem), který je pro drenáže nevhodný, protože kamínky do sebe při hutnění nezapadají. Pojďme se podívat na výběr správného štěrku pro drenáže.

Jak položit drenážní hadice?

Správně položený drenážní systém pomůže odvést vodu ze základů domu a může vám odstranit potíže s vlhnutím. Samotná drenáž potíže s vlhkostí nevyřeší, ale v kombinaci s podřezáním a dodatečnou hydroizolací základů či injektáží stěn může přispět k odvlhčení domu. Odvedení vody od základů domu prospěje i ve chvíli, kdy není spojeno s dalšími radikálními postupy. Drenážní systém se dá udělat bez složitějších zásahů do konstrukce stavby a klidně se dá udělat i vlastními silami. Ovšem základem všeho je správné položení drenážní hadice, protože v opačném případě může nadělat více škody než užitku.