Jak odstranit zápach z myčky?

Zápach v myčce způsobují dvě hlavní příčiny – rozkládající se zbytky jídla a tvrdá voda. Pokud už se ve vaší myčce zápach vyskytl, budete ji muset kompletně vyčistit, včetně manuálního očištění všech dostupných částí. K zabránění návratu nepříjemného zápachu pak pomůže pravidelná údržba, která ale bude snadnější než první kompletní čištění.

Očistěte všechny dostupné součásti myčky

Než přistoupíte k samotnému čištění celé myčky, je potřeba vyčistit všechny části, které se dají vyndat a ke kterým se dostanete s hadříkem. Právě na nich se zachytávají největší zbytky jídla.

  • Nachystejte si mycí nádobu. V kyblíku nebo větším dřezu smíchejte trochu tekutého prostředku na mytí nádobí s horkou vodou.
  • Košíky na nádobí a příbory vyndejte a pomocí houbičky nebo hadry namočené v mýdlové vodě je důkladně omyjte. Poté je opláchněte teplou vodou, například ve sprše, a postavte bokem na čistý ručník.
  • Papírovou utěrku zmačkejte do dlaně a vytřete jí dno myčky. Posbíráte s ní tak zbytky jídla a další větší nečistoty. Houbičku nebo hadr si namočte do mýdlové vody a otřete jí celý vnitřek myčky, poté celou plochu otřete ještě čistou houbičkou namočenou ve vodě.
  • Odšroubujte filtr a ramena. Filtr ve spodní části myčky vyšroubujte a rozeberte jej, většinou se skládá ze tří částí, které se od sebe dají odšroubovat (v případě potřeby se podívejte do návodu k myčce). Odstraňte co nejvíc zbytků jídla a spolu s rameny je namočte do nachystané vody s čistidlem. Při odstraňování nečistot z filtru, který je často lepkavý i kvůli mastnotě, si můžete opět pomoci namočenou papírovou utěrkou.
  • Menší kartáček namočte a polijte jej tekutým čistícím pískem nebo jiným silnějším čistidlem. Jemně vydrhněte celé těsnění kolem dveří myčky. Právě tady se zachytává spousta nečistot. Poté těsnění otřete čistou houbičkou vymáchanou ve vodě.
  • Vyčistěte filtr a ramena. Rozebraný filtr důkladně vydrbejte plastovou drátěnkou nebo kartáčem tak, abyste odstranili všechny nečistoty. Trysky v ramenou uvolněte pomocí vatové tyčinky nebo párátka, jejich průchodnost můžete ověřit tak, že na rameno pustíte proud vody. Pokud je filtr pořád mastný, ponořte jej na chvíli do nádobky s octem. Poté filtr i ramena opláchněte čistou vodou.
  • Vraťte všechny součásti do myčky tak, abyste mohli zapnout čistící program.

Čištění zapnutím mycího programu

Prázdnou myčku zapněte na nejvyšší možný program spolu se speciálním čističem na myčky, který se obvykle jako celá lahvička dává do koše na příbory. Chcete-li se vyhnout chemii, můžete použít misku naplněnou doma běžně dostupnými prostředky. Její objem by měl mít aspoň 250 ml, pro větší myčky 500 ml. Naplňte ji jedlou sodou, kyselinou citrónovou nebo bílým octem (není tak aromatický jako hnědý). V posledním případě je vhodné použít nižší teplotu, protože pro někoho může být pach octa nepříjemný. Čištění mycím programem opakujte aspoň každé 2-3 měsíce.

Jak poznat, že zápach způsobuje tvrdá voda?

Po dokončení celého čištění by myčka měla přestat zapáchat. Není-li tomu tak, je možné, že problém způsobuje tvrdá voda. Ta ucpe trysky, filtry, potrubí a další nedostupná místa, kde se pak hromadí bakterie a nechtěný zápach.

To, že problém způsobuje tvrdá voda, poznáte podle světlých a matných povlaků, které se na stěnách myčky a nádobí objevují po uschnutí vody. Jako prevence vám poslouží speciální sůl do myčky, kterou byste měli podle potřeby sypat do speciálně určeného otvoru. Sůl používejte podle doporučení výrobce a podle toho, jak působí – někdy není nutné ji sypat při každém spuštění myčky. Snadno to uvidíte, když se přestanou objevovat povlaky z tvrdé vody.

K vyčištění celé myčky od nánosů vodního kamene by vám pak měl stačit hrníček s octem, který dáte do prázdné myčky zapnuté na střední program. Tento postup můžete opakovat jednou měsíčně.

Usnadněte si čištění už při skládání nádobí

Protože se zbytky jídla vyndávají z myčky docela obtížně, usnadníte si její čištění už při skládání nádobí do myčky. Pokaždé byste měli vyhodit větší kusy jídla, případně seškrábnout zbytky do koše.

Naopak úplné nebo částečné mytí nádobí, navíc ještě čistícím prostředkem, není vůbec vhodné. Čistící prostředek do myčky totiž funguje tak, že se enzymy přichytí na zbytky jídla, a tak nádobí důkladně umyjí. Pouštíte-li myčku až po několika dnech, kdy jste do ní nádobí začali dávat, stačí spustit program oplachování před mytím.

Pokud nepomůže ani jeden z výše uvedených způsobů čištění, je možné, že jsou zbytky jídla až na filtrech ve spodní části myčky. V tomto případě je vhodné zavolat instalatéra, který myčku rozebere a vyčistí.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články