Na rámech plastových oken či dveří bývá ochranná folie. Musí se odstranit včas, do cca 6 týdnů po montáži. To ale řada lidí neví. Jak si účinně poradit kdykoli později?
Na rámech plastových oken či dveří bývá ochranná folie. Musí se odstranit včas, do cca 6 týdnů po montáži. To ale řada lidí neví. Jak si účinně poradit kdykoli později?
Ochranná folie na plastová okna a dveře je vyrobena z polyethylenového filmu v různých barvách. Vrstva může být různě silná či spíše tenká, nejběžněji je to 50–120 mikronů. Ze spodní strany této folie je vodou ředitelné lepidlo, které může být buď akrylové nebo kaučukové. Folie je navržena tak, aby byla stabilizována proti vlivu UV záření. Velmi dobře odolává vnějším vlivům, hlavně vyšší vlhkosti a horku.
Folie má poměrně jednoduchý důvod. Chrání při výrobě, přepravě i samotné montáži. Proto je ji potřeba následně odstranit, což jde poměrně snadno, pokud dodržíte stanovené pokyny a sundáte ji nejlépe ihned po montáži. Navržená je tak, aby vám při správném postupu na profilech nezůstaly stopy od lepidla.
Když ale zapomenete nebo si případně její přítomnosti vůbec nejste vědomi, jde poté pryč už obtížně a při nešetrném odstranění hrozí, že plastový rám zničíte. Folie se k rámu „připeče“ vlivem slunce i dalších povětrnostních vlivů. Obtížné odstranění je způsobeno tím, že lepidlo postupně zatvrdne.
Pozor, patří to mezi úporně tradované omyly a řada lidí pak okna či dveře reklamuje, ale folie rozhodně na profilech neslouží k tomu, aby je chránila při poškození v průběhu stavebních úprav. Okna i dveře si během zednických prací musíte zajistit jinak, zvolte klasické překrytí igelitem, až vám přijdou zedníci třeba dělat omítku.
Standardně by proto mělo patřit k povinnostem toho, kdo vám nová okna a dveře realizoval, folii rovnou sundat. Ponechává se jen na vaši přímou žádost, byť to nebývá doporučováno, protože, jak už bylo uvedeno, hrozí, že na ni prostě zapomenete a pozdější odstranění přináší řadu komplikací. Ne vždy se tak ale stane, proto si po odchodu řemeslníků vždy vše důsledně zkontrolujte.
Vyzbrojte se trpělivostí a plastovou škrabkou, třeba tou, kterou používáte na odstranění ledu u auta, případně speciální drátěnkou, u které máte jistotu, že vám okna nepoškrábe. Folii zlikvidujete nejspolehlivěji jednoduše mechanicky.
Doporučuje se také aplikace technického benzinu. I tak ale musíte počítat s tím, že to může jít poměrně pomalu, doslova po milimetrech. Pokud technický benzin nemáte po ruce, určitě najdete v domácnosti běžný ocet. I ten vám po naředění teplou vodou pomůže. Mnozí majitelé plastových oken a dveří přísahají na to, že i pouhá horká voda jim pomohla. Za zkoušku stojí i použití odlakovače na nehty.
Víceméně jediná jistota, že okna ani dveře nepoškrábete, je však jen tehdy, když se pokusíte folii šetrně oloupat nehty. Dostatečně šetrné a současně účinné jsou i specializované spreje, které zakoupíte v drogerii nebo v hobby marketu, například WD-40. Za malé balení, které postačí, dáte asi 100 Kč, takže žádná výrazná investice vás nečeká.
Zůstane-li vám na povrchu profilu lepidlo, když se podařilo úspěšně folii strhnout, pro dočištění se doporučuje sáhnout po měkkých rozpouštědlech, tedy po isopropylalkoholu.
Přestože použití tepla má svůj smysl a nemusíte se tak bát vyzkoušet fén či parní čistič, pokud ho doma máte, raději buďte v tomto směru opatrní. Zkoušet horkovzdušnou pistoli není doporučeno, plasty by se mohly přílišným teplem zkroutit.
Proto má svůj vliv i počasí. Pokud už jste folii na oknech nechali déle, než jste měli, trpělivě vyčkejte na léto a nepodnikejte pokusy o její odstranění v zimě. Profily jsou v tuto dobu přirozeně studené, dolů půjde folie špatně a riskujete zničení oken.
Raději také nezkoušejte běžnou kovovou drátěnku na nádobí, opět vyvstává riziko, že byste si mohli okno nebo dveře poškrábat.