V těchto krásných podzimních dnech provádím úpravu železo-betonového stropu (tvořeného z H ocelových nosníků a monolitické desky mezi nimi) pomocí diamantových brusných kotoučů. Strop bude sloužit jako terasa. Konkrétně potřebuji zbrousit několik nerovností a nečistot vyzrálého betonu, tak dokonale, abych jej mohl následně napenetrovat, nanést tekutou lepenku od Den Bravenu a vyrovnat opravnou vyrovnávací hmotou. Tekutou hydroizolaci nebudu nanášet v celé ploše, ale pouze na H nosníky a do cca 10 cm plochu kolem nosníků.
Ten, kdo staví dům, se může setkat s mnoha úskalími a obtížemi. Jedním z nich může být i nutnost provizorně zakrýt střechu. V ideálním případě stavební firma a její pokrývači vše zvládnou a zakrývat se střecha nemusí. Často nás však překvapí počasí a provizorní zakrytí střechy začne být jedinou volbou, jak ochránit stavbu před přílišnou vlhkostí, jejíž vysoušení bude stát nejen prostředky, ale celou stavbu obrovsky zdrží. Pojďme se tak podívat na možnosti i úskalí, která nás při dočasném zakrytí střechy mohou čekat.
Každá stavba má omezenou dobu užívání, kterou lze prodlužovat generálními opravami a rekonstrukcemi, ale ne donekonečna. V případě, že náklady oprav, které by bylo nutné na stavbě provést, několikanásobně převýší nejen její hodnotu, ale také cenu stavby nové, dispozičně, funkčně i uživatelsky lépe navržené a úsporné, je mnohem jednodušší provést její stržení a zbudování nové budovy. Toto platí také pro stavby, které byly nevratně poškozeny působením živlů (požárem, povodněmi) a u nichž hrozí postupná ztráta stability či nejsou nadále k užívání vhodné. Bourání poškozených i funkčních staveb se řídí speciálními pravidly, která jsou dána nejen technologicky, ale také legislativně. Jak tedy postupovat, když je potřeba konkrétní stavbu zbourat?
Bourání kovových zárubní oživuje řemeslníkům a domácím kutilům nepříjemné vzpomínky. Tato úprava domu či bytu je však dnes velice častá. Její cíl je nahradit staré kovové zárubně za moderní dřevěné. Často se jedná o náročný úkol, jelikož zárubně mohou být zality betonem nebo jinou pojivovou směsí.
V dnešním článku si zodpovíme několik stavebních otázek, týkajících se parotěsných zábran, odvětrání plochých střech, injektování zdiva, xylolitových mazanin, vlhkosti zdiva, způsobů bourání a něco málo si řekneme i o dvojitých příčkách.