Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na rekonstrukci garsonky?

  

Většina mladých lidí na počátku své životní cesty volí malý byt v paneláku, tzv. garsonku. Ta velmi často nesplňuje prostorové nároky, je totiž velmi malá a její ztísněný prostor nedostačuje a to především v případech, kdy chtějí pozvat přátele nebo si najdou životního partnera. Přesto je tu řešení, které může i z malé garsonky udělat prostor, který bude krásný a vzdušný. Jen je otázkou jak na to? Jak bychom tedy měli postupovat při rekonstrukci garsonky?

Garsonka může být pěkné bydlení, přeci co je malé to je krásné. Důležitý je vždy první dojem, který nás může přesvědčit o tom, zda budeme do rekonstrukce ochotni investovat prostředky. Po příchodu do nově zakoupené garsonky zkontrolujeme okna, která dnes bývají často plastová a dobře těsnící. Pokud tomu tak je, pak ušetříme, protože je nemusíme měnit. Dále je důležité kouknout na stopy minulosti v bytě samotném, záleží totiž na tom, co nám v bytě zanechali bývalí nájemníci. To bývá zásadní a často nás přiměje k rozhodnutí, že když rekonstrukci tak pořádnou.  

Kde začít?

Vypracování projektu

Rekonstrukce garsonky je podstatně těžším úkolem než úprava velkého bytu. Musíme si uvědomit, že v malém bytě musíme využít každý metr prostoru. Právě proto bychom měli začít vypracováním projektu, který svěříme odborníkům, nejlépe architektům. Ti jsou schopni vytvořit dokumentaci, která nás dovede k úžasnému výsledku. Vznikající projekt můžeme připomínkovat tak, aby výsledný obraz přesně odpovídal našim představám.

Finanční představy

Důležité je si hned na počátku rekonstrukce garsonky stanovit limit finančních prostředků, které chceme investovat. Právě od nich se odvíjí volba použitých materiálů nebo šíře prováděných změn. Finančním představám je třeba přizpůsobit projekt tak, aby při realizaci nedocházelo ke zbytečným a nepromyšleným zásahům, které by zcela změnily charakter vyprojektovaných úprav. 

Rekonstrukce začíná

  • Podlaha

Jak se říká, když už tak od podlahy. Pokud je třeba měli bychom i u garsonky začít rekonstrukcí podlahy. Je pravdou, že ve starších panelácích je třeba vybourat umakartové jádro a vyměnit jej za zděné, vyřešit problém stoupaček a případně zavést nové rozvody. Pak už se můžeme vrhnout na podlahu. Původní PVC nahradíme moderní a světlou laminátovou podlahou a v chodbě pak položíme např. keramickou dlažbou. Světlé odstíny volíme především kvůli zvětšení prostoru.

  • Dveře

Při rekonstrukci garsonky velmi často dojdeme k závěru, že dveře nám zabírají příliš mnoho místa. Navíc mohou rušit celkový dojem a kompaktnost prostoru. Proto je jednoduše odstraníme. Garsonka nám díky tomu začne tvořit jeden celistvý a vzdušný prostor a např. posuvné dveře mezi kuchyníobývacím pokojem mohou být velmi zajímavým doplňkem. Samozřejmě při vybourání některých příček (obzvláště pak těch nosných) musíme počítat s vyjádřením statika tak, abychom neohrozili stabilitu domu.   

Pokračujeme koncepčně

  • Řešení klidové a obytné zóny

Asi nejdůležitější pro budoucí kvalitní a spokojené bydlení v garsonce je řešení klidové a obytné zóny. Příkladem velmi účelného řešení může být instalace dvojlůžka s velkou vestavěnou skříní do prostor obývacího pokoje a jejich oddělení použitím lamina a policového systému ze stejného materiálu. Zásadní je mimo jiné najít v garsonce místo pro dostatečné množství úložných prostorů. Právě proto doporučujeme volit vestavěné skříně a kvalitní policové systémy, které skýtají dostatek prostoru pro uložení mnoha věcí, ale nezabírají tolik místa. Navíc lze využít např. výsuvné šuplíky pod vyvýšenou postel, kterými získáme další prostor.. 

  • Kuchyň

Kuchyň v garsonce je velmi malá, její prostor není na žádné velké "tancování", ale přesto s ním lze pracovat velmi pěkně a účelně. Kuchyňské skříňky lze např. vystavět až do stropu, přičemž ty nejvyšší slouží k ukládání sezónních věcí, které nejsou denně zapotřebí. Spotřebiče bychom měli volit vestavné a v menších velikostech podobně jako ledničku. 

  • Koupelna a předsíňka

Při rekonstrukci koupelny v garsonce myslíme opět na maximální využití prostoru, proto je vhodné do ní umístit sprchový kout tak, abychom ušetřili místo nejen na pračku, ale také na další úložné prostory, např. na manželčina "malovátka" a další kosmetiku. V předsíni je možno po odstranění dveří instalovat menší botník nebo vestavnou šatní skříň se zrcadlem. 

  • Další typy

Při rekonstrukci garsonky je třeba používat správně hru světla a instalovat nejen bodová, ale i další svítidla tak, aby prostor opticky zvětšovala. Podobně je tomu s obklady, které volíme spíše ve světlých odstínech. Dalším typem může být skladba nábytku, který se musí líbit, ale také musí být účelný. Poslední typ mnoha architektů směřuje k detailům, které garsonku oživí, zajímavé může být přírodní ladění bytu doplněné pastelovými barvami. Zásadní je nebát se experimentovat, samozřejmě pod dohledem odborníků (architektů).

Z garsonky příjemné bydlení

Proměna letité panelákové garsonky v moderní a příjemné bydlení nemusí být s našimi radami utopií. Pokud se rad budete držet máte obrovskou šanci z garsonky udělat skvělý byteček, ve kterém se budete setkávat nejen s manželkou po pracovním dni, ale také se svými přáteli. A právě pro hřejivý a příjemný pocit domova si nově zrekonstruovanou garsonku zamilujete. Podívejme se na souhrn kroků, které byste měli absolvovat:

  • Kontrola oken případně jejich výměna
  • Vypracování projektu
  • Vybourání umakartového jádra a jeho vyzdění
  • Výměna stoupaček
  • Instalace nových rozvodů
  • Položení podlah
  • Řešení obytné a klidové zóny
  • Rekonstrukce kuchyně, koupelny a předsíňky
  • Světla a volba barev

A jak jste rekonstruovali garsonku vy? Využili jste náší pomoci?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články