Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zaručeně vylepšit poškozený parapet?

  

Venkovní parapety jsou praktické, ty vnitřní zase zaujímají primárně estetickou úlohu. Oboje bývá čas od času nutné zrenovovat. Jak na to?

Jak vrátit parapetům hezký vzhled?

Pokud se nám na venkovním parapetu podepsaly zub času i povětrnostní vlivy, můžeme je poměrně snadno oživit, máme-li doma parapety kovové nebo dřevěné. Stačí je jednoduše natřít. Vybrat si musíme adekvátní produkt vůči danému materiálu. Jestliže parapety natřené jednou už máme a původní vrstva se loupe, rozhodně ji musíme nejprve odstranit, nikdy nenatíráme znovu, přilnavost se tím nezlepší.

Nátěr samozřejmě má nejen funkci estetickou, ale i ochrannou. U kovových parapetů zabráníme vzniku koroze, dřevo ochráníme před vznikem plísní a atakem škůdců. Dřevěné parapety zpravidla jsou ošetřeny už při výrobě, kde se používají akrylové barvy nebo lazury. My můžeme později využít renovační barvu.

Vždy si přečtěte pokyny výrobce, které by měly být uvedeny na obalu a dodržujte je. Z návodu vyčtete, za jakých podmínek se má s barvou pracovat, tzn. jaká je optimální teplota, kolik vrstev je třeba nanést i jaká bude optimální doba schnutí.

Plastové parapety se vám budou renovovat obtížněji, hlavně v případě výraznějšího poškození lze spíše doporučit jejich kompletní výměnu. U těch vnitřních si v případě drobného opotřebení možná vystačíte i s jednoduchým domácím návodem, který doporučuje přebrousit, zatmelit a použít samolepící tapetu. Místo obyčejné samolepící tapety je na trhu rovněž k dostání speciální renovační folie.

V obchodech se objevují i nátěry přímo určené na tento typ povrchu, zejména pro tvrdé plasty. Byť plasty obecně příliš vhodné pro aplikaci barvy, protože ta má výrazné sklony k tomu se poté odlupovat. Každý zakoupený produkt se proto doporučuje z hlediska přilnavosti raději i tak předem vyzkoušet.

Co jsou renovační parapety?

Renovační parapety jsou určeny pro použití do interiéru a představují jakýsi kompromis tam, kde se vám nechce parapety měnit, i když jsou už poškozené. Případně si je koupíte v okamžiku, když se vám ty původní prostě nelíbí, přestože jsou jinak ještě úplně v pořádku.

Montáž je velmi snadná, stačí nasadit. Nedochází přitom k žádné degradaci původních funkčních vlastností, renovační parapety jsou odolné vůči oděrům, poškrábání, působení vody i vlivu UV záření.

Jak na výměnu parapetů?

Hodně poškozený parapet můžeme i kompletně nahradit novým. Zpravidla se ale parapety vyměňují až v okamžiku, kdy se chystáte rovnou měnit celá okna. Okenní otvor tak určitě lépe utěsníte. V takovém případě samozřejmě není podmínkou, aby byly parapety ze shodného materiálu jako okna, byť to vypadá lépe. Častou volbou mnoha současných majitelů nemovitostí je například kombinace dřevěných oken, ale plastového parapetu.

Můžete se nicméně pustit i do výměny pouze parapetů. Ať se rozhodneme měnit parapety venkovní či vnitřní, s trochou pečlivosti to zvládnete sami, není nutné povolávat odborníky. Zásadní je opatrnost, abychom nepoškodili okna.

K ruce si vezměte hlavně metr, přesnost je klíčem k úspěchu. Venkovní parapet správně na šířku naměříme od parapetní lišty pod rámem, případně od parapetní drážky v rámu okna. Počítat musíme navíc se vzdáleností odkapu alespoň 4 cm. Délku odhadneme jednodušeji, má správně odpovídat rozměru rámu okna.

Jak už bylo řečeno, venkovní parapety mají především praktický smysl, brání zatékání vody na fasádu, proto jsou vhodně dimenzované rozměry velmi podstatné.

Vnitřní parapety si správně musíme zaměřit mezi špaletami vnitřního okna. Tak dojdeme k adekvátní délce. Plus připočítáme alespoň 2 cm rezervu na zapuštění. Hloubka parapetu se odvíjí od minimálního přesahu 3 cm, navíc musíme ještě přidat prostor, protože chceme parapet vložit pod rám okna. Stačit bude asi centimetr.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články