Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyměnit starý opotřebovaný parapet?

  

Okenní parapety patří k exponovaným místům v bytě. Jejich výměnu však není bezpodmínečně nutné svěřovat odborníkům. Zvládnete ji i sami doma. Jak na to?

Zničené parapety snadno vyměníte

Mnoho z nás parapety neúmyslně ničí položením květináčů s rostlinami a když se nám navíc občas podaří zeleň přelít, jde o další zátěžovou zkoušku. Nijak složitá není výměna parapetů venkovních ani vnitřních. Nejjednodušší je zvolit ty vyrobené na míru. Pak si musíme vybrat správný materiál. Svoje výhody má dřevo, plast, kov, keramika i přírodní kámen. Volba je tak na vás i na vašem vkusu.

Jak parapety naměřit

Měříme v případě venkovních parapetů od parapetní drážky v rámu okna nebo od parapetní lišty pod rámem okna po hranu omítnuté špalety. Nezapomeňte si nechat rezervu zhruba 40 mm. Usazujeme je vždy tak, aby zapadly do drážky pod okenním rámem, to je z důvodu prevence možného vytržení.

Délka vnitřního parapetu se dá odhadnout poměrně snadno, měla by se alespoň shodovat s rozměrem vnitřního rámu okna. V závislosti na materiálu pak počítejte i s dostatečnou rezervou na to, jak bude „pracovat“.

Praktický postup výměny

V první řadě je nezbytné odstranit starý parapet i starou omítku. Pozor při této činnosti na poškození rámu okna. Podklad musí být v případě venkovního parapetu adekvátně rovný, pevný a soudržný. Pokud nemáme parapet na míru, je potřeba ho rovněž upravit. Z tohoto hlediska se nám bude nejlépe pracovat se dřevem. K připevnění si pořídíme lepidlo v závislosti na vybraném typu parapetu, držte se rad, které udává na obalu přímo výrobce. Nicméně můžeme říci, že asi nejčastěji vám v tomto směru poslouží montážní pěna. Nanáší se tak, aby na povrchu utvořila klikatou čáru.

K vyrovnání polohy parapetu použijeme vodováhu, pokud je to nutné. Přiměřený spád činí cca 7 °. Případně ještě vypodložíme dřevěnými klíny a doplníme montážní pěnu na spodní stranu. Jakmile pěna vytvrdne, klíny můžeme zase dát pryč. Posléze aplikujeme ještě silikon, s jehož pomocí zajistíme zatmelení všech spár.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)

Související články