Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak připevnit vnitřní parapet?

  

Celkový estetický dojem bytů a domů spoluvytváří okna, jejich praktičnost a funkčnost. Samozřejmou součástí oken jsou parapety. Vnější i vnitřní. Aby byla zajištěna dobrá stabilita parapetu, musí být správně vyzděný a upevněný.

Parapet je architektonický prvek, součást zdi, na níž je umístěno okno. Jeho úkolem je zajistit těsnost okna, zamezit zatékání vody nebo průniku větru či úniku tepla. Nezanedbatelný je také estetický dojem. Okno dobře usazené v ostění a zajištěné parapetem, na který můžeme umístit květiny nebo jiné okrasné prvky, zaujme na první pohled.

Jako má každé okno svou vnější i vnitřní podobu, stejně má vnější i vnitřní parapety. Musí být perfektně připevněny, aby nedošlo k jejich uvolnění. Podíváme se na vnitřní parapety, na volbu materiálu a na způsoby jejich připevnění.

Použité materiály:

 • přírodní

 • Dřevo je klasickým výběrem materiálu pro vnitřní parapet

lehce se opracovává, má krásnou strukturu, je teplé na dotek a při správném ošetření má velmi dlouhou životnost

Připevňujeme na rovný a především suchý podklad. Dřevo z okolního prostředí přirozeně poutá vlhkost čímž dochází k jeho znehodnocení (stává se méně odolné vůči napadení dřevokaznými houbami, hmyzem a zhoršují se jeho fyzikální a mechanické vlastnosti).

  • Lepením

- různými lepícími pěnami (silikonové, akrylátové, polyuretanové aj.), lepidly na dřevo

- musí být zachována mezera 2 mm mezi špaletou okna a boční hranou parapetu a nejméně 5 mm by mělo být od nosu parapetu a zdí

- na předem očištěný podklad nastříkáme montážní pěnu (nejlépe nízkoexpanzní), do ní usadíme parapet, zatlačíme a zkontrolujeme pomocí vodováhy spád, který by měl být směrem od okna 2°. Případně upravíme polohu a zafixujeme na cca 15 min. Doba fixace je závislá na výběru použitého lepidla.

- Po důkladném ztvrdnutí lepidla či montážní pěny přistoupíme k vyplnění spár mezi okenenním rámem, zdivem a parapetem. Opět můžeme použít vhodná lepidla nebo silikon.

- Odstíny lepidel (silikonu) vybíráme podle odstínu parapetu, zřídka používáme kontrastní.

  • přišroubováním

je považováno za nejvhodnější, umožňuje odvětrávání a tím odvádění případné vlhkosti

- parapet VŽDY zasouváme pod okenní rám, pokud ho nepřipevňujeme na L profil(případně U profil či montážní konzoly)

- deska se zespodu přišroubuje ocelovými vruty na ocelový profil tvaru L (měl by zasahovat do 2/3 šířky parapetu), který je pevně přichycen přímo na zeď (na čele i horizontálně)

- pokud není zajištěná dostatečná těsnost kolem zdí, použijeme těsnící tmel (silikon), zabraňuje zatékání vody v případě, že je parapet používán pro květiny

 • kámen bývá vybírán pro svou extrémně dlouhou životnost, odolnost, pevnost, elegantní vzhled a téměř bezúdržbovost

Výběr kamene bývá podřizován vkusu a účelu: mramor, žula, travertin, pískovec

- instalace je obdobná jako u dřeva, pro větší hmotnost desky bychom měli raději použít ocelové L profily a fixaci zkombinovat s použitím montážní pěny

 • cihly, keramické výrobky

v poslední době se od nich ustupuje, výjimkou jsou hotové keramické parapety.

Připevnění je obdobné jako u dřevěných desek

nejmodernější, navozuje pocit luxusu, desky z něj vynikají vysokou nosností, barevností, odolností vůči chemikáliím a teplu, jsou i bezpečné (rozpadají se na neostré malé kousky, podaří-li se je rozbít).

 • umělohmotné

kvalitní výrobky se vyznačují velmi dobrými vlastnosti, které jsou srovnatelné s přírodním materiálem, jsou cenově dostupné, snadno udržovatelné, výborně odolávají mechanickému poškození, vypadají opravdu dobře, napodobeniny přírodních materiálu jsou na první pohled k nerozeznání od přírodních materiálů a manipulace s nimi je snadná

  • především plast, PVC, dřevotříska, umělý kámen, různé druhy kovů apod.

  • Výběr je opravdu obrovský. Nejen materiál, ale i barva, výplň a tvar. Výrobci a prodejci se předcházejí v nabídkách.

Výběr podřizujeme materiálu oken.

U montáže dbáme na dodržení roviny podkladu a sklonu od okenního rámu. Instalace je stejná jako v předchozích případech.

Parapet jako estetický činitel má dobře vypadat, a proto musí být kvalitně instalován. Jako vždy platí, že pokud si skutečně nejsme jistí, že práci zvládneme na výbornou, přenecháme realizaci raději odborníkům.

Cena parapetů může být lidová i luxusní, může dosáhnout pár stovek i desítek tisíc korun. A to se pak nejen profesionální odborné osazení vyplatí, ale v záplavě tisícovek ztratí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články