Elektřina

Možnosti, jaké máme při výběru elektro zařízení: zásuvky, vypínače, chytrá zařízení

Malé, menší, větší nebo velké: elektrické spotřebiče jsou dnes nepostradatelnou součástí našich každodenních životů v práci i v domácnosti. Spotřebiče a veškeré příslušenství s nimi spojené nás zkrátka obklopují. Jejich správný výběr je proto poměrně důležitý a je při něm třeba posuzovat všechny možnosti, které máme. I u zařízení typu zásuvek nebo vypínačů to platí stejně jako třeba u lednice.

Inteligentní domácnost: jak využít moderní technologie ke zvýšení pohodlí a ušetření energie

V posledních letech se stále více hovoří o inteligentních domácnostech, které využívají moderní technologie ke zvýšení pohodlí a ušetření energie. Co to ale vlastně znamená?

Jak řešit elektro přípojku u novostavby?

Při stavbě domu vyvstává velké množství otázek, na které někdy není snadné hledat odpovědi. Jednou z nich může být i to, jak řešit elektro přípojku u novostavby? Většina majitelů stavebních parcel se s touto otázkou setká hned na počátku stavby, kdy je třeba vyřešit to, jakým způsobem do domu dostanou elektřinu, aby mohli svítit, vařit nebo se dívat na televizi. Elektřina je v domě nepostradatelná a její zavedení není tak snadné, ale s našimi radami to zvládne úplně každý.

Jak vyhledat kabely a trubky pod omítkou?

Koupili jste si rodinný domek nebo rekonstruujete koupelnu nebo jinou místnost v bytě a zasahujete do zdí? Navíc jste zjistili, že nemáte k dispozici dokumentaci, která by přesně určovala polohu kabelů a trubek vedených ve zdi? Pak stojíte před vcelku velkým problémem, na který se zkusíme najít odpověď. Otázka: "Jak vyhledat kabely a trubky pod omítkou?" patří totiž mezi ty nejzapeklitější.

Jak to vypadá s energií nyní a v budoucnosti?

Denně využíváme velké množství spotřebičů a zařízení, která potřebují ke svému spuštění a chodu energii. A právě u té je třeba se zastavit a zapřemýšlet nad odpovědí na otázku z jakých zdrojů k nám putuje?. V našem článku se pokusíme nejen popsat současný stav, ale podíváme se i do budoucnosti.

Jak se připravit na výpadek proudu?

Přestože se to může jevit jako velmi nepravděpodobné, riziko blackoutu je především v zimním období poměrně vysoké. Rozsáhlý výpadek proudu mohou zapříčinit především náročné klimatické podmínky zimního období, jako jsou husté sněžení, bouře nebo silný vítr, jež mohou poničit součásti elektrické rozvodné sítě. V případě vysokého rizika mohou sami poskytovatelé energií své dodávky přerušit jako prevenci velké škody. Kromě klimatických vlivů může být příčinou blackoutu také nadměrný přetok do sítě, nebo správní chyba. Krátkodobé výpadky proudu obvykle nevyžadují náročnější přípravu a jsou snadno přečkatelné, u blackoutů trvajících déle než 24 hodin však začínají ovlivňovat prakticky všechny základní lidské potřeby a oblasti infrastruktury. Pro tyto případy je dobré se odpovídajícím způsobem připravit.

Jak odstranit statickou elektřinu?

Statická elektřina patří k jevům běžným, avšak nepříjemným. Jak vlastně vzniká, co může způsobit a jak se jí zbavit?

Jak ochránit dům před bleskem?

Nejprve si řekněme co je vůbec blesk. Blesk je elektrostatický výboj, který vzniká při bouřce. Jeho vlastnosti jsou ničivé, jelikož napětí mezi mrakem a zemí je desítky až miliony voltů, proud je kolem 20 tisíc ampér. A jak ochránit své obydlí před tímto ničitelem? Základní ochranu tvoří hromosvod, přesněji bychom řekli, že je to bleskosvod. Hrom je jen zvuk doprovázející blesk. A jako další ochrana se používá přepěťový chránič, který spíše zabezpečuje naší elektroinstalaci a elektroniku.

Jak na elektrické podlahové topení?

Elektrické podlahové topení je jednou z nejmodernějších forem vytápění. Instaluje se jednoduše a uživatelům přináší nadstandardní komfort. Kdo z nás vy ho neuvítal třeba v koupelně, kde je rozdíl mezi teplou sprchou či vanou a studenou podlahou při jiném typu vytápění nejmarkantnější. Ale výborné je nejen v koupelně, skvěle se hodí i do dětského pokoje, kde spousta dětí tráví většinu času na podlaze, nebo do obývacího pokoje. Pokud si na něj zvyknete, jiný typ vytápění už chtít nebudete.

Jak zajistit obnovitelnou energii v rodinném domě?

Co je energie? Je věčná, vždy tu byla, je a bude. Nedá se zničit ani vyrobit, dá se pouze transformovat. Spotřeba energie rok od roku stoupá, proto ji nejprve snižme a poté hledejme a využívejme obnovitelné zdroje.

Kde hledat pomoc při výpadku elektřiny

Když vás překvapí náhlý výpadek proudu, je to nemilé a vyplatí se mít předem promyšlené, jak v takovém případě postupovat. Jako první zkontrolujte, zda není problém na vaší straně.

Jak spočítat spotřebu vody, elektřiny a plynu?

Účet za energie a vodu dokáže pořádně zahýbat rodinným rozpočtem. Mnozí z nás jsou výslednou spotřebou a částkou natolik zaskočeni a musí sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Je možné si celkovou spotřebu regulovat, a kde se dá ušetřit?

Kde sledovat výpadky a poruchy elektřiny?

výpadkem elektřiny se v životě setkal snad každý. Obvykle lze tento problém vyřešit během pár minut, existují však i situace, kdy se zprvu krátkodobý problém mění v dlouhodobější záležitost. Příčin přerušení dodávky elektrického proudu je nespočet, liší se také svým rozsahem. Níže jsou popsány možnosti sledování výpadků a poruch a jejich řešení na jednotlivých úrovních distribuční a přenosové soustavy.

Jak na inteligentní elektroinstalaci?

Zajímají vás nové moderní technologie, díky kterým si můžete usnadnit svůj každodenní život ve svém velkém rodinném domě? To si pak v tom případě nenechte ujít tento článek, který vás s touto technologií seznámí.